Show-car, czyli samochód utrzymany w stanie salonowym, to coś o czym marzy każdy fan motoryzacji. Dbanie o auto, to jednak nie lada wyzwanie, które wymaga od właściciela przemyślanego procesu pielęgnacji i ochrony samochodu. Na szczęście, z pomocą przychodzi usługa car-detailingu.

Car-detailing tj. profesjonalna kosmetyka samochodu, to usługa nadal bardzo niszowa. Polscy kierowcy, być może, obawiają się wysokich cen preparatów i usług detailingowych lub uważają, że jest im to, po prostu, do niczego niepotrzebne. Zanim poznamy koszty, warto dowiedzieć się, co daje detailing naszemu autu.

Dekontaminacja, mycie i suszenie

Pierwszym krokiem w car-detailingu jest dekontaminacja, która polega na spryskaniu nadwozia samochodu specjalnymi środkami, pozwalającymi pozbyć się szkodliwych dla lakieru osadów metalicznych i smolistych. Nałożoną chemię należy spłukać i przejść do czynności mycia.

Kupując szampon, koniecznie wybierzcie taki, który posiada neutralne ph. Dlaczego? Duża liczba szamponów, przede wszystkim tych dostępnych w marketach, posiada bardzo agresywne substancje czyszczące, co powoduje, że wraz z brudem pozbędziecie się wosku, zabezpieczającego lakier. Szampony o neutralnym ph nie zagrażają substancjom woskującym, dlatego zaleca się stosowanie właśnie ich. Po umyciu auta, suszymy go, najlepiej z użyciem specjalnych ręczników do suszenia, które nie porysują lakieru. Kolejny krok, to tzw. glinkowanie. To proces, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń przyklejonych do lakieru np. drobinki asfaltu, których nie udało się pozbyć podczas mycia. Uwaga! Glinkowanie to zabieg, który jest wymagany dla poprawnego efektu całego detailingu. Po usunięciu zanieczyszczeń, ponownie płuczemy i suszymy powierzchnię auta.

Korekta i zabezpieczenie lakieru

Korekta lakieru polega na zastosowaniu pasty ściernej i pada maszyny polerskiej. Można to zrobić także ręcznie, za pomocą odpowiednich środków i gąbek, jednak efekt będzie zdecydowanie gorszy, niż w przypadku użycia maszyny. Prawidłowa korekta lakieru wymaga dużego doświadczenia i umiejętności, by nie doprowadzić np. do pozostawienia hologramów.

By prawidłowo zabezpieczyć lakier, należy użyć płynu z kwarcem lub wosku. Płyn nadaje lakierowi auta niesamowitej szklistości i połysku, niestety nieco technicznego, mało naturalnego. Z kolei wosk, zwłaszcza naturalny, charakteryzuje się doskonałym, naturalnym połyskiem oraz głębią koloru auta. Sealenty tj. woski sztuczne, cechuje większa trwałość, jednak połysk jest taki sam, jak w przypadku użycia płynu z kwarcem.

Powłoka kwarcowa stanowi bardziej wytrzymałą alternatywę dla wosków, które wstrzymują średnio około 4 miesięcy. Powłoka kwarcowa chroni lakier nawet do roku, a najnowsze powłoki ceramiczne potrafią zachować trwałość nawet do 4 lat.

Koła, szyby i wnętrze samochodu

Z kołami postępujemy podobnie jak z lakierem. Myjemy, oczyszczamy felgi glinką i nakładamy specjalny wosk do felg, który lepiej znosi wysokie temperatury i trudne warunki. Opony myjemy, dokładnie czyszcząc szczotką i umieszczamy na nich niewielką warstwę tzw. dressingu, który nadaje oponie przyjemny wygląd i dodatkowo chroni przed promieniowaniem UV.

Szyby myjemy razem z nadwoziem, oczyszczając je także glinką. Warto zaopatrzyć się w płyn hydrofobowy, po którego nałożeniu powstanie tzw. powłoka hydrofobowa, która odpycha wodę, płyny i brud, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo podczas jazdy. Do pielęgnacji wnętrza samochodu stosujemy cleanery do oczyszczenia kabiny z kurzu i tłuszczu. By odpowiednio zadbać o plastiki, zaleca się zakup specjalnego preparatu, który odświeży ich wygląd. Profesjonalne kosmetyki samochodowe pozwolą utrzymać kabinę samochodu w nienagannym stanie, który pozwoli poczuć świeżość auta salonowego.

Car-detailing to szereg procesów, który wymaga dużo czasu, cierpliwości oraz, niestety, pieniędzy. Preparaty do tanich nie należą, choć są bardzo wydajne. Problemem jest z kolei ich dostępność. Dobrej jakości kosmetyków do detailingu nie znajdziemy w marketach, stacjach benzynowych czy zwykłych sklepach z akcesoriami do samochodów. Preparatów należy szukać w specjalistycznych salonach, zajmujących się car-detailingiem lub skorzystać z oferty dużych sklepów motoryzacyjnych, które posiadają w ofercie tego typu kosmetyki.