Kategorie

Uszczelki silnikowe w sklepie iParts.pl

Uszczelka to nic innego, jak element umieszczany w miejscu połączenia innych elementów. Mogą być one wykonane z gumy, tworzyw sztucznych lub metali (np. stali). W sporcie niekiedy używane są uszczelki miedziane, ponieważ taki materiał znacznie lepiej odprowadza ciepło z silnika. Uszczelki używane w silnikach samochodowych są narażone na ciężkie warunki pracy, w tym na wysokie ciśnienie oraz duże wahania temperatur.

Uszczelki są stosowane najczęściej w silnikach, jako zapewnienia jego elementom odpowiedniej szczelności połączenia. Zadaniem uszczelek jest przede wszystkim utrzymanie ciśnienia w systemie izolowanie od otoczenia. Prawidłowe i szczelne zamontowanie uszczelki umożliwia sprawną pracę całej jednostki napędowej. Uszczelki stosuje się m.in. pomiędzy powierzchnią głowicy a pokrywą zaworów, w kolektorach dolotowych, miskach olejowych, pokrywach zaworów czy też turbosprężarkach.

Najczęstsza bolączką i jednocześnie jedną z poważniejszych awarii silnika spalinowego jest awaria uszczelki pod głowicą. Wynika to m.in. ze sparcenia, uszkodzenia mechanicznego, przepalenia, wady fabrycznej lub nieprawidłowego zamontowania uszczelki. Uszkodzona uszczelka pod głowicą może powodować mocne dymienie silnika, pojawienie się oleju w układzie chłodzenia lub też przedostanie się płynu chłodniczo-rozrzedzającego olej do układu smarowania.