Określenie kodu, nazywanego również symbolem skrzyni biegów, ma szczególne znaczenie przy wymianie samej przekładni, jaki i poszczególnych jej elementów lub elementów współpracujących. Gdzie tego kodu szukać? Jak określić go w sposób prawidłowy i jak ustrzec się przed najczęściej przy tej okazji popełnianymi błędami?

Symbol czy też kod skrzyni biegów to kluczowe oznaczenie dla tego podzespołu. Z tego też powodu umieszczane jest w obrębie samochodu w co najmniej trzech miejscach. Zadaniem kierowcy lub mechanika przeprowadzającego naprawę jest więc przede wszystkim odnalezienie co najmniej jednego z tych miejsc (najlepiej dwóch, aby zweryfikować pierwszą informację) oraz prawidłowe odczytanie znajdującego sią tam kodu. Jak powinniście do każdej z tych dwóch czynności przystąpić? Gdzie szukać kodu skrzyni biegów i jak należy go odczytywać?

Gdzie powinniście szukać kodu/symbolu skrzyni biegów w swoim samochodzie?

Bez względu na to, jakim samochodem jeździcie, jakiej marki czy modelu, poszukiwania kodu/symbolu skrzyni biegów powinniście przeprowadzić w następujących 3 miejscach:

  1. Na skrzyni biegów – na każdej skrzyni biegów producent umieszcza szereg informacji, wśród których absolutnie najważniejszy jest kod skrzyni biegów. Symbol ten powinien znajdować się na czymś, co przypomina tabliczkę znamionową. Zwykle jest to po prostu fragment splanowanej powierzchni skrzyni. Samo położenie tego miejsca może być różne i różny jest też dostęp do niego. W niektórych autach symbol skrzyni biegów odnajdziecie i odczytacie bez problemów, w innych przyjdzie Wam się nieco nagimnastykować. W przypadku niezwykle popularnych w Polsce samochodów z grupy VAG, kod skrzyni biegów można znaleźć bardzo łatwo i dostęp do niego nie wymaga większego wysiłku. Szukajcie niewielkich tabliczek znamionowych w okolicy łączenia przekładni z silnikiem.
  2. Na tabliczce znamionowej (tzw. wlepce) w bagażniku – wszystkie najważniejsze informacje odnośnie do specyfikacji danego modelu auta umieszczane są obowiązkowo na tabliczce znamionowej, określanej również jako wlepka, a umieszczanej gdzieś wewnątrz bagażnika. Miejsce to nie zawsze jest łatwo widoczne, jednak z pewnością uda Wam się je szybko odnaleźć. Tam, oprócz m. in. numerów silnika czy kodu lakieru samochodowego, znajdziecie również symbol zamontowanej oryginalnie skrzyni biegów.
  3. W komputerze pokładowym – informacje na temat szczegółowej specyfikacji samochodu znajdują się nie tylko na jego widocznych elementach, ale też wewnątrz centralnej jednostki sterującej. Po podpięciu się do samochodu za pomocą komputera diagnostycznego, uzyskacie pełen dostęp do każdej z nich. Tam też będziecie w stanie odczytać kod skrzyni biegów zamontowanej w Waszym aucie.

Macie już kod skrzyni biegów, teraz musicie jeszcze prawidłowo go odczytać. Jak należy to robić?

Z czego jest zbudowany i jak wygląda kod/symbol skrzyni biegów?

Opis skrzyni biegów

We wspominanych już samochodach z niemieckiej grupy VAG, kod/symbol skrzyni biegów zapisywany jest zwykle w jednej z dwóch postaci:

  1. Jako kod dwumodułowy – zawierający zbudowany z 3 liter symbol skrzyni biegów (np. MYP) oraz kilkucyfrowy numer seryjny (np. 123456).
  2. Jako kod trójmodułowy – ten typ symbolu skrzyni biegów składa się z trzech części, czyli z:
    • symbolu skrzyni biegów (również zbudowanego z 3 liter),
    • szczegółowych oznaczeń daty produkcji zawierających dzień, miesiąc i rok produkcji tej konkretnej skrzyni (np. 25 07 7)
    • numeru seryjnego skrzyni biegów zbudowanego z ciągu cyfr.

Jednak te wszystkie informacje to jeszcze nie wszystko, o czym powinniście wiedzieć przed ewentualną wymianą skrzyni biegów. Na co koniecznie powinniście uważać?

Na co należy uważać przy odczytywaniu kodu/symbolu skrzyni biegów?

3 rzeczy, o których zawsze powinniście pamiętać podczas wyszukiwania nowej skrzyni biegów na podstawie symbolu odczytanego ze starej, to:

  1. Dość często kierowcy mylą kod/symbol skrzyni biegów z innymi, znajdującymi się na niej oznaczeniami, zwłaszcza z numerem identyfikacyjnym obudowy. Pamiętajcie, że kod skrzyni biegów jest grawerowany, reszta jej oznaczeń ma postać wypukłego odlewu!
  2. Dobór skrzyni biegów na podstawie danych technicznych pojazdu odczytanych z numeru VIN nie jest dobrym rozwiązaniem i może skutkować zakupem niewłaściwej, niepasującej do Waszego auta przekładni.
  3. Kod nowej skrzynie biegów nie musi być wcale identyczny z symbolem starej przekładni. Te same skrzynie biegów występują pod różnymi kodami, jednak znajomość symbolu oryginału, pozwoli Wam dopasować zamiennik.

I pamiętajcie również, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze konsultować się ze specjalistą. Tak, jak możecie to zrobić na iParts.pl. Korzystajcie z tego!