Ta kategoria nie zawiera części

Łańcuchy śniegowe na koła samochodowe

SPRAWDŹ pełną ofertę łańcuchów śniegowych na koła - KLIKNIJ

Zima to „ulubiony” dla kierowców okres roku, kiedy to warunki drogowe dają w przysłowiową kość nie tylko właścicielom aut, ale i samym pojazdom. W skrajnych warunkach drogowych pomóc mogą tylko łańcuchy śniegowe. Warunki ich posiadania oraz stosowania w wielu krajach, w tym również w Polsce, regulowane są odpowiednimi przepisami prawnymi.

Łańcuchy śniegowe w samochodzie

Posiadanie łańcuchów śniegowych wymagane jest w warunkach zimowych na większości górskich dróg praktycznie we wszystkich krajach alpejskich, Słowacji, Czechach, a nawet Polsce. W Europie obowiązek posiadania ich na stałym wyposażeniu samochodu mają Norwegowie. W innych krajach z założenia trzeba je mieć w aucie tylko w okresie zimowym.

Łańcuchy śniegowe na koła samochodowe to zazwyczaj elementy wykonane ze stalowej siatki, które są zakładane na koła osi napędowej (w autach z napędem 4x4 na obie osie). Łańcuchy metalowe wykonywane są ze splotu drutu powstałego na bazie niklu, chromu i manganu, a niekiedy i tytanu, aby nadać im jeszcze większej trwałości.

Obecnie coraz popularniejsze na rynku stają się łańcuchy tekstylne, popularnie nazywane „skarpetami”. Główną zaletą łańcuchów tekstylnych jest wysoki komfort ich użytkowania. Są one wygodne i szybkie w zakładaniu bez konieczności ręcznego naciągania, najeżdżania czy wykonywania innych, czasochłonnych czynności. Zapewniają również wyższy komfort jazdy, ponieważ nie przenoszą drgań do kokpitu pasażerskiego, czego nie można powiedzieć o łańcuchach stalowych. „Skarpety” są także bezpieczne dla felgi. Bardzo popularne są obecnie również łańcuchy śniegowe samonapinające, które nie wymagają wykonywania zbyt dużej ilości pracy przy ich nakładaniu.

Łańcuchy śniegowe, w zależności od modelu, oferują odmienne parametry techniczne. Inny model będzie odpowiedni dla pojazdów osobowych o niskim lub standardowym zawieszeniu, a inny sprawdzi się w ciężarówkach i pojazdach dostawczych. Łańcuchy dostosowuje się również do warunków, w jakich będą one użytkowane. W przypadku np. bardzo ciężkich warunków drogowych, stosuje się najczęściej modele o zwiększonej odporności na ścieranie.

Dobór łańcuchów śniegowych

Dobierając łańcuchy śniegowe na koła samochodowe należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rozmiar opony, model samochodu oraz warunki, w jakich będą one użytkowane. W instrukcji obsługi każdego auta znajdziemy cały rozdział poświęcony doborowi i eksploatacji łańcuchów śniegowych w danym samochodzie. Producent określa konkretne parametry łańcuchów (np. wysokość ogniw, średnica drutu, itp.). Może również całkowicie zabronić stosowania łańcuchów śniegowych (m.in. w przypadku samochodów sportowych). Zdarzają się sytuacje, że łańcuchów nie można założyć, jeżeli pojazd ma zamontowane większe felgi lub szersze opony.

Bez względu na to, jaki rodzaj łańcuchów wybierzemy, należy koniecznie pamiętać, aby posiadały one odpowiednie certyfikaty. Normy określające wymagania stawiane łańcuchom śniegowym to TÜV oraz Ö-norm. Tylko łańcuchy renomowanych producentów z odpowiednimi atestami będą gwarantem bezpieczeństwa jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Popularni producenci łańcuchów śniegowych

 • AMiO
 • APA
 • Brumm
 • Mammooth
 • CarTechnic
 • XL
 • Walser
 • Pewag
 • RUD

W iParts.pl znajdziesz atestowane łańcuchy na koła, w tym samonapinające i automatyczne łańcuchy śniegowe na każdy profil opony samochodowej. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. System w kilka sekund znajdzie odpowiednie dla Twojego auta łańcuchy śniegowe.

Powiązane kategorie produktowe

 • kołpaki
 • nakrętki na wentyle
 • chlapacze
 • linka holownicza
 • łopata do śniegu
 • prostowniki

Zapraszamy do iParts.pl po tanie łańcuchy śniegowe zarówno tekstylne, jak i metalowe. Gwarantujemy fachową pomoc techniczną na każdym etapie zakupów, najniższe ceny na rynku oraz natychmiastową realizację zamówienia.