Układ hamulcowy jest jednym z głównych układów w samochodzie, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Niesprawne hamulce są w stanie doprowadzić do powstania niebezpiecznej sytuacji na drodze, dlatego warto regularnie kontrolować stan całego układu.

Jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego stanowią klocki hamulcowe. To właśnie klocki, za pośrednictwem specjalnego tłoczka dociskane są do tarczy hamulcowej, przez co powstaje tarcie umożliwiające zatrzymanie samochodu. W większości starych samochodów klocki hamulcowe montowane są z przodu, gdyż z tyłu znajdują się bębny hamulcowe. Natomiast w przypadku samochodów wyposażonych w mocniejsze silniki, klocki hamulcowe montowane są również na tylnej osi. 

Po czym poznać, że klocki hamulcowe w naszym samochodzie uległy uszkodzeniu? Przede wszystkim po grubości okładzin ciernych. Zdecydowana większość klocków hamulcowych wyposażona jest w mechaniczne lub elektryczne czujniki zużycia. Mają one poinformować kierowcę o konieczności wymiany klocków hamulcowych na nowe, w związku z ich zużyciem. Grubość okładziny można też stosunkowo łatwo określić samodzielnie – wystarczy w tym celu zdjąć koła i skontrolować rowki, które znajdują się w okładzinach. W przypadku, gdy rowki są praktycznie niewidoczne możemy mieć pewność, że klocki hamulcowe w naszym samochodzie nadają do się wymiany. 

Jeżeli planujemy zakup nowych klocków hamulcowych, to pamiętajmy, aby korzystać wyłącznie z usług renomowanych i sprawdzonych producentów. Nie warto oszczędzać na mało znanych produktach, gdyż może okazać się, że będą się one charakteryzować o wiele niższą wytrzymałością, żywotnością oraz skutecznością hamowania.