Widły ogrodowe

Znaleziono produktów: 4
Sortuj:
Widok:   
z 1

Widły ogrodowe

70,00 z VAT
Kod: YT86805 Producent części: YATO

Widły do siana

68,00 z VAT
Kod: YT86809 Producent części: YATO

Widły gospodarcze do ogrodu

Widły to jedno z podstawowych narzędzi, które można spotkać w każdym gospodarstwie. Dzięki swojej strukturze oraz zasadzie działania mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Bez wideł nie wyobrażamy sobie porządkowania obory czy chlewni, przewracania siana na polu czy układania go w stosy, a także porządkowana stodoły. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z pracą w polu lub na gospodarstwie z pewnością doskonale wie, jak wyglądają i jak działają widły. Obecnie, tak jak zresztą w dawnych czasach, ich główną rolą jest usprawnianie naszej pracy, która sprowadza się do podnoszenia i przenoszenia dużych, a trudnych do złapania rzeczy.

Rodzaje i zastosowanie wideł gospodarczych

Widły dzielimy na trzy podstawowe typy. Są to widły rolnicze, czyli diabelskie, które wyposażone są w prostokątną poprzeczkę, przez którą ich sztywność i wytrzymałość jest znacznie większa. Jest to bardzo przydatny sprzęt podczas pielęgnacji ogrodu. Mają bardzo szerokie zęby, które idealnie nadają się do rozdrabniania dużych grud ziemi. Drugi typ to widły amerykańskie, które charakteryzują się czteroma zębami, gęsto rozstawionymi i stosunkowo szerokimi. Cechują się bardzo dużą powierzchnią pracy i doskonale nadają się do rozdrabniania grud ziemi, a także oczyszczania z chwastów czy części korzeni.

Kolejnym rodzajem wideł są widły trójzębne, czyli te najbardziej klasyczne. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają trzy zęby przez co mają dość małą powierzchnię roboczą. Posiadają zaokrągloną poprzeczkę i są bardzo wygodne w użytkowaniu. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas rozrzucania nawozu czy przewracania kompostu, a także podczas napowietrzania trawników. Nie nadają się natomiast do kopania w ziemi.

Istnieją oczywiście też inne rodzaje wideł, np. widły 5-zębne, jednak są one znacznie rzadziej spotykane i mają znacznie węższe zastosowanie. Mimo że widły są narzędziem bardzo prostym w budowie, jak widać na powyższych przykładach mnogość rodzajów daje nam wiele możliwości ich wykorzystania.

Na co zwracać uwagę kupując widły gospodarcze?

Wybierając odpowiednie widły dla siebie, warto zastanowić się do jakiego celu będą głównie wykorzystywane. Wcześniej wspomnieliśmy o rodzajach i zastosowaniu poszczególnych typów wideł. Warto również zastanowić się nad rodzajem trzonka. Obecnie największą popularnością cieszą się widły z metalowym lub plastikowym trzonkiem. Charakteryzują się niewielką masą, co daje możliwości łatwego operowania nimi, a dodatkowo są znacznie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia niż widły wyposażone w drewniany trzonek.

Inne narzędzia ogrodowe: