Wyszukiwanie samochodowych części zamiennych z użyciem numeru VIN. Dlaczego warto i kto może to przeprowadzić?

Data:

Samochodowe części zamienne wyszukiwane są obecnie z użyciem różnych danych. Najogólniejszym sposobem jest wyszukiwanie poprzez markę, nazwę modelu oraz rocznik auta. Większą pewność daje wyszukiwanie z użyciem numerów OE/OEM. Jeśli jednak chcecie mieć absolutną pewność, że wybrana część będzie odpowiednia dla Waszego auta, skorzystajcie z wyszukiwania po numerze VIN. Jak to zrobić?

Czym jest numer VIN i jak należy go odczytywać?

Numer VIN – skrót od Vehicle Identification Number – to numer identyfikacyjny pojazdu, który nadawany jest przez jego producenta i umieszczany w przeznaczonych do tego miejscach. Potocznie w Polsce numer VIN określa się również jako numer nadwozia, z czym zetknąć można się zarówno w warsztatach, jak i w publikacjach branżowych.

Celem numeru VIN jest szybka i dokładna identyfikacja pojazdu (powodów tej identyfikacji jest kilka), przez co musi on zawierać w sobie wszelkie niezbędne informacje. I tak właśnie jest. Standardowy numer VIN składa się z 17 znaków, zarówno z liter, jak i z liczb, za wyjątkiem znaków mogących wprowadzać w błąd (z tego też powodu w numerach VIN nie używa się liter „O” oraz „I”, ani cyfr „0” i „1”, które łatwo mogą być ze sobą pomylone).

Norma ISO nakazuje, aby każdy sporządzony w zgodzie z nią numer VIN dzielił się na 3 części. Pierwsze 3 znaki to WMI, czyli ustalony odgórnie kod producenta. Kolejnych 5-6 znaków, czyli VDS, zawiera w sobie informację o danych technicznych pojazdu i jego charakterystyce. VDS to kod przygotowywany już przez samego producenta. Ostatnia część numeru VIN to VIS, a więc zwykle 8-znakowy numer seryjny pojazdu, zawierający m. in. rok produkcji i informację o miejscu, w którym został on zmontowany.

Kto i kiedy korzysta zwykle z wyszukiwania części po VIN?

Wyszukiwanie samochodowych części zamiennych po numerze VIN to jedna z najlepszych i najpewniejszych metod. Dzięki niemu możliwe jest dokładne określenie wersji auta i dobranie do niego odpowiednich zamienników. Niestety, do tego typu wyszukiwania z reguły mają dostęp wyłącznie autoryzowane serwisy samochodowe oraz hurtownie zaopatrujące jedynie specjalistyczne sklepy z częściami. Z kolei hurtownie ogólnodostępne rzadko oferują możliwość wyszukiwania z użyciem VIN. Oznacza to, że dostęp przeciętnego kierowcy do profesjonalnych wyszukiwarek opartych o numery nadwozia jest dość mocno ograniczony. Jak sobie z tym radzić?

Chyba najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pośrednictwa dobrego sklepu z częściami zamiennymi. Przykładem jest sklep iParts.pl. Wchodząc na stronę naszego sklepu, możecie skorzystać z naszej wewnętrznej wyszukiwarki części, która w zdecydowanej większości przypadków jest w stanie bezbłędnie wyszukać każdą samochodową część zamienną. Jeśli jednak macie wątpliwości lub dysponujecie jedynie samym numerem VIN, możecie skontaktować się z naszymi ekspertami, którzy mają dostęp do profesjonalnych wyszukiwarek opartych o numery nadwozia i dzięki temu są w stanie szybko zweryfikować poprawność wyboru.


Dodaj swój komentarz