Wybierz model samochodu marki Saab

Jak zamówić części do Saaba w iParts.pl

Saab ("Svenska Aeroplan Aktie Bolaget") to firma, która swoje ścisłe korzenie posiada w lotnictwie. Marka ta została założona w 1937 roku w Linkoping (Szwecja). Po drugiej wojnie światowej firma postanowiła wzbogacić swoją produkcję o samochody osobowe. Stało się tak gdyż popyt na samoloty wojskowe (myśliwce) nie był już tak ogromny, jak podczas II wojny światowej. Dział trudniący się produkcją samochodów został nazwany Saab Automobile AB

W roku 1945 postanowiono zaprojektować samochód osobowy, co nie było ostatnim pomysłem Saaba. Pierwszy z prototypów marki nosił dumną nazwę Ursaab 92001. Był ręcznie montowanym pojazdem o bardzo dobrych właściwościach aerodynamicznych. Nic dziwnego, że inżynierowie skupiali się właśnie na tym aspekcie. Podczas jazdy testowej, przebył on odległość wynoszącą 13 okrążeń kuli ziemskiej. Samochód był gotowy już w roku 1946, w nakładzie jedynie 700 egzemplarzy. Największą zaletą tego modelu, jak i pozostałych produkowanych przez Saaba, była dbałość o bezpieczeństwo podróżujących do tego stopnia, iż była w nim fabrycznie montowana klatka bezpieczeństwa. 

W roku 1955 powstał kolejny długo oczekiwany model, którym był Saab 93. Zamontowano w nim silnik 2 cylindrowy, który posiadał moc 25 KM, dzięki któremu osiągał prędkość maksymalną w granicach 100 km/h. Wszystkie egzemplarze były lakierowane na kolor butelkowej zieleni, z powodu dostępności wyłącznie tego barwnika, który pozostał z produkcji sprzętu wojskowego. Model 93 był pierwszym, który firma eksportowała do Stanów Zjednoczonych. Tam też zaprezentowano model Gran Turismo 750, posiadający podwójny gaźnik i osiągi w granicach 50 KM. Przełomem było zastosowanie po raz pierwszy na świecie pasów bezpieczeństwa. 

Kultowym modelem w historii marki Saab, był niewątpliwie model 96. Dla Szwedów stał się on czymś w rodzaju legandarnego Garbusa dla Niemców. Samochód od momentu premiery w 1960 roku, aż do 1980 roku - był nieustannie obecny na rynku samochodowym. Saab w kolejnych modelach wprowadzał wiele innowacji. Największym hitem uznano Saaba 99, który wszedł do produkcji w 1968 roku. Wyposażono go w nowoczesne zderzaki, podgrzewane fotele oraz wycieraczki i spryskiwacze umieszczone na przednich światłach. Było to pojazd szczególnie elegancki, dopasowany idealnie do ówczesnych trendów motoryzacyjnych. Co ciekawe samochód był wyposażony w silnik z elektrycznie sterowanym wtryskiem paliwa, a jego moc dochodziła do 110 KM. W 1976 z taśm montażowych w Trollhattan zjechał milionowy Saab. 

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, Szwedzi postanowili montować w swoich samochodach filtry przeciwpyłkowe. Została również zmieniona numeracje modeli. Pojawił się Saab tym razem z oznaczeniem 900. Był to jeden z najpopularniejszych modeli tej marki. Sprzedał się w nakładzie ponad 900 tysięcy sztuk. W zaprojektowanym przez włoskiego designera Giorgetto Giugiaro modelu 9000 po raz pierwszy pojawił się również system ABS. Końcem lat 80 został wyprodukowany 2 milionowy egzemplarz Saaba. Po raz pierwszy również użyto w silniku samochodowym turbosprężarkę. 15 grudnia 1985 roku GM ogłosił, że zakupił 50 procent akcji Saaba. W tym samym czasie fabryka w Trollhattan wypuściła z taśm pierwsze egzemplarze modelu 9-5

Mimo zaangażowania inżynierów i producentów Saaba, marka pod wodzą GM zaczęła ulegać bankructwu. Coraz mniejszy zbyt samochodów marki oraz zadłużenie nie pozwalało na dalszą kontynuację działalności. 18 grudnia 2009 roku koncern GM ogłosił, że fiaskiem zakończyły się rozmowy z firmą Spyker o przejęciu Saaba. Z powodu braku nowego inwestora dla marki, zakończenie działalności i likwidacja była nieunikniona. 19 grudnia 2011 roku szef holenderskiej grupy Swedish Automobile, będącej ówczesnym właścicielem Saaba, złożył w sądzie w Vaenersborgu wniosek o ogłoszenie bankructwa i upadłość, co oznaczało przejście Saaba do historii

Zrobimy wszystko abyś nie miał problemu ze znalezieniem części do Saaba, oferując Ci największą gamę elementów zamiennych do samochodów w Polsce. W naszym sklepie znajdziesz ponad 2 miliony podzespołów i akcesoriów, które cechuje wysoka jakość wykonania i niska cena. 

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Jeżeli nie chcesz ponosić ogromnych kosztów związanych z kupnem części do Twojego Saaba, wybierz ofertę naszego sklepu internetowego iParts.pl.

Przewody zapłonowe w iParts.pl!

iParts.pl posiada największą ofertę przewodów zapłonowych w Polsce. Posiadamy jedynie najlepsze produkty najbardziej renomowanych producentów, do wszystkich marek samochodów.

Przewody zapłonowe to elementy, których głównym zadaniem jest dostarczanie prądu o wymaganych parametrach, ustalonych przez konstruktorów. Dzięki temu mamy pewność, że iskra wytwarzana pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej będzie dostatecznie silna. Jak większość ...

Sprawdź Przewody zapłonowe