Obcinaki

Obcinaki i szczypce boczne do warsztatu

Często spotykamy się z powiedzeniem, że ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. W wielu dziedzinach życia bez wątpienia tak jest, jednak nie w przypadku prac warsztatowych, budowlanych czy innych działań, których wykonanie zależne jest od narzędzi. W wielu przypadkach są one konieczne do zrealizowania konkretnych czynności czy wykonania określonych prac. Jednymi z podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie oraz w walizce każdego fachowca są obcinaki.

Obcinaki do drutu – charakterystyka i działanie

Obcinaki do drutu charakteryzują się dużym i masywnym ostrzem. Dodatkowo posiadają stosunkowo długie rączki, które pozwalają na przyłożenie większej siły podczas cięcia drutu czy prętów metalowych. Standardowe obcinaki do drutu nie muszą być zbyt ostre, w tym przypadku dużo ważniejsza jest odpowiednia siła przykładana podczas cięcia oraz wytrzymałość całego narzędzia. Zbyt podatny na pogięcie lub połamanie metal mógłby nie tylko skrócić żywotność narzędzia i uniemożliwić wykonywanie pracy przy jego pomocy, ale także doprowadzić do powstania urazów osób, które z niego korzystają.

Czym wyróżniają się obcinaki do kabli?

Obcinaki do kabli to w zasadzie standardowe obcinaki boczne określane często również jako szczypce boczne. Ich budowa bardzo przypomina zwykłe obcinaki. Mimo swoich niewielkich gabarytów muszą radzić sobie z przecięciem kabla składającego się z drutu oraz izolacji. Niektóre z narzędzi tego typu doskonale radzą sobie również z grubymi kablami wielożyłowymi. Obcinaki do kabli lepszej jakości posiadają również wbudowane narzędzie, które pozwala na szybkie i dokładne zdejmowanie izolacji z przewodów. Jest to bardzo przydatne, szczególnie w przypadku grubszych kabli o wzmocnionych izolacjach.

Jak wyglądają obcinaki do rur?

Obcinaki do rur swoją budową znacznie różnią się od obcinaków do kabli, szczypców bocznych czy obcinaków do drutu. Swoim kształtem przypominają bardziej ścisk stolarski. W momencie, gdy założymy obcinak na rurę i zaciśniemy obejmę z odpowiednią siłą, ostrza tnące są w stanie tworzyć rysę na powierzchni rury. Kilkukrotne obrócenie obcinakami dookoła rury tworzy na tyle głębokie nacięcie, że możliwe jest jej przerwanie w miejscu cięcia. Wbrew pozorom narzędzie to jest bardzo proste w budowie, a kluczowe jest ostrze o odpowiedniej twardości oraz duża siła ścisku.

Jeśli szukacie Państwo różnego rodzaju obcinaków do swojego warsztatu, koniecznie sprawdźcie ofertę naszego sklepu internetowego.