Wypadanie zapłonu. Czym jest, do czego może doprowadzić i w jaki sposób możecie samodzielnie rozpoznać tę awarię?
Silnik każdego samochodu jest niczym doskonale zestrojona orkiestra. Póki wszystkie jej elementy grają według nut, otrzymujemy wspaniały efekt. Ale wystarczy, że tylko jeden z muzyków przestanie nadążać, a natychmiast odbija się to na pracy całego zespołu. Dokładnie to samo dzieje się z silnikiem, w których dochodzi o wypadania zapłonu – zamiast koncertu, utrzymujemy potworny hałas, który na dłuższą metę jest w stanie rozsadzić budynek filharmonii. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zapobiec?
Czym jest wypadanie zapłonu i dlaczego jest zjawiskiem niebezpiecznym nie tylko dla silnika, ale i całego samochodu?
Wypadanie zapłonu jest zjawiskiem typowym dla wszystkich silników benzynowych. Jako wypadanie zapłonu powinniście rozumieć sytuację, w której w jednym lub kilku cylindrach nie dochodzi do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Wypadanie zapłonu może pojawiać się regularnie lub co kilka cykli – wszystko zależy od rozmiaru usterki, która stoi za przyczyną tej awarii.
Samo słowo „wypadanie” nie jest tu bynajmniej przypadkowe. Cykl pracy silnika, w tym również zachodzące w nim cykle spalania, ułożone są bowiem w pewnym ściśle określonym rytmie. Rytm ten jest niezbędny do pracy silnika i całego samochodu, a jakiekolwiek jego zaburzenie prowadzi do nasilających się efektów ubocznych. Jeśli w którymś cylindrze zaczyna dochodzić do zaburzeń w cyklu zapłonów, cylinder ten zwyczajnie wypada z tego właśnie rytmu i dodatkowo wybija z niego cały silnik. Nierówna praca silnika spowodowana wypadaniem zapłonu skutkuje:
- obniżeniem komfortu jazdy,
- problemami z układem sterowania,
- brakiem odpowiedniej mocy,
- zwiększonym zużyciem paliwa,
- uszkodzeniami podzespołów oraz układów wrażliwych na drgania i wstrząsy,
- możliwymi uszkodzeniami silnika i katalizatora.
Jeśli do wypadania zapłony zacznie dochodzić w większej ilości cykli lub w kilku cylindrach, dalsza jazda samochodem stanie się zwyczajnie niemożliwa.
Jak można rozpoznać wypadanie zapłonu? Czym się objawia i w jaki sposób można je zdiagnozować?
Jeśli w przypadku awarii samochodu możemy w ogóle mówić o zaletach, to taką zaletą wypadania zapłonu będzie z całą pewnością fakt, iż awarię tę dość łatwo jest rozpoznać. Które sygnały powinny zwrócić Waszą uwagę?
- Hałas pracującego silnika – wypadanie zapłonu pojawiające się nawet co większą ilość cykli sprawia, że jednostka napędowa pracuje zauważalnie głośniej.
- Drgania rozchodzące się po całym aucie – zaburzenie rytmu pracy silnika sprawia, że ten zaczyna emitować rozchodzące się po całej konstrukcji samochodu drgania. Drgania te odczuwalne są również w kabinie pasażera i na kierownicy.
- Szarpanie silnikiem na biegu jałowym – kolejny efekt zaburzenia ustalonego rytmu pracy. Pod jego wpływem silnik wyraźnie zaczyna „skakać” i „szarpać się” pod maską. Im częściej dochodzi do wypadania zapłonów, tym mocniej Wasz silnik zaczyna się w ten sposób zachowywać.
- Drgania układu wydechowego – bywa i tak, że zmianę rytmu pracy silnika lub nasilenie emitowanych przez niego drgań może być trudno zauważyć. Być może nie będziecie mieli zwyczajnie pewności, czy silnik faktycznie pracuje inaczej, czy jedynie tak Wam się wydaje. W przypadku wypadania zapłonów można jednak te podejrzenia zweryfikować w bardzo prosty sposób. Wystarczy zajrzeć pod tył samochodu i sprawdzić, jak pracuje układ wydechowy. Jeśli zobaczycie, że cały aż tańczy od rozchodzących się po nim drgań, a dźwięk, jaki emituje, różni się od tego, co słyszycie zazwyczaj, to znaczy, że faktycznie w silniku Waszego auta dochodzi do wypadania zapłonu.
Ale na łatwej diagnozie nie kończą się „zalety” wypadania zapłonu. Drugą, nie mniej ważną jest to, iż awarię tę można stosunkowo łatwo usunąć. Zwykle jej przyczyną jest usterka cewki lub zużyta świeca. Wystarczy zwykła wymiana i silnik momentalnie wraca do normy.
Nie wiesz, jaką cewkę lub świecę powinieneś zamontować w swoim samochodzie? Skontaktuj się z doradcami naszego sklepu iParts.pl i opisz im swój problem.
Kewin
Piekielny
Grzegorz
Witek
Grzegorz
Mateusz