System ogrzewania postojowego Webasto. Czym jest, jak działa i czy warto w niego inwestować?

Data:

Czym jest Webasto?

Popularne Webasto jest systemem ogrzewania postojowego, możliwym do zastosowania w samochodach praktycznie wszystkich klas i kategorii. Główną wartością unikalną systemu Webasto jest fakt, iż działa on przy wyłączonym silniku (stąd nazwa „ogrzewanie postojowe”). Ideą przyświecającą konstruktorom Webasto było stworzenie systemu ogrzewania, który bardzo wyraźnie podniesie komfort użytkowania samochodu w warunkach skrajnych temperatur. Dzięki ogrzewaniu postojowemu, zimą kierowca ma możliwość ogrzania wnętrza auta zanim jeszcze do niego wsiądzie. Co więcej, ogrzewanie to może włączyć zdalnie lub zaplanować jego włączenie na wybraną godzinę. Latem ten sam system pozwoli schłodzić kabinę auta stojącego przez długi czas w pełnym słońcu.

Jak działa system Webasto?

Podstawą działania systemu ogrzewania postojowego Webasto jest niewielki, ale dość wydajny agregat grzewczy. Po uruchomieni systemu, pompa paliwa tłoczy paliwo z baku do tego właśnie agregatu. Równolegle do komory agregatu zasysane jest również powietrze. W komorze z tych dwóch składników wytwarzana jest mieszanka paliwowo-powietrzna, która zapala się w momencie osiągnięcia temperatury zapłonu. Wokół rozgrzanej komory spalania przepływa zimne chłodziwo z układu chłodzenia silnika. Po ogrzaniu się, ciecz ta trafia prosto do nagrzewnicy, a emitowane przez nią ciepło zostaje przekazane wraz z powietrzem do wnętrza kabiny auta. Proces nagrzewania samochodu średniej wielkości trwa ok. 20 minut.

Z nagrzewnicy ciągle jeszcze ciepły płyn przekazywany jest do silnika. System Webo nie marnuje ciepła, ale wykorzystuje go również do rozgrzania jednostki napędowej. Latem ogrzewania postojowego możemy dodatkowo używać do wentylowania i chłodzenia wnętrza kabiny. W takim przypadku cały proces przebiega podobnie, z wyłączeniem procesu spalania i ogrzewania zimnego chłodziwa.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Czy warto inwestować w ogrzewanie postojowe Webasto?

System ogrzewania postojowego Webo posiada dwie bardzo duże zalety. Po pierwsze, jest to komfort zapewniany w sytuacjach, gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy lub afrykańskie upały, a my musimy zostawić auto na dłuższy czas gdzieś na parkingu czy choćby nawet przed domem. Kto wsiadał do samochodu rankiem po mroźnej nocy, ten z całą pewnością doceni zalety Webasto.

Po drugie, przy niskich temperaturach Webasto ogrzewa nie tylko kabinę, ale również silnik. A różnica pomiędzy ciepłym a zimnym silnikiem jest naprawdę znacząca. Przede wszystkim ciepły silnik to ciepły olej, a ciepły olej to lepsze smarowanie od momentu startu. Mając Webasto i korzystając z Webasto, chronimy silnik przed bardzo niekorzystnymi skutkami odpalania zimnego silnika. Ciepły silnik to również lepsze spalanie i mniej szkodliwych substancji wydobywających się z rury wydechowej. Być może jest to zaleta najmniej widoczna, ale z całą pewnością nie najmniej ważna.


Komentarze

niechcący mam
pauldeloop
,
01.12.2021
Odpowiedz
Kupiłem niedawno używane auto... zupełnie nie byłem świadomy tego, że system ogrzewania postojowego jest w nim zamontowany. Odkryłem to przypadkiem bawiąc się w menu samochodu. Pod koniec listopada wypróbowałam, a od grudnia juz używam codziennie. O ile zimno w kabinie i drapanie szyb jestem w stanie przeżyć to zimnego silnika mi szkoda. Osobiście polecam choć trzeba pamiętać, że, zużywamy wtedy trochę więcej paliwa w w ostatecznym rozrachunku.
rewelacja!
Paweł
,
18.12.2019
Odpowiedz
Webasto to rewelacyjny system ogrzewania postojowego. Kto ma, ten wie jakie znaczenie ma to szczególnie w okresie zimowym, gdy możemy wsiąść do nagrzanego samochodu. Kto tego nie stosuje zawsze może to zmienić, gdyż ogrzewanie postojowe możemy zamontować praktycznie do każdego auta. Myślę, że warto się tym zainteresować
Zastanawiam się nadal!
Arek
,
21.10.2019
Odpowiedz
Myślałem o nim w zeszłym roku ale ostatecznie zrezygnowałem. Teraz znowu się zastanawiam bo wsiadanie do auta, które stoi pod blokiem, odrapanie go, zagrzanie, marnuję rano mnostwo czasu na to wszystko.
Webasto
WItek
,
20.09.2019
Odpowiedz
Bardzo ciekawe rozwiązanie. To ogrzewanie musi świetnie sprawdzać się w zimie. Ktoś wie ile to kosztuje? nie mam tego w swoim samochodzie i zastanawiam się, czy można to zainstalować

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.