Wybierz model samochodu marki Subaru

Kupuj oryginalne części do Subaru w naszym sklepie

Historia marki Subaru sięga okresu II wojny światowej. Za jej powstanie odpowiedzialny jest jeden z pionierów japońskiej techniki lotniczej - Chikuhei Nakajima. Założył on w roku 1917 firmę o nazwie Nakajima Aircraft Company, która trudniła się w produkcji samolotów oraz części do nich. Jednak po wybuchu II wojny światowej, przedsiębiorstwo to, tak jak i pozostałe tego typu, zostało zdemilitaryzowane i podzielone – w jej przypadku na 12 odrębnych firm. W 1953 roku sześć z tych firm za zgodą ONZ oraz Stanów Zjednoczonych, połączyło się dając początek koncernowi Fuji Heavy Industries

Przedsiębiorstwo zajmowało się tworzeniem oraz produkcją sprzętu budowlanego, gospodarstwa domowego oraz maszyn roboczych. W tym samym roku zdecydowano również o wydzieleniu odpowiedniego pionu, który miał zajmować się konstruowaniem samochodów. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu firmy, już po roku mogła się ona pochwalić pierwszym prototypem samochodu osobowego, który został nazwany P-1. W kolejnym roku firma zaprezentowała również nowy model, który nazwano Subaru 1500 - dającym wzór dla producentów samochodów trwający do dnia dzisiejszego. Był on tak zaawansowany, że został nazwany arcydziełem technologicznym. Samochód w swojej konstrukcji posiadał między innymi w pełni niezależne zawieszenie, przednie koła wspierane przez amortyzatory olejowo-gazowe i niezależne wahacze wleczone. Był to pierwszy samochód z logiem, na którym widniało sześć gwiazd, symbolizujących sześć połączonych ze sobą firm. Niestety z powodu małego zaangażowania w sieć dystrybucji, sprzedaż tych modeli była bardzo znikoma, doprowadzając do zawieszenia produkcji samochodów osobowych, a rozpoczęcia budowy autobusów. Pierwsze z nich pojawiły się na drogach już w 1958 roku, a w tym samym czasie zdecydowano jednak o powrocie do produkcji samochodów osobowych. 

Kolejna wielka seria pojazdów w wykonaniu japońskiego przedsiębiorcy, przyszła na świat w 1966 roku wraz z serią 1000. Zaprezentowane dzieło po raz kolejny okazało się technologicznym majstersztykiem, a wszystko dzięki poprzecznie montowanemu silnikowi. Była to nowość, która nie miała swojego zastosowania w taki sposób nigdy wcześniej. Pomysł ten okazał się na tyle skuteczny, że produkcja samochodów z tak ułożonym silnikiem, kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Kolejnym równie zachwycającym modelem, był Leone z silnikiem typu boxer i napędem na cztery koła nazwanym 4WD. Rozwiązanie to również nie pojawił się nigdy wcześniej w samochodach osobowych. Subaru Leone zapoczątkowało tym samym jedną z dum koncernu, czyli system AWD niezależnego napędu na cztery koła. 

Najbardziej znaczącym okresem dla rozwoju marki Subaru, był czas między latami 80 a 90-tymi. W tym czasie do produkcji wszedł legendarny już model Impreza. Jego premiera w roku 1992. Był i jest to model rewolucyjny zarówno dla branży marki, jak i sportów motoryzacyjnych w których brał aktywny udział. Najważniejszym wydarzeniem były Samochodowe Mistrzostwa Świata. Wraz z ikoną rajdów samochodowych, nieżyjącym już Colinem McRae - Subaru zdobyło w 1995 roku podwójną koroną WRC, zarówno dla kierowcy jak i konstruktora. W kolejnych latach Subaru bez problemu pozostawiało swoich konkurentów na tyłach, przywożąc kolejne nagrody dla konstruktorów. Subaru dało tym samym nowy początek klasie aut WRC, na bazie której producenci tacy jak Mitsubishi, Peugeot, Ford, Toyota, Citroen czy Skoda, konstruują swoje samochody. Subaru Impreza w swojej seryjnej wersji również posiada sportowe odmiany, a wśród nich takie jak: WRX, WRX Sti, GT, Kombi czy Pickub Baja. 

Obecnie Subaru produkuje również samochody typu crossover o nazwie Forester, a także kontynuuje produkcję Outbacka, Imprezy oraz Legacy. W przeciągu całej swojej historii Subaru przyzwyczaiło do szokowania jakością prowadzenia swoich pojazdów. W 2008 roku zaszokowało ponownie. Tym razem jednak decyzją dotyczą stylistyki kultowej już Imprezy, zamieniając sedana na hatchbacka, dając tym samym nowy początek kultowej serii. 

iParts.pl - KontaktiParts.pl - Zalety

Jeżeli nie chcesz ponosić ogromnych kosztów związanych z kupnem części do Subaru, wybierz ofertę naszego sklepu internetowego iParts.pl