Samochodowe żarówki świateł cofania

Każdy aktywnie uczestniczący w ruchu drogowym samochód musi posiadać sprawne oświetlenie zewnętrzne. Obok reflektorów przednich, bardzo ważne jest działające oświetlenie tylne, w tym również żarówka światła cofania. Brak takiego światła w samochodzie może zakończyć się mandatem karnym. Żarówka cofania nie jest kosztowna, na pewno nie tak, jak mandat karny. Sprawdź naszą ofertę i zaopatrz się w najlepsze źródła światła zewnętrznego do swojego auta!

Żarówka światła cofania w samochodzie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o warunkach technicznych pojazdów, światło cofania musi się znajdować z tyłu auta i jest obecnie obowiązkowe zarówno w samochodach osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych. Światła cofania powinny być również zamontowane w przyczepach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg, o ile została ona zarejestrowana po dniu 1 sierpnia 2009 roku. W innym przypadku montaż takiego światła nie jest obowiązkowy.

Sposób działania żarówki światła cofania

Obudowa żarówki światła cofania powinna mieć kolor biały. Uruchomienie tego typu oświetlenia następuje automatycznie po uruchomieniu silnika i wrzuceniu biegu wstecznego. Żarówka światła cofania w samochodzie pozwala kierowcy widzieć, co dzieje się z tyłu jego auta, np. na ciemnym parkingu. Umożliwia ona również ostrzec innych kierowców, że dany samochód wyjeżdża z miejsca parkingowego lub pieszych, którzy znajdą się za pojazdem. Światło cofania pozwala uniknąć kolizji, informuje innych uczestników ruchu drogowego oraz budzi czujność wśród kierowców.

Typowe usterki żarówki światła cofania w samochodzie

Najczęstszym powodem niedziałającego światła cofania jest po prostu przepalenie się żarówki. Standardowe żarówki szklane, tzw. banieczki, typu P21 nie należą do najbardziej trwałych. Te gorszej jakości mogą odmówić posłuszeństwa już po kilku miesiącach użytkowania. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są żarówki cofania LED, których żywotność ocenia się na kilka lat. Jednak każdy model samochodu ma zamontowany inny typ żarówki świateł cofania, i na taką też należy ją wymieniać. Sama wymiana żarówki świateł cofania nie jest trudna, choć wymaga nieco zręczności. W samochodach ze zintegrowanymi światłami LED bardzo rzadko usterce ulega tylko jeden moduł, odpowiedzialny akurat za światła cofania. Zazwyczaj wypaleniu ulegają pojedyncze diody lub też wszystkie zaczynają przygasać lub migać. Powodem usterki lampy cofania może być także uszkodzenie przewodu, który doprowadza prąd do żarówki. Należy wówczas sprawdzić multimetrem przepływ prądu w poszczególnych przewodach zasilających. Może również dojść do przepalenia bezpiecznika tylnego światła cofania. Wówczas najprawdopodobniej przestaną działać również inne urządzenia elektryczne, ponieważ taki bezpiecznik z reguły odpowiada za pracę kilku układów na raz. Warto także zwrócić uwagę, czy czujnik cofania nie został rozłączony. Znajduje się on zazwyczaj w skrzyni biegów, a ściśle rzecz biorąc, tuż nad nią.

Popularni producenci żarówek światła cofania

  • Philips
  • OSRAM
  • Lucas
  • Bosch
  • Maxgear
  • Neolux
  • Valeo

Tylko w iParts.pl tania żarówka światła cofania pochodząca od renomowanych producentów oświetlenia samochodowego. Oferowane produkty to najlepsza relacja ceny do jakości. Posiadamy pojedyncze części oraz całe zestawy oświetlenia do samochodu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Wszystkie żarówki światła cofania dostępne w ofercie iParts.pl są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta. Zapewniamy szybką i profesjonalną obsługę, doradztwo techniczne na każdym etapie zakupów, najniższe ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Proponowane żarówki do świateł cofania

Najpopularniejsi producenci

Żarówka światła cofania BOSCH
Żarówka światła cofania LUCAS
Żarówka światła cofania ams-OSRAM
Żarówka światła cofania TUNGSRAM
Żarówka światła cofania PHILIPS
Żarówka światła cofania NARVA
Żarówka światła cofania HELLA
Żarówka światła cofania SPAHN GLÜHLAMPEN
Żarówka światła cofania NEOLUX®

FAQ

Czy światło cofania w samochodzie jest obowiązkowe?

Światła cofania, sygnalizujące manewr cofania samochodu, są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu samochodowego (oprócz motocykli), a także przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kg (zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 sierpnia 2009 roku).

Czy światła stopu włączą się bez zapłonu?

W teorii światło cofania powinno zapalać się tylko wtedy, gdy włączony zostanie zapłon. Jednak w praktyce w niektórych modelach samochodów światło to działa wyłącznie przy włączonym zapłonie, natomiast w innym nie ma konieczności przekręcania kluczyka w stacyjce, aby żarówka zaczęła świecić. Nawet w obrębie tego samego modelu auta niektóre światła działają na włączonym, a inne na wyłączonym zapłonie.

Jaki kolor mają światła cofania?

Obudowa żarówki światła cofania powinna mieć kolor biały (nie może być czerwona). Światła cofania załączają się automatycznie wraz z uruchomieniem silnika i wrzuceniem biegu wstecznego. Żarówka światła cofania pozwala zobaczyć kierowcy, co dzieje się z tyłu jego samochodu, np. podczas cofania na ciemnym parkingu. Ostrzega ona również innych kierowców oraz pieszych, że dany samochód wyjeżdża z miejsca parkingowego.  

Ile kosztują żarówki świateł cofania?

W światłach cofania montuje się najczęściej standardowe żarówki P21W, które jednak oferują bardzo niską żywotność. O wiele trwalsze, a przy tym i wydajniejsze są żarówki P21W wykonane w technologii LED, które zapewniają bezproblemowe działanie nawet przez kilka lat. Standardowe żarówki P21W kosztują obecnie kilka złotych za sztukę. Najtańsze elementy można nabyć za 2-3 zł. Z kolei żarówki P21W LED to już wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od marki producenta. Jedne z najdroższych żarówek do świateł cofania kosztują nawet blisko 70 zł.

Jak sprawdzić prawidłowość działania światła cofania?

Światła cofania, które mają zazwyczaj barwę białą, znajdują się z tyłu samochodu i włączają się automatycznie w momencie załączenia wstecznego biegu. Aby sprawdzić prawidłowość działania światła cofania, należy ustawić stacyjkę na drugiej pozycji, bez uruchamiania silnika samochodu. Następnie należy wcisnąć sprzęgło i wrzucić bieg wsteczny. Teraz wystarczy wysiąść z auta i sprawdzić wzrokowo, czy z tyłu świeci się białe światło cofania.