Smarownice i tawotnice

Smarownice i tawotnice do warsztatu i nie tylko

Smarownice to proste w obsłudze urządzenia umożliwiające nakładanie smaru pod niedużym ciśnieniem w wybrane miejsce. Doskonale nadaje się do smarowania takich elementów jak: łożyska, wały, wałki, przeguby oraz inne elementy ruchome. Znajduje więc zastosowanie w mechanice, przemyśle, a także rolnictwie. Narzędzia tego typu znane są od lat, jednak wraz z rozwojem technologii ich produkcji są stale ulepszane i poprawiane.

Jak działa smarownica?

Zasada działania smarownicy jest bardzo prosta. Opiera się o zaciąganie tłoka za pomocą dźwigni lewarkowej, dzięki czemu smar lub olej wypychany jest na zewnątrz przez dyszę. Jest to więc typowa smarownica pneumatyczna, w której ciśnienie wytwarzamy przez pompowanie za pomocą odpowiedniego uchwytu. Smarownice mają przeważnie kształt cylindra i niewielkie rozmiary. Ważnym aspektem jakości oliwiarki jest precyzja jej działania. Różnego rodzaju nieszczelności lub uszkodzenia mechaniczne mogą sprawić, że nie będzie ona wytwarzała odpowiedniego ciśnienia, przez co z końcówki dyszy nie wydostanie się odpowiednia ilość smaru.

Do czego stosowana jest smarownica?

W mechanice odpowiednie smarowanie elementów ruchomych, trących o siebie nawzajem jest bardzo ważne. Bez odpowiedniej substancji smarującej podzespoły różnych układów mogą zacząć się nadmiernie wycierać, w skutek czego doprowadzić do całkowitej awarii maszyny. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się takie narzędzia jak smarownice czy towotnice. Pozwalają one na dostarczenie odpowiedniej ilości oleju lub innego płynu w wybrane miejsce.

Smarownice bardzo często wykorzystywane są więc podczas montażu maszyn, np. po remontach lub wymianach podzespołów na nowe. Warto je wykorzystać wszędzie tam, gdzie na początku pracy może być problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości oleju. Wstrzyknięcie w takie miejsca odpowiedniego płynu uchroni naszą maszynę przed zatarciem lub uszkodzeniem.

Wybierając smarownicę do swojego warsztatu, zawsze zwracajmy uwagę na jakość produktu. Może ona wpłynąć nie tylko na komfort i wydajność naszej pracy, ale również na bezpieczeństwo maszyn, które obsługujemy.

Jeśli szukacie Państwo dobrej jakości narzędzi do swojego warsztatu, w ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie ogromny wybór tego typu produktów. Zachęcamy do sprawdzenia bogatej oferty oraz do bezpiecznych zakupów online.

Inne narzędzia ręczne: