Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Co powinna, a czego nie może zawierać? Z jakimi innymi umowami kupna pojazdu możesz się spotkać

Data:

Kupno samochodu zawsze jest wydarzeniem zapewiającym wiele emocji. Emocje te potrafią przyćmić nieco osąd i rozproszyć uwagę, co czasem kończy się podpisaniem umowy nieprawidłowej lub zwyczajnie szkodliwej dla kupującego. Jak powinna wyglądać dobrze przygotowana, rzetelna umowa kupna-sprzedaży samochodu? Co powinna zawierać, a co w żadnym wypadku nie powinno się w niej znaleźć? I przede wszystkim, z jakiego rodzaju umowami potwierdzającymi kupno samochodu możecie się spotkać?

Z jakiego typu umowami potwierdzającymi kupno samochodu najczęściej możecie się spotkać?

Za każdym razem, gdy kupujecie samochód, niezbędne jest potwierdzenie dokonania tejże transakcji na określonych, uzgodnionych przez obie strony (sprzedającego i kupującego) warunkach. Potwierdzenie to w formie dokumentu może przybierać następujące formy:

 1. Umowa przedwstępna – występuje w przypadku, kiedy kupujący do przeprowadzenia transakcji potrzebuje jakiejś formy finansowania (kredytu lub leasingu). Jest to rodzaj rezerwacji pojazdu przez kupującego.
 2. Umowa sprzedaży (zwana również umową kupna-sprzedaży) – najczęściej występujący rodzaj umowy potwierdzającej tego typu transakcję, stosowany w przypadku, gdy obie strona są podmiotami prywatnymi. Pamiętajcie, że przy wartości umowy powyżej 1 tys. zł, kupujący ma obowiązek zapłacenia (w przeciągu 14 dni) podatku PCC-3 w wysokości 2% wartości pojazdu.
 3. Umowa zamiany – bardzo rzadko spotykana i niezalecana przez ekspertów umowa dotycząca zamiany samochodów pomiędzy dwoma podmiotami prywatnymi.
 4. Faktura – mająca tę samą moc prawną, co umowa sprzedaży (kupna-sprzedaży), występuje w przypadku, gdy sprzedawcą samochodu jest podmiot gospodarczy, np. komis. Istnieją trzy rodzaje takiej faktury:
  • faktura VAT marża – kiedy komis sprzedaje Wam auto zakupione od osoby prywatnej,
  • faktura VAT 23%  – przy kupnie auta nowego lub poleasingowego,
  • faktura VAT 0% – jeśli np. kupujecie auto używane, które nie zostało zakupione z VAT-em.

Mając fakturę, nie musicie już przejmować się umową kupna-sprzedaży. W takich przypadkach nie jest już Wam do niczego potrzebna.

Co koniecznie powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Aby umowa kupna-sprzedaży samochodu mogła być uznana za wiążącą, wiarygodną i aby dobrze chroniła obie strony transakcji, powinna zawierać kilka kluczowych punktów, którymi są:

 • miejsce zawarcia umowy, wraz z dokładną datą i godziną – godzinę warto zamieścić w umowie, jako formę dodatkowego zabezpieczenia;
 • dokładne dane obu stron zawierających ze sobą umowę sprzedaży – imiona, nazwiska, adresy, numery PESEL, numery oraz serie dowodów osobistych;
 • informacje o przedmiocie umowy – marka i model pojazdu, rok produkcji, numer VIN (numer silnika i kolor nadwozia nie są konieczne, ale możecie je dołączyć);
 • informacje o warunkach umowy – w tym cena pojazdu, sposób rozliczenia (gotówka czy przelew), termin wydania pojazdu, załączane do samochodu dokumenty oraz kluczyki (z dokładnym opisem ilości oraz rodzaju – np. oryginalne lub dorabiane);
 • oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu;
 • oświadczenie sprzedającego potwierdzającego, że dane auto jest jego własnością;
 • oświadczenie sprzedającego, że samochód nie został zajęty przez komornika sądowego ani nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia;
 • podpisy każdej ze stron transakcji.

Taka umowa powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Może być nawet sporządzona ręcznie, ważne, aby oba egzemplarze posiadały to samo brzmienie i zawartość. Gotowy wzór takiej umowy kupna-sprzedaży samochodu możecie pobrać tutaj.

Czego w umowie kupna samochodu w żadnym wypadku nie powinno być?

Każdą umowę sprzedaży auta przygotowaną przez sprzedawcę zawsze czytajcie bardzo starannie, zwracając uwagę na wszystko, co nie powinno się w niej znaleźć. Chodzi tu szczególnie o sformułowania mówiące o zrzeczeniu się kupującego praw do rękojmi czy wszelkich roszczeń z tytułu wad ukrytych. Tego typu zapisy nie tylko są zabronione, ale zwyczajnie nie mają mocy prawnej i w każdej chwili zostaną automatycznie przez sąd odrzucone.


Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny nowych nowych części samochodowych w naszej ofercie!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.