Części Renault Clio

Renault Clio

Produkowane od 1990 roku Renault Clio to samochód, który zaliczyć należy do najważniejszych modeli aut w całej długiej historii motoryzacji. Choć premiera tego modelu odbyła się stosunkowo niedawno, tak naprawdę Renault Clio swoje początki wywodzi od sztandarowych produktów tej francuskiej marki z lat 40. XX wieku. Chodzi tu o modele Renault 3, Renault 4 oraz – przede wszystkim – Renault 5. Ostatni z tych modeli, Renault 5, produkowany był od 1972 do 1996 roku (włącznie z jego drugą generacją). Wchodzący na rynek w roku 1990 Renault Clio w dniu swojej premiery przedstawiony został jako bezpośredni następca legendarnego już modelu Renault 5. Po swoim poprzedniku odziedziczył przynależność do segmentu B (klasa aut miejskich, małowymiarowych) oraz – początkowo – dość „toporną” linię nadwozia. Mimo niezbyt dużych walorów estetycznych Renault Clio z miejsca stał się jednym z najpopularniejszych modeli należących do autosegmentu B. Po dziś dzień nosi też tytuł najchętniej kupowanego francuskiego samochodu. Łącznie model Clio sprzedany został na świecie w liczbie ponad 11 mln egzemplarzy.

Choć pod względem konstrukcyjnym Renault Clio stanowił w rzeczywistości kontynuację produkowanego wcześniej Renault 5, pod jednym względem okazał się samochodem rewolucyjnym. Jako pierwszy model w dziejach koncernu Renault nie otrzymał oznaczenia numerycznego. Jego nazwa miała za to nawiązywać do długiej i bogatej historii marki („Clio” od imienia Klio – greckiej muzy historii).

Renault Clio I (1990-1998)

Renault CLIO IRenault Clio I zadebiutował w 1990 roku i już rok później otrzymał prestiżowy tytuł „Europejski Samochód Roku 1991” przyznawany przez środowisko dziennikarzy motoryzacyjnych. Początkowo Renault Clio I dostępny był w sprzedaży w czterech wersjach silnikowych, z trzema jednostkami napędowymi zasilanymi benzyną oraz z jednym silnikiem wysokoprężnym. Po jakimś czasie paletę możliwości wyboru poszerzono o kolejne wersje, m.in. z silnikami 1.8, 1.8 16V, a także 2.0 16V (dostępnym w edycji limitowanej Clio Williams). Renault Clio posiadało 8 podstawowych wersji wyposażeniowych (RL, RN, RT, S, RTi, RSi, 16V i RC) oraz aż 11 wersji specjalnych (Baccara, Williams, Campus, Graffiti, Be Bop, Oasis, Chippie, Mexx, Grand Prix, MTV i Maxi paradise). Model pierwszej generacji przeszedł dwa face liftingi i łącznie wyprodukowany został w liczbie ok. 4 mln egzemplarzy.

Części Renault Clio 1

Renault Clio II (od 1998 roku)

Renault Clio IIRenault Clio II, czyli druga generacja niezwykle popularnego modelu auta miejskiego, została wprowadzona do produkcji w 1998 roku. Auto zaprojektowano w całości od nowa, choć konstruktorzy bardzo mocno wzorowali się na modelu pierwszej generacji. To, co przede wszystkim wyróżnia Renault Clio II, to bardzo duża liczba wersji silnikowych (łącznie w samochodach produkowanych w latach 1999-2004 wykorzystano aż 43 modele jednostek napędowych) oraz wielokrotne odświeżanie tego modelu. Od dnia debiutu na światowych rynkach Clio II aż pięć razy przeszedł face lifting, dzięki czemu różnice pomiędzy jego początkowymi a ostatnimi wersjami są bardzo wyraźne.

Części Renault Clio 2

Renault Clio III (od 2005 roku)

Renault Clio III Renault Clio III to konstrukcja powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi projektantów Renault i Nissana. Ich dziełem była m. in. nowa płyta podłogowa, którą wykorzystano również do budowy Renault Modus, Nissana Micra czy Nissana Note. Po raz pierwszy Renault Clio III został pokazany światu w 2005 roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Początkowo występował jedynie w 3- i 5-drzwiowej wersji hatchback, dopiero później zdecydowano się na produkcję wersji kombi oraz wersji sportowej. W 2006 roku, rok po premierze, Renault Clio III otrzymało tytuł „Europejskiego Samochodu Roku 2006”, co było pierwszym przypadkiem w historii przyznania tego prestiżowego wyróżnienia po raz drugi temu samemu modelowi auta.

Części Renault Clio 3

Renault Clio IV (od 2012 roku)

Renault Clio IV Renault Clio IV zadebiutował w 2012 roku w Paryżu, podczas dorocznych targów motoryzacyjnych. Od razu wszyscy obserwatorzy zwrócili uwagę na nową stylistykę nadwozia, za którą odpowiada Laursen van der Acker – znany holenderski projektant, oprócz Renault pracujący również dla takich marek jak Ford czy Mazda. Nowoczesna linia sprawiła, że dziennikarze motoryzacyjni zgodnie okrzyknęli czwartą generację Renault Clio najładniejszą odsłoną tego modelu. Na jeszcze większe uznanie zasłużyły obie wersje RS (Gordini i Trophy), czyli wersje usportowione. Nie tylko wyróżniają się nowymi, bardzo mocnymi jednostkami napędowymi (silnik 1.6 l o mocy 220 KM oraz 1.6 l z turbodoładowaniem o mocy 230 KM), ale również obniżonym i odpowiednio utwardzonym zawieszeniem oraz piękną linią nadwozia pokrytego intensywnie żółtym lakierem z czarnymi wstawkami.

Części Renault Clio 4

Popularne części do Renault Clio

Duża popularność modelu Renault Clio wpływa na dużą dostępność i niskie ceny części zamiennych do tego samochodu. Korzystając z tego, warto przeprowadzać regularne wymiany poszczególnych elementów auta, co pozwoli znacząco wydłużyć jego żywotność. Szczególnie polecamy: