Piły ręczne

Piły i piłki ręczne do warsztatu i nie tylko

Różne rodzaje pił ręcznych znane są nam od wielu pokoleń. Dzięki temu prostemu w budowie narzędziu wszelkie prace stolarskie stają się dużo łatwiejsze. Piły ręczne to jednak nie tylko narzędzia wykorzystywane do obróbki drewna. Ich konkretne typy mogą przecinać również tworzywa sztuczne, a nawet metale. Proste piły ręczne z czasem zostały zastąpione przez wyrzynarki, szlifierki kątowe oraz piły mechaniczne. Są jednak sytuacje, w których te znacznie nowocześniejsze narzędzia nie są w stanie całkowicie spełnić swojej roli. Właśnie dlatego piły ręczne są nadal bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego warsztatu.

Rodzaje pił ręcznych

Na rynku istnieje wiele rodzajów pił ręcznych. Pierwszy podział obejmuje piły do różnych materiałów. Są to wcześniej wspomniane piły do metalu oraz do drewna. Piły do metalu posiadają drobne ząbki, a ich brzeszczot jest sztywny. Piły do drewna natomiast mają znacznie większe zęby, dzięki którym piła nie zacina się podczas przecinania drewna.

Drugie kryterium podziału pił ręcznych wynika z ich budowy. Tutaj mamy następujące rodzaje: piła płatnica, piła kabłąkowa oraz piła grzbietnica. Piła płatnica to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów pił ręcznych. Posiada uchwyt, zaś sam brzeszczot jest długi i nachylony pod delikatnym kątem względem rękojeści. Zwęża się ku końcowi i wykonany jest z cienkiej blachy. Piła płatnica najczęściej spotykana jest w wersji do cięcia drewna. Piła kabłąkowa zbudowana jest zupełnie inaczej. Posiada stelaż w kształcie litery U, do którego zamontowana jest rękojeść i brzeszczot. Większość tego typu pił to piły do metalu lub do cięcia tworzyw. Piła grzbietnica swoją budową przypomina nieco piłę płatnice. Ma jednak wzmocniony grzbiet, który stanowi usztywnienie całej konstrukcji.

Jak wybrać piłę ręczną do swoich potrzeb?

Decydując się na zakup konkretnej piły, musimy zastanowić się, do jakich celów będzie ona wykorzystywana w naszym warsztacie. Każdy rodzaj piły sprawdzi się w innych warunkach i będzie odpowiedni do wykonywania różnych prac. Jeśli planujecie Państwo wykonywanie różnych prac warsztatowo – stolarskich to zalecamy zakupienie kilku pił o różnych parametrach. Pozwolą one na realizację różnorodnych działań, w różnych warunkach i operując na zróżnicowanych materiałach.

Szukasz idealnej piły do swojego warsztatu? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pił ręcznych. Dołącz do grona zadowolonych klientów już dziś!

Inne narzędzia ręczne: