Każdy kierowca zakochany w swoim samochodzie pragnie nieustannie ulepszać i upiększać należący do niego pojazd. Właśnie do tego służy tuning, rozumiany jako zmiana standardowego wyglądu auta oraz jego fabrycznych parametrów w celu stworzenia wyjątkowego i oryginalnego egzemplarza. Chodzi tu zarówno o tuning mechaniczny, elektroniczny, akustyczny, jak i ten najpopularniejszy, czyli tuning optyczny.

Czym jest tuning optyczny?

Celem tuningu optycznego jest taka zmiana wyglądu pojazdy, by samochód zyskał przede wszystkim nowy, niepowtarzalny charakter i aby odzwierciedlał w jak najwyższym stopniu unikalne cechy jego właściciela. Mówi się więc, że tuning optyczny to najprostszy i najlepszy sposób na zindywidualizowanie auta, robiąc z niego pojazd oryginalny i niepowtarzalny. Inspiracją dla tuningu optycznego mogą być wersje studyjne samochodów, wszelkiego rodzaju prototypy, samochody dawne (tzw. klasyki) oraz auta sportowe. Szczególnie te ostatnie stanowią niewyczerpane źródło pomysłów dla zawodowych tunerów, a także zwykłych kierowców, którzy pragną podrasować wizualnie swoją brykę.

Skąd wzięła się moda na napisy na oponach?

Jednym z przykładów tuningu optycznego zaczerpniętego z samochodów biorących udział w rajdach i wyścigach samochodowych jest dodawanie napisów na oponach. Oryginalnie białe duże napisy umieszczane na bocznej ścianie opon samochodów biorących udział w najsłynniejszych wyścigach samochodowych w rodzaju NASCAR miały (i mają nadal) na celu reklamę producentów ogumienia. Dzisiaj, w ramach tuningu optycznego, ze specjalnie przygotowanych dużych białych liter możemy ułożyć sobie praktycznie dowolny napis. Może to być – jak w oryginale – nazwa producenta opony, marka samochodu, nazwa naszej własnej firmy lub cokolwiek innego. Napis powinien być jedynie dobrze przymocowany i estetyczny.

W jaki sposób zamawiać litery na opony?

Zamawiając litery do stworzenia napisu na oponach, musimy przede wszystkim określić, jaka jest średnica i profil ogumienia. Wielkość koła ma tu znaczenie decydujące, ponieważ każda z liter będzie wycinana po łuku tak, aby razem mogły być naklejone na boczną ścianę każdej z czterech opon. Cena za taki napis jest niemała, ponieważ wynosi ok. 4-5 zł za literę, za to gratis do całości powinniśmy otrzymać klej, z którego pomocą nakleimy litery na opony.

Jak przygotować oponę do wykonania napisu?

Wykonanie napisów na oponach zaczynamy od dokładnego umycia ich bocznych powierzchni. W tym celu wystarczy użyć ciepłej wody z dowolnym detergentem oraz odpowiednio twardej szczotki. Następnie za pomocą długiej linijki wyznaczamy oś koła i oba końce tej osi zaznaczamy na bokach opony białym markerem. Nasze napisy, umieszczone na dwóch przeciwnych „biegunach” opony, powinny być ułożone w ten sposób, by oba punkty wyznaczające końce osi przebiegały przez ich środek.

W dalszej kolejności umyte boki opony szlifujemy papierem ściernym, ścierając z nich wszelką naniesioną tam fabrycznie fakturę. Szlifowanie gumy kontynuujemy do momentu, w którym faktura ta nie będzie już pod palcami wyczuwalna. Na koniec dokładnie odtłuszczamy całą wyszlifowaną powierzchnię.

Jak poprawnie naklejać litery na opony?

Napisy naklejamy starannie, używając na każdą literę kilka kropel kleju rozprowadzanego pędzelkiem. Naklejanie liter należy rozpocząć od wyznaczonej wcześniej osi koła i naklejać je od tego miejsca naprzemiennie w obie strony, w prawo i w lewo. Dzięki temu zachowamy kontrolę nad całościowym układem napisu i zachowamy właściwe zagięcie łuku.