Żarówki samochodowe to niezwykle ważne części każdego auta. Ich sprawność zapewnia bezpieczeństwo na drodze, dlatego nie można pozwolić sobie na jazdę z uszkodzonymi elementami oświetlenia. W przypadku Hyundaia i20 I żarówki można wymienić także samodzielnie. Dlatego zawsze przed wyruszeniem w trasę warto upewnić się, że mamy w aucie odpowiednie zapasowe elementy. Jakie jednak żarówki do Hyundaia i20 PB warto mieć na wyposażeniu?

Wymiana żarówek w samochodzie Hyundai i20 (2008-2015)

Koreańskie samochody w ciągu ostatnich lat zyskały dużo większe zaufanie polskich kierowców. Przykładem auta, które można uznać za dobrze przyjęte w Polsce jest Hyundai i20. Pierwsza generacja pojazdu, oznaczana symbolami PB i PBT, produkowana była w latach 2008-2015. Hyundai i20 I to samochód, który należy do segmentu B. Jak na auto miejskie oferuje on jednak dosyć przestronne wnętrze i wysoki komfort podróżowania. Wielu kierowców przekonuje także jego dosyć atrakcyjna cena.

Choć samochód nie jest oczywiście w pełni bezawaryjny, to jego trwałość jest na całkiem niezłym poziomie. Usterki, które się pojawiają, nie są zwykle trudne do usunięcia, przez co auto jest dosyć tanie w utrzymaniu. Proste awarie, takie jak przepalona żarówka, można zwykle wyeliminować samodzielnie. Jak wygląda to w przypadku uszkodzonej żarówki świateł mijania?

Wymiana żarówki świateł mijania w modelu Hyundai i20 I jest dosyć łatwa i większość kierowców powinna samodzielnie poradzić sobie z tą pracą. Choć w niektórych wersjach może być w tym celu konieczny demontaż reflektora, to w znacznej większości przypadków uda się tego uniknąć. Wymiana żarówki w Hyundaiu i20 PB polega jedynie na podniesieniu maski, zdjęciu osłony i zabezpieczenia, wyjęciu żarówki i zamontowaniu nowego elementu. Po wykonaniu tych czynności będzie można już ponownie założyć osłony.

Przed przystąpieniem do wymiany jakiegokolwiek elementu oświetlenia, trzeba jednak wiedzieć, jakie żarówki Hyundai i20 PB ma fabrycznie zamontowane. Informacje te można znaleźć na przykład w instrukcji obsługi pojazdu. Jeżeli nie masz do niej jednak dostępu, możesz skorzystać z poniższych tabel. Warto jednak pamiętać, że w przypadku samochodu Hyundai i20 I żarówki przyporządkowane do określonego światła mogą się nieznacznie różnić w zależności od wersji pojazdu.

Hyundai i20 – żarówki zewnętrznych świateł przednich

Rodzaj świateł

Typ żarówki

Światła mijania

H4/H7

Światła drogowe

H4

Światła do jazdy dziennej

P21W

Światła postojowe (pozycyjne)

W5W

Światła przeciwmgielne

H27W

Kierunkowskazy przednie

PY21W

Kierunkowskazy boczne

WY5W

Hyundai i20 – żarówki zewnętrznych świateł tylnych

Rodzaj świateł

Typ żarówki

Światła postojowe (pozycyjne) tylne

P21/5W

Światła hamowania (stopu)

P21/5W

Światła cofania (wsteczne)

W16W

Światła przeciwmgłowe tylne

P21W

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej

W5W

Kierunkowskazy tylne

PY21W

Zapasowe żarówki do Hyundaia i20

Wiedza na temat tego, jakie żarówki samochodowe przyporządkowane są do danych świateł w modelu Hyundai i20 I może okazać się bardzo przydatna dla wszystkich posiadaczy tego pojazdu. Do awarii któregoś z elementów oświetlenia dojść może przecież również podczas długiej trasy i konieczna będzie wtedy jak najszybsza wymiana. Dlatego właśnie zawsze warto wyposażyć się w zapasowe żarówki samochodowe, które umożliwią nam sprawne wyeliminowanie usterki.

Należy bowiem pamiętać, że jazda z niesprawnymi żarówkami może doprowadzić do poważnego zagrożenia. Rolą świateł jest przecież nie tylko zapewnienie nam optymalnego pola widzenia, ale także umożliwienie innym kierowcom odczytania dawanych przez nas sygnałów, czy nawet zauważenia naszego auta w odpowiednim momencie. Uszkodzone żarówki mogą więc zmylić innych uczestników ruchu drogowego, co może zakończyć się nawet wypadkiem.

Pamiętać trzeba też oczywiście o tym, że za jazdę z niesprawnymi światłami otrzymać można mandat. Istnieje jednak możliwość uniknięcia takiej kary. By to zrobić konieczne będzie natychmiastowe dokonanie wymiany i usunięcie awarii. Sprawia to, że choć żarówki do Hyundaia i20 są dostępne w wielu miejscach, na przykład na stacjach benzynowych, to i tak mandatu nie otrzymamy jedynie wtedy, gdy wcześniej przygotujemy się na ewentualną usterkę.