Części Hyundai Tucson

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson to typowy, kompaktowy SUV (segment C) produkowany od 2004 roku przez południowokoreański koncern Hyundai Motor Company. Tucson to bliźniaczy model Kii Sportage II. Nazwa samochodu została zaczerpnięta od amerykańskiego miasta położonego w stanie Arizona. Była to kontynuacja trendu nadawania samochodom nazw miast, który został zapoczątkowany w 2000 r. modelem Santa Fe. Na wielu światowych rynkach, w tym również w Polsce, II-generacja Hyundaia była sprzedawana pod nazwą ix35. Nie ulega wątpliwości, że model Tucson stał się jednym z najchętniej kupowanych samochodów południowokoreańskiej marki. Od początku produkcji sprzedano ponad 2 mln egzemplarzy samochodu na całym świecie.

Hyundai Tucson I (2004–2009)

Hyundai Tucson IHyundai Tucson pojawił się na rynku w 2004 roku. To trzeci samochód typu SUV wyprodukowany przez południowokoreański koncern. Tucson doskonale wpisał się w trend rosnącej popularności samochodów typu crossover, stając się jednym z najczęściej kupowanych aut tej klasy. Tucson I-generacji był sprzedawany do 2009 roku bez większych stylistycznych i technicznych modyfikacji jako 5-drzwiowy SUV.

Wnętrze samochodu zaprojektowano w eleganckim i estetycznym stylu. Zastosowane materiały oraz części w Hyundai Tucson były dobrej jakości, a najdrobniejszy element doskonale pasuje do całości. Wnętrze auta jest ergonomiczne i zapewnia odpowiednią przestrzeń pasażerską. Minusem w modelu Tucson jest bez wątpienia zbyt mały bagażnik, jak na samochód z tej klasy (325 litrów pojemności). Producent zapewnił kierowcom 4 wersje wyposażenia (Comfort, Standard, Active oraz Elegance i Elegance Plus). W standardzie oferowano m.in. system ABS z elektronicznym rozdziałem siły hamowania na wszystkie koła, dwie poduszki powietrzne czy też trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Za dodatkowe wyposażenie samochodu producent życzył sobie odpowiedniej zapłaty.

Pod maską Hyundaia Tucson montowano dwa silniki benzynowe: 2.0 R4 o mocy 139 KM oraz 2.7 V6 o mocy 173 KM, a także 3 jednostki wysokoprężne: 2.0 CRDi o mocy 111 i 150 KM oraz silnik 2.8 o mocy 170 KM. Napęd na przód lub na obie osie w samochodzie jest przekazywany za pomocą 5- i 6-biegowej skrzyni manualnej lub 4-stopniowej przekładni automatycznej.

Hyundai postawił na bezpieczeństwo w swoim samochodzie. Producent oferował cały zestaw przednich i bocznych poduszek powietrznych, kurtyny powietrzne, pasy bezpieczeństwa z napinaczami oraz ogranicznikami siły napięcie, zaczepy ISOFIX na tylnej kanapie, systemy ABS  i EBD, system kontroli trakcji czy też elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP.

Konkurencyjnymi na rynku samochodami dla Tucsona były m.in. Ford Kuga, Opel Antara, Renault Koleos czy też Toyota RAV4.

Części Hyundai Tucson 1:

Hyundai Tucson II (2009–2015)

Hyundain Tucson IIHyundai pokazał drugą odsłonę popularnego Tucsona w 2009 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Tym razem na większości rynków sprzedażowych samochód był oferowany pod nazwą ix35. Druga generacja koreańskiego SUV-a odniosła jeszcze większy sukces komercyjny niż poprzednia wersja. Tylko w 2014 roku Hyundai ix35 był najchętniej kupowanym samochodem w Polsce oraz drugim najpopularniejszym crossoverem w Europie. Za projekt stylistyczny nowej odsłony Hyundaia odpowiedzialny był Thomas Burkle.

Hyundai ix35 był bardzo podobny stylistycznie do starszego modelu Santa Fe II-generacji. Cechą charakterystyczną ix35 była ogromna atrapa grilla, dość wysoki przód auta oraz tylne reflektory podobne do tych montowanych w Jeepie Cherokee. Jakość materiałów i części w Hyundai ix35 była dobrej jakości, choć nie brakowało również twardych, plastikowych elementów. Producent zaoferował odbiorcom 4 wersje wyposażenia samochodu (Classic, Comfort, Style oraz Premium). W standardzie kierowca otrzymywał m.in. system ABS, ESP, EBD, układ wspomagania ruszania pod górę (HAC), układ hamowania kontroli przy zjeździe (DBC), poduszki powietrzne czy też elektrycznie regulowane przednie szyby. Za wszelkie inne udogodnienia należało już odpowiednio zapłacić.

Gama silnikowa w Hyundaiu nie była zbyt bogata jednak dość solidna i elastyczna. W przypadku jednostek benzynowych można było wybierać spośród najsłabszego motoru 1.6 o mocy 132 KM i turbodoładowanego silnika 1.6 T-GDI o mocy 177 KM. Wśród jednostek wysokoprężnych oferowano silniki 1.7 i 2.0 o mocach na poziomie od 115 do 185 KM. W zależności od wersji silnikowej oferowano 5- 6-stopniową przekładnię manualną lub 5- i 6-biegową skrzynię automatyczną.

Części Hyundai ix35:

Hyundai Tucson III (od 2015 roku)

Hyundai Tucson IIITucson wrócił zarówno w nowej szacie stylistycznej, jak i pod starą nazwą w 2015 roku podczas genewskiego salonu motoryzacyjnego. Tym razem za deską kreślarską usiadł projektant Peter Schreyer, który wyczarował zupełnie nową, nowoczesną bryłę Hyundaia III-generacji. Tucson po raz kolejny nawiązuje wizualnie do starszego modelu Santa Fe. Samochód stał się jeszcze większy i pakowniejszy w porównaniu z poprzednimi wersjami i dostępny jest jako 5-drzwiowy SUV.

Atrakcyjna stylistyka i obszerniejsze wnętrze samochodu odbiły się na mniejszej pojemności bagażnika, która wynosi 513 litrów. Producent zastosował dobrej jakości materiały oraz części w Hyundai Tucson III, które zostały bardzo dobrze spasowane. Zaproponowano, podobnie jak w poprzedniej wersji, 4 wersje wyposażenia auta (Classic, Comfort, Style oraz Premium). Jedną z atrakcyjnych opcji jest adaptacyjny tempomat z systemem awaryjnego hamowania. Dostępne są również m.in. system korygowania toru jazdy, monitorowanie ruchu z tyłu samochodu czy też system informowania o ograniczenia prędkości.

W gamie silników pojawiły się dwie jednostki benzynowe: 1.6 GDI o mocy 132 KM oraz 1.6 T-GDI o mocy 176 KM, a także silniki wysokoprężne 1.7 o mocy 115 i 141 KM oraz 2.0 o mocy 136 i 185 KM. W zależności od wersji silnikowej samochód wyposażono w 6-biegową skrzynię manualną, 6-biegowy automat oraz 7-przekładniową skrzynię DCT.

Hyundai Tucson III to bardzo dobra konstrukcja i jeden z lepszych samochodów w swej klasie, który ma już swoich wielbicieli. Jest to auto dopieszczone pod względem technicznym z ciekawą, nowoczesną stylistyką, która może się podobać.

Sprawdź ofertę części do różnych modeli Hyundai Tucson