W przypadku nowego auta przez pierwsze lata eksploatacji system klimatyzacji nie wymaga jakiejś poważniejszej ingerencji w jego działanie. Jednak dla wewnętrznego spokoju ducha warto przeprowadzić kompleksowy przegląd systemu klimatyzacji przynajmniej raz na dwa lata, raz na pół roku wymienić filtr kabinowy, a raz w roku przeprowadzić dokładne czyszczenie całego układu klimatyzacji. Jednak, co w przypadku samochodów używanych? Jak zadbać o prawidłowe działanie systemu klimatyzacji w samochodzie?

Diagnostyka przede wszystkim

Samochód używany przeważnie wymaga większej uwagi niż jest to w przypadku aut nowych. Dotyczy to również systemu klimatyzacji. Po dokonaniu zakupu samochodu z rynku wtórnego i kompleksowym przeglądzie wszystkich elementów jednostki napędowej, układu zawieszenia oraz wszelkich systemów czuwających nad bezpieczeństwem pasażerów oraz prawidłowym funkcjonowaniem całego samochodu, należy dokładnie przyjrzeć się układowi klimatyzacji.

Kilka sposobów dezynfekcji systemu klimatyzacji

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w przypadku systemu chłodzącego, jest przeprowadzenie dezynfekcji, czyli odgrzybiania całego układu klimatyzacji samochodowej. Taką czynność najlepiej i najbezpieczniej zlecić profesjonalnemu serwisowi. Fachowcy dokonują takiej dezynfekcji klimatyzacji na kilka sposobów.

Pierwsza z nich polega na ozonowaniu układu chłodzenia za pomocą specjalistycznej wytwornicy. Ozon znajdujący się w wytwornicy umieszczonej we wnętrzu samochodu usuwa wszelkie drobnoustroje oraz nieprzyjemny zapach zarówno z systemu klimatyzacji, jak i z samochodowej tapicerki, foteli oraz podsufitki. Czyszczenie klimatyzacji samochodowej z wykorzystaniem ozonu trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut.

Druga metoda polega na dezynfekcji chemicznej układu klimatyzacji. W tym przypadku dokonuje się spryskania parownika aseptycznym płynem dezynfekującym, który po uruchomieniu systemu klimatyzacji w samochodzie jest tłoczony do każdego elementu układu oraz do wnętrza pojazdu. W ten sposób płyn dezynfekujący usuwa wszelkie nieczystości, grzyby oraz pleśń, które zazwyczaj wywołują nieprzyjemny zapach oraz mają szkodliwy wpływ na układ oddechowy człowieka. Dezynfekcja chemiczna jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych obecnie metod czyszczenia systemu klimatyzacji w samochodzie.

Nieszczelność przyczyną spadku ciśnienia

W przypadku samochodów używanych warto dokonać przeglądu wszystkich elementów układu, począwszy od sprawdzenia szczelności całego systemu klimatyzacji. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się gaz obojętny - azot, którym pod ciśnieniem około 8 bar napełnia się cały układ klimatyzacji. Znaczny spadek ciśnienia w układzie oznacza zazwyczaj pojawienie się nieszczelności w systemie. Przy nieznacznym spadku ciśnienia do czynnika chłodzącego dodaje się specjalny barwnik, dzięki któremu przy użyciu lampy ultrafioletowej można precyzyjnie zlokalizować nawet najmniejsze nieszczelności w systemie.

Chłodnica klimatyzacji

Zazwyczaj najczęstszych problemów kierowcom przysparza chłodnica klimatyzacji, o ile jest niewłaściwie eksploatowana i serwisowana. Skraplacz powinien być systematycznie konserwowany i czyszczony, przynajmniej raz w roku, szczególnie po okresie zimowym. Chłodnica klimatyzacji ma tendencję do częstego korodowania, dlatego też jej odpowiednia konserwacja jest bardzo ważna. Zaniedbanie tej czynności może mieć przykre konsekwencje, łącznie z wymianą chłodnicy, która w wielu przypadkach jest bardzo kosztowna.

Dbaj o sprężarkę

Bardzo ważnym elementem w układzie klimatyzacji jest sprężarka. To dzięki niej czynnik chłodzący jest tłoczony do całego systemu. Serwis i konserwacja sprężarki powinny polegać przed wszystkim na sprawdzeniu stanu łożysk i uszczelnień w urządzeniu, ponieważ to te elementy są najczęściej narażone na awarie.