Przeciętny użytkownik samochodu nie widzi dużej różnicy między innowacyjnymi produktami a standardowymi klockami hamulcowymi – zwykle jedyną różnicą dla kierowców okazuje się firmowy symbol i nieco wyższa cena. Istotne różnice ujawniają się dopiero w trakcie eksploatacji.

Klocki hamulcowe to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego przyjrzyjmy się ceramicznym klockom hamulcowym, które zasłużenie cieszą się na rynku dużą popularnością.

Skuteczne hamowanie i wysoka wytrzymałość

Klocki ceramiczne wprowadzono na rynek motoryzacyjny dopiero w latach 80. Od początku wiadomo było, że są niezwykle skuteczne. Takie rozwiązanie oferuje bowiem bardzo dobre parametry hamowania i to niemal w każdych warunkach. Specjaliści uznają ten typ klocków hamulcowych za niezawodny i w rzeczywistości naprawdę tak jest. Wbrew samej nazwie klocki ceramiczne nie są kruche i delikatne. Są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego i włókien miedzianych, które są wyjątkowo trwałe. Pozwala to uzyskać długą żywotność klocków i większą wytrzymałość od klocków półmetalicznych – zwłaszcza na wysokie temperatury.

Ponadto w przypadku ceramicznych klocków hamulcowych występuje brak zjawiska tzw. fadingu podczas hamowania. Fading to zjawisko znacznej utraty właściwości hamujących , powstające w wyniku wysokich zakresów temperatur pracy np. podczas gwałtownego często powtarzającego się hamowania z większych prędkości do 0 km/h.

Czystość i kultura działania

Ogromną zaletą ceramicznych klocków hamulcowych jest ich niezwykle ciche działanie, które znacząco poprawia komfort jazdy użytkowników. Brak niepokojących i nieprzyjemnych dla ucha pisków i skrzypnięć z pewnością umili jazdę. Oprócz tego, ścieranie się klocków ceramicznych nie powoduje powstawania dużych ilości pyłku, który brudzi koła i felgi w samochodzie. Efektem są czyste i lśniące felgi.

Ceramiczne klocki hamulcowe nawet powyżej 200°C nie powodują emisji widocznych zanieczyszczeń. Jest to zasługą m. in. masy ceramicznej oraz zbrojącej jej od wewnątrz specjalnej włókniny, która w trakcie nieznacznego ścierania wytwarza cienką powłokę ochronną zarówno na okładzinie, jak i na współpracującej z nią tarczy.

Jakość za rozsądną cenę

Jakość klocków ceramicznych jest okupiona wyższą ceną niż w przypadku tradycyjnych klocków półmetalicznych. Nie są to jednak ceny astronomiczne, dlatego warto zainwestować odrobinę więcej i cieszyć się innowacyjnym rozwiązaniem w układzie hamulcowym. Pośród producentów, słynących z produkcji ceramicznych klocków hamulcowych znajdziemy m. in. ATE Ceramic, TRW DTEC, Textar ePad oraz Jurid White.

Bezpieczeństwo jazdy powinno być dla każdego użytkownika priorytetem – a pod tym względem klocki ceramiczne są najlepszym rozwiązaniem i po prostu nie mają sobie równych. Nie warto bać się ich nieco wyższej ceny, bowiem wytrzymałość tych klocków sprawia, że inwestycja w przyszłość jest bardzo opłacalna.