Części Renault Scenic

Renault Scenic

W drugiej połowie lat 90-tych rozpoczęła się złota, choć niezbyt długa era vanów i minivanów. Czas ten zbiega się z wejściem na rynek jednego z najlepiej do dziś ocenianych przedstawicieli autosegmentu K (dużych aut osobowych stanowiących połączenie mikrobusów z samochodami o nadwoziu typu hatchback), jakim jest Renault Scenic. Warto przy tym zaznaczyć, iż Renault Scenic w zamyśle konstruktorów miał stanowić jedynie uzupełnienie oferty francuskiego koncernu, nie był to bowiem pierwszy van marki Renault. Starszy i większy brat Scenica, czyli Renault Espace, produkowany był od 1984 roku i obecny jest na światowych rynkach do dzisiaj, jednak już nie jako obszerny van mogący pomieścić siedmiu pasażerów, lecz jako wysokiej klasy crossover.

Mimo niepozornej formy i mniejszych niż Escape rozmiarów, Renault Scenic bardzo szybko stał się jednym z większych sukcesów marki Renault. Na trudnym rynku vanów znalazł dla siebie miejsce i uznanie w oczach ponad 5 milionów nabywców. Co więcej, mimo poważnych zmian w tendencjach konsumentów i gwałtownego odchodzenia wielu producentów od aut z segmentu K, model Scenic produkowany jest nadal, już jako czwarta generacja tego francuskiego minivana.

Renault Scenic I (1996–2003)

Renault Scenic IRenault Scenic I produkowany był od 1996 do 2003 roku. Już w rok po swojej premierze otrzymał jedno z największych i najważniejszych wyróżnień w świecie motoryzacyjnym, czyli tytuł Samochodu Roku. Ponieważ początkowo Renault Scenic był jedynie wersją nadwoziową modelu Renault Megane, w 1999 roku wraz z tym modelem przeszedł jednoczesny face lifting. W warstwie konstrukcyjnej nie były to głębokie zmiany i ograniczały się zwłaszcza do przednich i tylnych lamp. Jednak dużo poważniejszą zmianą była wprowadzona wówczas zmiana nazwy modelu z Renault Megane Scenic na Renault Scenic, co miało podkreślić wyodrębnienie się nowej, samodzielnej linii minivanów marki Renault.

W latach 2000-2003 do produkcji trafiła ciekawa wersja Renault Scenic I oferowana pod nazwą Renault Scenic RX4. Samochód ten odznaczał się wyraźnie terenową stylistyką i kilkoma zmianami konstrukcyjnymi mającymi dostosować go do jazdy po terenie nieco trudniejszym niż miejskie drogi. Renault Scenic RX4 nie jest jednak pojazdem terenowym, ale zaliczanym do wczesnych odmian niezwykle modnych obecnie crossoverów.

Części Renault Scenic 1:

Renault Scenic II (2003–2009)

Renault Scenic IIRenault Scenic II, czyli druga odsłona modelu Scenic, nie różnił się wiele od poprzednika. Do budowy modelu nadal korzystano z płyty podłogowej stworzonej dla Renault Megane, jednak samo nadwozie oferowało już nieco więcej przestrzeni. Stylistyczne zmiany widoczne były zarówno w linii nadwozia, jak i we wnętrzu samochodu. Najważniejszą zmianą było jednak podniesienie standardu bezpieczeństwa. Dzięki temu Renault Scenic II stał się bardzo szybko liderem pod względem bezpieczeństwa wśród wszystkich minivanów. W testach zderzeniowych EuroNCAP uzyskał aż 5 gwiazdek, co w przypadku samochodów z autosegmentu K jest niebagatelnym osiągnięciem. Tak dobry wynika wraz z odświeżonym wyglądem sprawił, że Renault Scenic stał się również jednym z najchętniej kupowanych minivanów w Europie.

Części Renault Scenic 2:

Renault Scenic III (2009–2016)

Renault Scenic IIIRenault Scenic III, zaprezentowany po raz pierwszy w 2009 roku w Genewie podczas trwających tam wówczas targów motoryzacyjnych, jest kontynuacją myśli konstruktorów marki Renault, którzy pragnęli stworzyć stylowego minivana łączącego nowoczesną linię nadwozia, bezpieczeństwo jazdy oraz dużą funkcjonalność. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji modelu, Renault Scenic III dostępny jest również w powiększonej wersji Grand mogącej pomieścić nawet 7 pasażerów. Po face liftingu auto zyskało także po raz kolejny nową, uterenowioną wersję, tym razem oferowaną pod nazwą Renault Scenic XMod. W tej odsłonie „terenowa” wersja Scenica była jednak już w sposób bardzo wyraźny pod każdym względem zbliżona do klasycznego crossovera.

Części Renault Scenic 3:

Renault Scenic IV

Renault Scenic IVRenault Scenic IV – najnowsza generacja – produkowany jest od 2016 roku. Wersja ta względem poprzednich przeszła dość gruntowną zmianę, zarówno w warstwie konstrukcyjnej, jak i w klasyfikacji. Podstawą do budowy Renault Scenic IV stała się płyta podłogowa CMF-C, zaś całe nadwozie zaprojektowano zgodnie z wprowadzanym wówczas dopiero nowym stylem obowiązującym markę, a będącym odpowiedzią na zaczynające obowiązywać na całym świecie trendy. Choć w środku model ten pozostaje kompaktowym minivanem, cała reszta stawia go zdecydowanie bliżej klasycznych crossoverów. Być może z tego właśnie powodu Renault Scenic zmienił klasyfikację z segmentu K na segment C.

Sprawdź ofertę części do różnych modeli Renault Scenic

Popularne części do Renault Scenic

Model Scenic to jeden z lepiej sprzedających się samochodów francuskiej marki Renault. Jego popularność sprawiła, że przeznaczone do niego części zamienne są łatwo dostępne, a ich cena niewygórowana. Dzięki temu właściciele opisywanego modelu auta mogą spokojnie przeprowadzać przeglądy i dokonywać wymian niezbędnych części, w szczególności takich jak: