Uszczelnienie układu chłodniczego

Układ chłodniczy, choć działa w dosyć prosty sposób, jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Jest on skuteczny jednak tylko w momencie, gdy jest w pełni szczelny. Dlatego właśnie uszczelki układu chłodzenia odgrywają niezwykle ważną rolę i warto dbać o ich stan techniczny. Ich uszkodzenie może bowiem doprowadzić do ubytków płynu, co często kończy się poważną awarią silnika.

Uszczelki układu chłodniczego – funkcja i zastosowanie

Zadaniem układu chłodzenia jest przejmowanie ciepła, które powstaje podczas pracy jednostki napędowej. W tym celu współpracuje ze sobą kilka podzespołów należących do tego systemu. Głównym elementem jest chłodnica, która jest umieszczona z przodu samochodu. Znajdujący się za nią wentylator wdmuchuje powietrze, które ochładza płyn chłodzący. W skład układu wchodzi także pompa wodna, której zadaniem jest przepychanie cieczy przez cały układ. Ostatnim ważnym elementem jest termostat, który reguluje przepływ płynu w zależności od temperatury silnika. Częścią systemu są także uszczelki układu chłodzenia, których zadaniem jest zapewnienie szczelności.

Układ chłodzenia pełni więc bardzo ważną rolę, a jego praca nie byłaby możliwa bez obecności płynu chłodniczego. Dlatego tak ważne jest, aby jego poziom był wystarczająco wysoki. Brak ubytków płynu jest możliwy głównie za sprawą uszczelek układu chłodzenia. By silnik zawsze działał sprawnie konieczne jest więc dbanie o to, by nie były one zużyte. Jak jednak sprawdzić, czy żadna uszczelka układu chłodzenia nie wymaga wymiany?

Objawy uszkodzenia uszczelek układu chłodzenia

Tak jak większość części samochodowych, uszczelki układu chłodzenia muszą być co pewien czas wymieniane. Trudne warunki oraz upływ lat mogą sprawić, że zostaną one uszkodzone. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie, czy uszczelki układu chłodniczego oraz uszczelki przewodów układu chłodzenia są sprawne, jest po prostu obserwacja poziomu płynu. Jeżeli spada on wraz z upływem czasu, to zdecydowanie warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim podzespołom. Można w tym celu na przykład sprawdzić, czy pod samochodem nie ma żadnych wycieków. Jeżeli uda się je znaleźć konieczne jest zlokalizowanie ich przyczyny. Sprawdzić trzeba wtedy wszystkie uszczelki silnikowe oraz pozostałe elementy układu chłodzenia.

Jeżeli jednak wszystkie widoczne uszczelki układu chłodzenia są sprawne i nie uda się zlokalizować żadnego wycieku, a poziom cieczy nadal spada, może to oznaczać, że płyn chłodniczy przedostaje się do oleju. Taka sytuacja jest niezwykle szkodliwa dla silnika i usterka musi być jak najszybciej wyeliminowana przez specjalistę. W innym wypadku może bowiem dojść do całkowitego zniszczenia silnika.

Uszczelki układu chłodzenia – wymiana

Zarówno uszczelki przewodów układu chłodzenia, jak i inne uszczelki silnikowe muszą być co jakiś czas wymieniane. Konieczne jest jednak dobranie części dopasowanych do danego modelu samochodu. Nasz sklep daje możliwość znalezienia uszczelek układu chłodzenia przeznaczonych do konkretnego auta oraz jego wersji silnikowej. Dzięki temu zyskać można pewność, że kupiona część będzie odpowiednia do danego auta. Uszczelki układu chłodniczego są zwykle bardzo tanie, ale niekiedy sama ich wymiana może trochę kosztować. Kiedy dochodzi do wycieków płynu naprawa jest jednak konieczna i zdecydowanie nie warto jej odkładać w czasie. W przeciwnym razie może dojść do awarii, których usunięcie będzie znacznie bardziej kosztowne.

Najpopularniejsi producenci

Uszczelnienie układu chłodzenia ELRING
Uszczelnienie układu chłodzenia AJUSA
Uszczelnienie układu chłodzenia KW
Uszczelnienie układu chłodzenia FACET
Uszczelnienie układu chłodzenia EPS
Uszczelnienie układu chłodzenia HELLA
Uszczelnienie układu chłodzenia ELWIS ROYAL
Uszczelnienie układu chłodzenia TOPRAN
Uszczelnienie układu chłodzenia MOTORAD