Wybierz model samochodu marki Dacia

Auta marki Dacia

Dacia to stosunkowo młody rumuński producent samochodów osobowych, który od samego początku współpracowała z francuskim Renault. Początkowa nazwa firmy to Uzina de Autoturisme Pitesti z siedziba w mieście Pitesti, w którym od 1943 roku produkowała części na licencji tego francuskiego producenta. Po upływie niespełna 23 lat Dacia ukończyła budowę własnej fabryki, w której starali się stworzyć własny model pod nazwą Mioveni. Niestety nie doszło to do skutku, gdyż zarząd podpisał bardzo korzystną umowę pełnej współpracy z Renault, która obejmowała również produkcję samochodów. 

Pierwszym oficjalnym samochodem wypuszczonym z fabryki był bliźniaczy model Renault 8 – Dacia 1100. Posiadała ona umieszczony z tyłu, czterocylindrowy, chłodzony cieczą silnik o mocy 46 KM, który rozpędzał samochód do 133 km/h. Wszystkie samochody wychodzące z fabryki w owych czasach były wiernymi kopiami pojazdów Renault, dlatego też Dacia nie czuła się spełniona, gdyż nie mogła wnieść w nie żadnej ze swych inwencji prócz swojego loga. Dlatego w 1976 roku Dacia podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Renault i kontynuuje produkcję we własnym zakresie, początkowo wykorzystując technologie innych producentów. 

W latach osiemdziesiątych władze rumuńskie zgłaszają duże zapotrzebowanie na niewielkie i przede wszystkim niedrogie auto, które byłoby dostępne dla szerokiego grona odbiorców w kraju. W odzewie powstaje Dacia 500 Lastun, która ze względu na stosunkowo słabą jednostkę napędową i kiepskie wykonanie całości samochodu, nie zyskuje wielu zwolenników. Niepowodzenie to jednak nie zniechęciło konstruktorów Dacii do dalszych prób skonstruowania pożądanego przez społeczeństwo samochodu osobowego. Pierwszym modelem, który został wyprodukowany przez markę Dacia jest model Nova, która wyszła z fabryki w 1998 r. Wykorzystano w nim wiele rozwiązań, choć w większości przestarzałych, zapożyczonych od Peugeota i Renault. W 1999 roku Renault nabywa 51% udziałów w rumuńskiej spółce, już rok później następuje modernizacja tego modelu w bardziej nowoczesne silniki, a auto zmienia nazwę na SuperNova

Po przejęciu Dacii, Renault zainwestował prawie 500 mln euro w rozwinięcie rumuńskich fabryk. W 2004 roku pojawia się zupełnie nowy model - Dacia Logan, która swoją niską ceną, bogatym wyposażeniem oraz wysokiej jakości auto części Dacia podbiła rynki krajów rozwijających, przede wszystkim we wschodniej, ale także i zachodniej Europie. Kolejne lata wprowadza następne modele takie jak Sandero, Duster, Lodgy i kolejne wersje Logana

Oferta sklepu internetowego iParts.pl to bogaty wachlarz asortymentu, w tym również wszelkiego rodzaju oryginalne części samochodowe Dacia oraz wysokiej jakości części zamienne. Części od iParts.pl pasują do każdego modelu marki Dacia, gwarantując najwyższą jakość, solidność wykonania oraz bezpieczeństwo użytkowania. Na wszystkie części Dacia sklep iParts.pl daje gwarancję jakości.

Jesteś zainteresowany kupnem części do swojej Dacii? Jeśli tak, wybierz część z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową swojego samochodu. 

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Zamówienia można składać telefonicznie, przy pomocy poczty elektronicznej (e-mail) lub online 24h /dobę na stronie naszego sklepu internetowego. 

Nie pozwól aby Twoje auto było niesprawne - zamów w iParts.pl nowe części do Dacii w najatrakcyjniejszych cenach z bezpłatną dostawą do domu!

Popularne modele:

Najważniejsze informacje o pierścieniach tłokowych

Pierścienie tłokowePierścienie tłokowe stanowią elementy uszczelniające, których głównym zadaniem jest oddzielanie komory spalania silnika spalinowego od skrzyni korbowej. W większości przypadków, pierścienie tłokowe wykonane są z żeliwa, a ich powierzchnia robocza jest chromowana lub pokryta molibdenem. Pierścień tłokowy jest przecięty w połowie ...

Sprawdź Pierścienie tłokowe - zestaw