Wyszukiwanie samochodowych części zamiennych z użyciem numeru VIN. Dlaczego warto i kto może to przeprowadzić?

Data:

Samochodowe części zamienne wyszukiwane są obecnie z użyciem różnych danych. Najogólniejszym sposobem jest wyszukiwanie poprzez markę, nazwę modelu oraz rocznik auta. Większą pewność daje wyszukiwanie z użyciem numerów OE/OEM. Jeśli jednak chcecie mieć absolutną pewność, że wybrana część będzie odpowiednia dla Waszego auta, skorzystajcie z wyszukiwania po numerze VIN. Jak to zrobić?

Czym jest numer VIN i jak należy go odczytywać?

Numer VIN – skrót od Vehicle Identification Number – to numer identyfikacyjny pojazdu, który nadawany jest przez jego producenta i umieszczany w przeznaczonych do tego miejscach. Potocznie w Polsce numer VIN określa się również jako numer nadwozia, z czym zetknąć można się zarówno w warsztatach, jak i w publikacjach branżowych.

Celem numeru VIN jest szybka i dokładna identyfikacja pojazdu (powodów tej identyfikacji jest kilka), przez co musi on zawierać w sobie wszelkie niezbędne informacje. I tak właśnie jest. Standardowy numer VIN składa się z 17 znaków, zarówno z liter, jak i z liczb, za wyjątkiem znaków mogących wprowadzać w błąd (z tego też powodu w numerach VIN nie używa się liter „O” oraz „I”, ani cyfr „0” i „1”, które łatwo mogą być ze sobą pomylone).

Norma ISO nakazuje, aby każdy sporządzony w zgodzie z nią numer VIN dzielił się na 3 części. Pierwsze 3 znaki to WMI, czyli ustalony odgórnie kod producenta. Kolejnych 5-6 znaków, czyli VDS, zawiera w sobie informację o danych technicznych pojazdu i jego charakterystyce. VDS to kod przygotowywany już przez samego producenta. Ostatnia część numeru VIN to VIS, a więc zwykle 8-znakowy numer seryjny pojazdu, zawierający m. in. rok produkcji i informację o miejscu, w którym został on zmontowany.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Kto i kiedy korzysta zwykle z wyszukiwania części po VIN?

Wyszukiwanie samochodowych części zamiennych po numerze VIN to jedna z najlepszych i najpewniejszych metod. Dzięki niemu możliwe jest dokładne określenie wersji auta i dobranie do niego odpowiednich zamienników. Niestety, do tego typu wyszukiwania z reguły mają dostęp wyłącznie autoryzowane serwisy samochodowe oraz hurtownie zaopatrujące jedynie specjalistyczne sklepy z częściami. Z kolei hurtownie ogólnodostępne rzadko oferują możliwość wyszukiwania z użyciem VIN. Oznacza to, że dostęp przeciętnego kierowcy do profesjonalnych wyszukiwarek opartych o numery nadwozia jest dość mocno ograniczony. Jak sobie z tym radzić?

Chyba najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pośrednictwa dobrego sklepu z częściami zamiennymi. Przykładem jest sklep iParts.pl. Wchodząc na stronę naszego sklepu, możecie skorzystać z naszej wewnętrznej wyszukiwarki części, która w zdecydowanej większości przypadków jest w stanie bezbłędnie wyszukać każdą samochodową część zamienną. Jeśli jednak macie wątpliwości lub dysponujecie jedynie samym numerem VIN, możecie skontaktować się z naszymi ekspertami, którzy mają dostęp do profesjonalnych wyszukiwarek opartych o numery nadwozia i dzięki temu są w stanie szybko zweryfikować poprawność wyboru.


Komentarze

VIN
Marian
,
01.03.2021
Odpowiedz
Powinna być bezpłatna aplikacja umożliwiająca samemu dobór po nr vin
vin
Olo
,
04.02.2021
Odpowiedz
Z tym szukaniem po nr vin, to różnie bywa, nieraz mi się zdarzyło, że pokazywało kilka różnych części
Hah
Ony
,
23.11.2020
Odpowiedz
Szkoda ze w iParts nie mozna dobierać przy uzyciu VIN
Like
Okiss
,
05.08.2020
Odpowiedz
Ok like
sklep iParts
Bartek
,
27.01.2020
Odpowiedz
Już nieraz kupiłem nieprawidłową część i musiałem zwracać lub nawet odsyłać. Na szczęście kolega powiedział mi, że w sklepie iParts można wyszukiwać części po numerze VIN. Jak dla mnie jest to super rozwiazanie i nie znam innego miejsca, gdzie byłaby taka możliwość. W waszym sklepie już nieraz kupowałem części wpisując numer VIN i zawsze wszystko pasowało
Wyszukiwarka - jestem na tak
Olgierd
,
26.11.2019
Odpowiedz
Dokładnie, podpisuje się pod ostatnim komentarzem. Taka aplikacja zdecydowanie ułatwiłaby sprawdzanie takich rzeczy. Może warto o tym pomyśleć?
wyszukiwarka dla każdego
Eryk
,
17.09.2019
Odpowiedz
Szkoda, że nie ma jakiejś strony lub aplikacji, żeby samodzielnie można było to sprawdzać. Myśle, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie bo każdy z nas kupuje części i czasem naprawdę można sie pomylić. Ja już raz odsyłałem części, więc jestem wielkim zwolennikiem tego rozwiązania
Zgadzam się!
Tomek
,
16.10.2019
Odpowiedz
Mega sprawa! Też już parę razy zamówiłem nie taką część :/ I weź to potem wymieniaj, odsyłaj, zamawiaj od nowa. Zamieszanie i czekanie, a auto potrzebne na już.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.