Wybierz typ samochodu marki Mazda 2 (DE_, DH_3) (2007.07 - 2015.06)

Kilka zdań o Mazdzie

Mazda jest japońskim producentem samochodów, założonym w 1920 roku przez Jyujiro Matsude. Jyujiro był japońskim przemysłowcem i przedsiębiorcą o wielkich ambicjach. Już w dzieciństwie przejawiał swoje ogromne zdolności inżynierskie, tworząc pompę typu Matsuda. Wraz z grupą japońskich inwestorów założył przedsiębiorstwo produkujące obrabiarki – Toyo Cork Kogyo. Jednak po kilku latach swojej działalności, a dokładniej w roku 1931 roku, firma poszerzyła produkcję o narzędzia i samochody. Początkowo były to małe trójkołowce. Dzięki pokaźnemu bagażnikowi z tyłu pojazdy miały służyć przede wszystkim dostawcom. Były one na tyle udane, że firma postanowiła zwiększyć produkcję i eksportować je do Chin. 

Przełom lat 1934-1936 był najbardziej kluczowym momentem w dziejach marki. Pierwszym zdarzeniem, które się do tego przyczyniło, było zmienienie nazwy marki z Toyo Cork Kogyo, na Mazda. Słowo to pochodziło od starożytnego bóstwa Ahura-Mazdy, który dał natchnienie do powstania nowej nazwy. Są to jednak pogłoski, które nikt nie potrafi potwierdzić. Kolejną ważną zmianą było wprowadzenie obecnego znaku firmowego w kształcie litery "M" (Flying-M). Znak ten miał nawiązywać do takich cech marki jak zwinność, szybkość i wydajność, dając pewne zwycięstwo na rynku. 

Mazda już pod nową nazwą rozpoczęła projektowanie pierwszych autorskich pojazdów. Jednak w roku 1945 w wyniku zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę, jej fabryka w dużym stopniu uległa zniszczeniu, niepozwolając na kontynuowanie dalszych prac. Wymagana była jej odbudowa, która zajęła prawie 10 lat. W roku 1960, świat ujrzał pierwszy innowacyjny model Mazdy o nazwie R360. Samochód ten był o tyle ważny, iż dał początek produkcji czterokołowych, osobowych samochodów spod znaku latającej litery M. Samochód zgrabnie wkomponował się w zatłoczone ulice Japonii, dzięki swojemu minimalizmowi i małemu zużyciu paliwa. Samochód osiągnął bardzo dobre wyniki sprzedaży, co pozwoliło Mazdzie na dalszy rozwój działalności. 

Rok później nawiązała się owocująca współpraca z firmą NSU Motorenwerke AG i Feliksem Wanklem. Była ona ważna dla producenta, pozwalając między innymi na wprowadzenie do masowej produkcji innowacyjnego silnika rotacyjnego, popularnie nazywanym silnikiem Wankla. Projekt ten było o tyle istotny dla całej marki, że Matsuda kładł bardzo duży nacisk na pracę nad nim. Ryzyko to bardzo się opłaciło, dając Mazdzie swój produkt firmowy, wyróżniający ją na tle innych firm. Silnik Wankla był montowany między innymi w bardzo popularnym, sportowym modelu RX8. W roku 1971 osiągnięto zdolność produkcyjną samochodów z silnikami Wankla przewyższającą 200 000 sztuk rocznie. 

W latach 80 XX wieku Mazda rozpoczęła podbój Europy i Ameryki Zachodniej, budując w nich swoje fabryki. Miało to zapewnić jeszcze lepsze wyniki sprzedaży niż dotychczas. W roku 1984 firma zmieniła swoją nazwę na Mazda Motor Corporation. Kolejne lata przyniosły firmie wiele sukcesów na rynku i w sportach samochodowych. Mazda jest jedynym japońskim producentem samochodowym, który osiągnął sukces w 24-godzinnym wyścigu LeMans, a wszystko za sprawą legendarnego modelu Mazda 787B. Karoseria tego samochodu została wykonana z włókna węglowego, co w owych czasach było zupełnie czymś niebywałym. Również liczne podzespoły oraz części Mazda miała zupełnie nowe i dość innowacyjne, jak na tamte czasy.Lekka karoseria, silnik rotacyjny i bardzo dobre hamulce pozwoliły bolidowi zdobyć pierwsze miejsce oraz sławę silnika Wankla. 

Obecnie samochody Mazdy bardzo dobrze radząc sobie na rynku, ciągle zwiększając dochody firmy. Swoją oficjalną siedzibę posiada nawet w naszym kraju, przyczyniając się tym samym do lepszego zapełniania polskich dróg. 

Części samochodowe Mazda w sklepie internetowym iParts.pl to zestawienie najwyższej jakości wykonania, doskonałych parametrów technicznych oraz bezpieczeństwa użytkowania. Auto części Mazda dostępne w iParts.pl to gwarancja niezawodności po najniższej cenie rynkowej.

Jeśli szukasz wysokojakościowych części do swojej Mazdy, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziesz w nim ponad 2 miliony części i akcesoriów w najniższej cenie na rynku. 

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Jeżeli nie chcesz dopuścić do tego, by Twój samochód stał bezczynnie z powodu usterki - zamów w iParts.pl nowe części do Mazdy w najniższych cenach na rynku nie wychodząc z domu!

Popularne modele:

Legenda

Typ pojazdu Kod silnika Rodzaj
paliwa
Rok produkcji Pojemność
silnika [ccm]
Moc silnika
[kW]
Moc silnika
[KM]
1.3 ZJ-VE benzyna 2007.10 - 1349 55 75
1.3 ZJ-VE benzyna 2007.10 - 1349 63 86
1.3 MZR ZJ-VE benzyna 2010.01 - 1349 62 84
1.4 MZR-CD Y404 olej napędowy 2008.01 - 1399 50 68
1.5 ZY-VE, ZY-DE benzyna 2007.10 - 1498 76 103
1.5 MZR ZY05, ZY66 benzyna 2011.06 - 1498 75 102
1.6 MZ-CD Y661, Y655 olej napędowy 2011.06 - 1560 70 95