Części Audi A5

Audi A5

Audi A5 to bez wątpienia luksusowy samochód sportowy typu grand tourer zaliczany do segmentu G, grupy premium. Samochód pojawił się na rynku w 2007 roku jako następca Audi Coupe oraz wersji kabrio Audi A4. Samochód został bardzo dobrze przyjęty przez zarówno kierowców, jak i ekspertów rynku motoryzacyjnego. Jego wprowadzenie poprzedziło zaprezentowanie prototypu o nazwie Nuvolari Quattro Concept Car w 2003 roku. Bliźniaczym modelem Audi A5 jest usportowiona wersja S5. Od 2016 roku produkowana jest druga generacja Audi A5.

Audi A5 I (2007–2016)

Audi A5 IAudi A5, jak na niemiecką markę przystało, to auto luksusowe o sportowym zacięciu. Samochód został po raz pierwszy zaprezentowany w 2007 roku podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie. Pierwszą generację Audi A5 zbudowano na płycie podłogowej Volkswagen Group MLB/MLP. Projektantami debiutującej A5 zostali Walter de’Silva oraz Satoshi Wada. Początkowo auto weszło do produkcji wyłącznie w wersji coupe. W 2009 roku pojawiły się również wersje liftback (Sportback) oraz kabriolet. Rok później niemiecki producent zaprezentował sportową odmianę Audi RS5 w wersji coupe. Model A5 czerpał wiele konstrukcyjnych oraz technicznych rozwiązań z wersji Nuvolari concept, który wyposażono w jednostkę bi-turbo V10, generującą moc 600 KM.

Audi A5 I oferowało wystarczającą ilość miejsca w kokpicie. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku niemieckiej marki, Audi przykłada dużą uwagę do jakości wykonania swoich auta. Nie inaczej było w przypadku modelu A5. Zastosowane materiały oraz części w Audi A5 to najwyższa światowa klasa. Świetna jakość, solidność oraz ergonomia to znak rozpoznawczy marki Audi. Już w wersji standardowej samochodu kierowca otrzymywał m.in. automatyczną klimatyzację elektrycznie regulowane i ogrzewane lusterka, światła przeciwmgłowe, spryskiwacze z ogrzewanymi dyszami czy też elektrycznie sterowane szyby.

Niemiecka marka zapewniła użytkownikom bogatą gamę znakomitych jednostek napędowych, które zapewniają odpowiednie osiągi dla samochodów tej klasy. Wśród silników benzynowych dostępne były jednostki TFSI o pojemności od 1.8 do 3.0 l i mocy od 170 do 333 KM, a także silniki FSI 3.2 o mocy 265 KM oraz 4.2 o mocy nawet 450 KM. W gamie jednostek wysokoprężnych znalazły się m.in. silniki 2.0 TDI o mocach od 136 do 190 KM, 2.7 TDI o mocy 190 KM, a także jednostki 3.0 TDI generujące moc 204, 240 oraz 245 KM. Audi oferowało napęd przednio-osiowy lub napęd quattro. Był on przenoszony za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej, 7-biegowej przekładni półautomatycznej lub 8-biegowej skrzyni CVT.

Naturalną konkurencją rynkową dla Audi A5 I były m.in. Alfa Romeo GT, BMW E90, BMW F32 czy też Mercedes CLK.

Części Audi A5 I:

Audi A5 II (od 2016 roku)

Audi A5 IIDruga generacja Audi A5 została zaprezentowana po raz pierwszy w 2016 roku we Frankfurcie, natomiast do szerszej produkcji samochód trafił w 2017 roku. Tym razem, po odejściu z koncernu VW Waltera de’Silvy, projektem nowej odsłony Audi A5 zajęli się Frank Lamberty, Jakob Hirzel oraz Stephan Fahr-Becker. Samochód zbudowano na VIII generacji płyty podłogowej VW MLB Platform. Podobnie, jak w przypadku pierwszej generacji, Audi A5 II było dostępne w wersji 2-drzwiowego coupe, 2-drzwiowego kabrio oraz jako 5-drzwiowy liftback. Pojawiła się również usportowiona wersja S5.

Nowa odsłona A5 jest jeszcze bardziej nowoczesna i wyrafinowana niż miało to miejsce w przypadku poprzedniej wersji. Audi łączy w sobie oryginalność, elegancję oraz sportowy charakter. Wykorzystano materiały oraz części w Audi A5 II najwyższej jakości, które zostały doskonale spasowane oraz dobrane pod względem wizualnym. Samochód zyskał bardziej wydatne krągłości nadkoli oraz precyzyjniej poprowadzoną linią boczną. Wydłużona sylwetka połączona z krótkimi przednimi i tylnymi częściami nadwozia wystającymi poza dość szeroki rozstaw osi sprawiają, że Audi A5 ma jeszcze bardziej sportowy wygląd.

Pod maską nowego Audi montowane są 3 jednostki benzynowe: 1.4 TFSI o mocy 150 KM, 2.0 TFSI o mocy 190 KM oraz 2.0 TFSI o mocy 252 KM. Wśród silników wysokoprężnych dostępne są motory 2.0 TDI o mocy 150 i 190 KM, a także gama silników 3.0 TDI o mocach 218, 272 oraz 286 KM.

Audi A5 II konkuruje obecnie na rynku motoryzacyjnym z innymi niemieckimi markami w swej klasie, jak np. BMW F32 czy też Mercedes-Benz klasy E.

Części Audi A5 II:

Sprawdź ofertę części do różnych modeli Audi A5