Wybór i montaż samochodowej kamery cofania. W jaki sposób możecie zrobić to całkowicie samodzielnie?

Data:

Jeszcze nie tak dawno za zestaw kamery cofania w samochodzie dopłacało się do jego ceny niemałe pieniądze. Dziś zestawy takie, i to w naprawdę najróżniejszych wersjach, dostępne są normalnie na rynku motoryzacyjnym. Wystarczy wybrać, zamówić dostawę do domu i zamontować. Samodzielnie? Jak najbardziej! Jeśli tylko czujecie się mocni w przeciąganiu kabli.

Praktycznie każdy zestaw kamery cofania posiada tę samą budowę i w taki sam sposób jest montowany. Wykonanie tego nie jest szczególnie skomplikowane, choć z całą pewnością wymaga nieco czasu i odrobiny cierpliwości. Przyda się też garść podstawowych informacji na temat kamer cofania, ich doboru oraz umiejscowienia. Które z tych informacji są tymi najważniejszymi?

Jak wybierać kamerę cofania? Czym powinniście się kierować?

Wybór kamer cofania jest obecnie naprawdę spory i ciągle pojawiają się nowe, bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Decydując się na zamontowanie kamery cofania w swoim samochodzie, macie do wyboru m. in.:

  • standardowy, uniwersalny zestaw kamery cofania – możliwy do zamontowania w dowolnym (przynajmniej teoretycznie) miejscu i dowolnym samochodzie;
  • zestaw kamery cofania przeznaczony do montowania na dachu – jest to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że nie macie lub nie przewidujecie mieć na dachu także bagażnika. Kamera zamontowana na dachu mogłaby zostać uszkodzona podczas układania na bagażniku lub ściągania z niego co większych przedmiotów;
  • kamerę cofania zintegrowaną z ramką mocującą pod tablicę rejestracyjną – jest to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie i wymagające stosunkowo mało pracy przy montażu, jednak niepozbawione wad;
  • kamerę cofania, z której obraz wyświetlany jest na wchodzącym w skład zestawu elektronicznym lusterku wstecznym – jest to dość drogie rozwiązanie, za to naprawdę bardzo zaawansowane i oferujące wiele funkcji o wysokiej jakości i funkcjonalności.

Wybierając każdy z tych typów kamery cofania, zwracajcie uwagę na kąt widzenia samej kamery (im większy kąt, tym lepiej dla Was) oraz na to, gdzie i w jaki sposób będzie wyświetlany obraz z niej. W wymienionych zestawach może to być wspominane już lusterko wsteczne, samochodowy wyświetlacz multimedialny lub wyświetlacz mocowany na szybie przedniej, a dołączony do zestawu.

W którym miejscu należy zamontować kamerę cofania, aby ta jak najlepiej spełniała swoją rolę?

Jeśli chodzi o wybór miejsca do montażu kamery samochodowej, to z tym bywa różnie. Zwykle montuje się ją na wysokości do 1 m od nawierzchni, ponieważ wyżej mamy już po prostu szybę. Najczęściej gdzieś w okolicy tablicy rejestracyjnej. Zasada montażu kamery samochodowej, jakimi często kierują się fachowcy, mówi jednak, że im wyżej ją zamontujemy, tym lepiej – tym lepsze będzie pole widzenia kamery i lepsze jej funkcjonowanie w godzinach nocnych. Ostatecznie miejsce i tak będziecie musieli dostosować do możliwości, a więc i do modelu samochodu. Jeśli jednak tylko macie taką możliwość, starajcie się zamontować kamerę na dachu lub w pobliżu jego krawędzi.

Montując kamerę samochodową, pamiętajcie również o tym, aby nie dziurawić w tym celu karoserii. Takie rozwiązanie to absolutna ostateczność. Przedziurawiona karoseria to przede wszystkim ryzyko korozji, ale też spadek wytrzymałości blachy. Do montażu kamery starajcie się wykorzystywać pozostałe możliwości konstrukcyjne Waszego auta. Jeśli nie zdecydujecie się np. na kamerę zintegrowaną z ramką pod tablicę rejestracji, możecie zamontować ją w jednej z tylnych lamp. Wystarczy nawiercić niewielki otwór w obudowie lampy w miejscu, w którym kamera nie będzie zasłaniała źródła światła, i tam ją przymocować.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny kamer cofania w naszej ofercie!

Co podczas montażu kamery cofania sprawia zwykle największą trudność? Na co należy uważać?

Najwięcej czasu podczas montażu kamery cofania zawsze zabiera przeciąganie i podłączanie kabli oraz przewodów video. I tu kilka uwag:

  • do przeciągania kabli od kamery cofania wykorzystujcie fabryczne przelotki i miejsca na przewody;
  • jeśli macie duży samochód, do zestawu kamery cofania dokupcie przedłużacze dla kabli, które musicie dociągnąć aż do deski rozdzielczej; standardowe przewody będą za krótkie;
  • wszystkie łączenia kabli i przewodów w zestawie kamery cofania zabezpieczajcie dodatkowo taśmą izolacyjną.

Przy montażu kamery cofania w wywierconych do tego celu otworach (np. w obudowie świateł), pamiętajcie o dobrym zaizolowaniu kamery silikonem lub klejem do szyb. Bez tego wilgoć uszkodzi nie tylko samą kamerę, ale też lampę, w której ją zamontowaliście.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.