Chłodnice Wody w iParts.pl!

Chłodnica wody Chłodnica wody jest wymiennikiem ciepła, wykorzystywanym w celu chłodzenia silników spalinowych pracujących w samochodach. Stanowi ona jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia, dzięki któremu silniki pojazdu może efektywnie funkcjonować. 

Jak działa układ chłodzenia? 

Zadaniem układu chłodzenia w samochodzie jest zapewnienie odpowiednich warunków do pracy silnika. Płyn chłodniczy, napędzany przez pompę jest kierowany w stronę silnika za pomocą termostatu. W trakcie tego procesu płyn nagrzewa się do roboczej temperatury i w momencie, gdy osiągnie zbyt wysoką wartość, ciepłe powietrze z chłodnicy jest kierowane, za pośrednictwem nagrzewnicy, do środka pojazdu, a płyn chłodniczy z powrotem trafia do chłodnicy, gdzie jest schładzany za pośrednictwem powietrza. Podczas jazdy samochodem to właśnie naturalny przepływ powietrza w układzie zamkniętym sprawia, że temperatura płynu chłodniczego spada. 

Budowa chłodnicy samochodowej

Chłodnica wody, jako wymiennik ciepła, charakteryzuje się bardzo złożoną budową, która wynika z konieczności sprawnego odprowadzania dużej ilości ciepła. Składa się ona z cienkich rurek poprzez które nieprzerwanie przepływa płyn chłodniczy i które połączone są ze sobą za pomocą licznych pofałdowanych blaszek wykonanych z aluminium. Pomiędzy rurkami i blaszkami znajdują się niewielkie szczeliny, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Taka budowa sprawia, iż chłodzenie jest wysoce efektywne na dużej powierzchni. 

Chłodnice wody - materiał 

Chłodnice wody wykonywane są z aluminium. Wynika to z faktu, iż materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami odprowadzania ciepła. Jednak z drugiej strony jest on mało odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję, przez co bardzo ważną kwestią jest zachowanie szczególnej ostrożności w użytkowaniu chłodnicy. Nawet delikatne uderzenie może przyczynić się do powstania nieszczelności w chłodnicy, co może skutkować wyciekiem płynu chłodniczego, a w rezultacie nawet przegraniem i zatarciem silnika. 

Przegląd i wymiana chłodnicy wody 

Z racji delikatnej budowy oraz roli jaką chłodnica pełni w samochodzie, należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać jej stan. Jest to istotne zarówno jeśli chodzi o kwestię bezpiecznej eksploatacji pojazdu jak i efektywnego funkcjonowania układu chłodzenia. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, iż w momencie, kiedy niezbędna stanie się wymiana chłodnicy, kupować wyłącznie nową część. Jest to element mało odporny na korozję i zniszczenia, dlatego zakup części używanej zazwyczaj wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w krótkim odstępie czasu. Może bowiem zdarzyć się, iż używana część jest zardzewiała od wewnątrz bądź posiada mikropęknięcia. 

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl to sklep, w którym znajdziesz największą liczbę chłodnic wody do najróżniejszych marek samochodów. Wśród licznych produktów znajdujących się w naszej ofercie, posiadamy chłodnice wody producentów takich jak m.in. Nissens, Hella, NRF czy Delphi.

Wszystkie chłodnice wody, dostępne na iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

W celu wybrania odpowiedniej chłodnicy wody do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu - wersję silnikową (przykładowo: Volvo → S40 I 1995.07 – 2003.12 → 1.8 122 KM).

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Zadbaj o silnik w swoim samochodzie, i już teraz zamów najlepsze chłodnice wody dostępne tylko w iParts.pl!