Przetworniki podciśnienia, konwertery

Współczesne samochody posiadają na wyposażeniu wiele czujników i przetworników elektrycznych, które czuwają nad prawidłową pracą najważniejszych systemów i podzespołów pojazdu. Tego typu elementy pobierają fizyczne dane wejściowe, które następnie przekształcają w sygnał elektryczny kierowany do komputera pokładowego lub bezpośrednio do konkretnych podzespołów, w tym również do jednostki napędowej. Konwerter ciśnienia w tym przypadku pozwala przede wszystkim na bezstopniową regulację otwarcia zaworu EGR w samochodzie.

Czujniki i przetwornik ciśnienia w samochodzie

Istnieje kilka kategorii czujników i przetworników znajdujących się w niemal każdym samochodzie. Mierzą one i przetwarzają takie czynniki, jak np. prędkość, prędkość obrotowa, przepływ, ciśnienie czy stężenie gazu.

Przetwornik ciśnienia jest odpowiedzialny za sterowanie podciśnieniem wymaganym przez zawór recyrkulacji spalin EGR. Polega to na dopasowaniu podciśnienia do aktualnego obciążenia jednostki napędowej w celu utrzymania dokładnie zdefiniowanego współczynnika recyrkulacji. Zawory podciśnienia mogą być sterowane zarówno mechanicznie, jak i elektrycznie przy udziale komputera pokładowego auta.

Konwerter ciśnienia sterowany komputerem silnika pozwala na bezstopniową regulację otwarcia zaworu EGR za pomocą podciśnienia układu sterowania. Awaria tego elementu objawia się w pierwszej kolejności zapaleniem się kontrolki na desce rozdzielczej, wejściem silnika w tryb awaryjny, dymieniem, brakiem mocy lub szarpaniem jednostki napędowej.

Powodem awarii przetworników ciśnienia jest zazwyczaj zabrudzenie lub zawilgocenie, dlatego też konieczna jest systematyczna kontrola przewodów podciśnieniowych pod względem ich szczelności.

Konwerter ciśnienia turbodoładowania EPW

Tego rodzaju zawór ciśnienia wykorzystywany jest do regulacji ciśnienia turbosprężarek (regulacja zaworu Wastegate). Przy wysokich obrotach ciśnienie doładowania rośnie, wówczas przetwornik podciśnienia, który otwierając się przepuszcza spaliny obok turbosprężarki, zmniejsza jej obroty. Pozwala to zapobiec poważnym uszkodzeniom jednostki napędowej oraz sprężarki.

Jeżeli konwerter ciśnienia ulegnie uszkodzeniu, wówczas zawór przed sprężarką nie będzie reagował, a elektronika silnika przełączy się na tryb awaryjny, zapobiegając dalszym poważnym uszkodzeniom. Przyczyną takich awarii może być np. korozja elementów elektronicznych, zanieczyszczenie, niedrożność przewodów podciśnienia lub ich mechaniczne uszkodzenie.

Popularni producenci przetworników ciśnienia

  • Topran
  • Febi Bilstein
  • Meat&Doria
  • Metzger
  • Era
  • Vemo
  • Magneti Marelli

Sklep iParts.pl to szeroki wybór przetworników podciśnienia dostarczanych przez najlepszych producentów części samochodowych na świecie. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Tylko w iParts.pl dostaniesz regulator ciśnienia paliwa w najniższej cenie rynkowej w Polsce! Zapewniamy profesjonalną obsługę, szeroki wybór asortymentowy oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego MEAT & DORIA
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego HOFFER
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego SIDAT
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego VEMO
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego ERA
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego METZGER
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego TOPRAN
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego LUCAS
Przetwornik - konwerter ciśnienia układu wydechowego PIERBURG