Czujniki temperatury w atrakcyjnych cenach

Układ elektryczny samochodu to nie tylko rozrusznik, alternator i bezpieczniki. W jego skład wchodzą także czujniki i przełączniki układu chłodzenia. Od ich sprawności zależy praca całego systemu chłodzenia.

Podstawowe zadania czujnika systemu chłodzenia

Czujnik układu chłodzenia odczytuje dane, które trafiają do wskaźnika temperatury umiejscowionego na desce rozdzielczej samochodu. Czujnik określa się mianem termistora, który jest w stanie zmienić swoją oporność w zależności od temperatury. Zmiany rezystancji czujnika powodują nieprawidłowe wartości, podanych na wskaźniku temperatury.

Awarie czujnika układu chłodzenia

Wszelkie niesprawności czujnika układu chłodzenia będą objawiać się wadliwymi wartościami wskaźnika temperatury lub całkowitym brakiem pomiarów. Usterki czujnika i przełączników układu chłodzenia mogą także zostać wykryte poprzez podłączenie testera diagnostycznego do komputera pokładowego. Niestety, ale dla większości awaria czujnika układu chłodzenia nie wydaje się zbyt poważna. To duży błąd. Nie należy bagatelizować niesprawności czujnika. Jego wadliwa praca lub całkowita niesprawność doprowadzi do sytuacji, w której nic nie poinformuje nas o przegrzaniu silnika. Ponadto sterownik nie otrzyma informacji o aktualnej temperaturze płynu chłodzącego, czego następstwem będzie niewłaściwy dobór mieszanki paliwowo-powietrznej, a tym samym zwiększenia zużycia paliwa i nieprawidłowej pracy silnika.

Wymiana czujnika układu chłodzącego

Jak każde urządzenie elektryczne w samochodzie, czujnik układu chłodzenia może także ulec awarii. W przypadku uszkodzenia lub usterki konieczna jest jego wymiana, z racji, że jest to element nierozbieralny. Ponieważ czujnik systemu chłodzącego, omywany jest przez płyn chłodniczy, który krąży w układzie, to jego wymiana wymaga spuszczenia odpowiedniej ilości płynu z układu.

Czujnik układu chłodzenia znajduje się zwykle na głowicy silnika lub którymś z przewodów chłodnicy. Podczas demontażu należy go odłączyć od wtyczki elektrycznej i w to samo miejsce zamontować nowy czujnik. Uwaga: Wymiana wymaga zastosowania nowej uszczelki. Po montażu nowego czujnika chłodzenia uzupełniamy płyn.

Najlepsza oferta czujników i przełączników układu chłodzenia sklepu internetowego iParts.pl to cała gama produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Posiadamy czujniki i przełączniku układu chłodzenia, renomowanych producentów, między innymi takich jak Vemo, Metzger, Lucas, FAE, Quinton Hazell i VDO.

Wszystkie oferowane przez nas części układu chłodzenia są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Aby wybrać odpowiednią część do swojego samochodu, wybierz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

Najpopularniejsi producenci

Czujniki i przełączniki układu chłodzenia KW
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia EPS
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia FACET
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia VEMO
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia FAE
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia QUINTON HAZELL
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia LUCAS
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia CALORSTAT by Vernet
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia METZGER

FAQ

Gdzie znajdują się czujniki temperatury układu chłodzenia?

Czujniki temperatury płynu chłodzącego są najczęściej montowane w bloku silnika. Takie umieszczenie pozwala na dokładne określenie temperatury roboczej płynu, która panuje w momencie jego pracy w układzie. Umożliwia to też wychwycenie różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z parametrami płynu. Dokładne miejsce, w którym znajduje się czujnik, jest zależne od konstruktora jednostki napędowej. Przeważnie element ten jest jednak łatwo dostępny, co ułatwia jego wymianę.

Jaką wartość powinien wskazywać czujnik temperatury płynu?

Optymalna temperatura robocza płynu chłodzącego znajdującego się w układzie wynosi około 90 stopni. Jest to wartość, przy której silnik osiąga swoją odpowiednią wydajność, a jednocześnie płyn znajdujący się w układzie chroni go przed przegrzaniem. Nowoczesne płyny stosowane w układach chłodzenia samochodów są zabezpieczone przed ryzykiem zamarzania w temperaturach poniżej zera oraz przed wrzeniem w temperaturze 100 stopni. Dzięki temu zakres wartości temperatury jest bardzo szeroki.

Jakie mogą być objawy uszkodzonego czujnika temperatury płynu w układzie chłodzenia?

Problemy z działaniem czujnika temperatury płynu chłodzącego mogą dawać bardzo zróżnicowane objawy. Możemy zaobserwować m.in. takie zjawiska jak: zwiększona prędkość obrotowa biegu jałowego, zwiększone zużycie paliwa oraz utrudnione uruchamianie silnika. Oprócz tego mogą pojawić się różne błędy zgłaszane przez nasz komputer pokładowy, które często nie przedstawiają dokładnego źródła usterki, lecz są związane z jej efektami. Warto jednak sprawdzać odczyty pochodzące z komputera pokładowego, gdyż mogą nas one naprowadzić na przyczynę problemu.

Czy można używać samochodu, który ma uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego?

Jazda samochodem, który posiada uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego jest możliwa. Usterka tego elementu nie jest krytyczna, lecz realnie wpływa na jakość pracy naszej jednostki napędowej. Mimo powstania usterki, silnik nadal będzie pracował, jednak korzystanie z pojazdu posiadającego uszkodzony czujnik temperatury nie jest zalecana przez mechaników oraz producentów jednostek napędowych. Naszym obowiązkiem jest jak najszybsze udanie się do specjalisty, który pomoże nam w zdiagnozowaniu oraz usunięciu źródła problemu.

Ile kosztuje czujnik temperatury układu chłodzenia?

Ceny czujników temperatury płynu znajdującego się w układzie chłodzenia zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Ostateczny koszt zakupu zależny jest oczywiście od modelu samochodu oraz wersji silnika, do którego jest on dedykowany. Cena waha się również w zależności od producenta samej części zamiennej. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie Państwo najlepszej jakości części, które pochodzą od renomowanych i sprawdzonych dostawców, a które są dostępne w bardzo korzystnych cenach.