Starzenie się opon samochodowych. Czy 3-letnia opona nadaje się wciąż do użytku?

Data:

Zarówno w mediach, jak i wśród samych kierowców krąży wiele mitów związanych ze zjawiskiem starzenia się opon samochodowych. Zjawisko to jest wprawdzie jak najbardziej realne, jednak nie zawsze przedstawiane zgodnie z prawdą. W jakich warunkach opony starzeją się najszybciej? Co wpływa na ich „biologiczny” wiek? Czy 3-letnia opona jest już zbyt stara, aby można jej było bezpiecznie używać?

Czym jest starzenie się opony?

Efekt starzenia się opon samochodowych związany jest z materiałem, z którego są one wytwarzane, a także z warunkami ich przechowywania i eksploatacji. Wszystkie współcześnie produkowane opony powstają ze specjalnych mieszanek gumowych wzbogacanych różnego rodzaju składnikami, które mają na celu zwiększenie ich trwałości i efektywności. Ponieważ jednak zarówno sama mieszanka gumowa, jak i wszelkie wchodzące w jej skład dodatki, są materiałami podlegającymi degradacji w wyniku upływu czasu i działania czynników zewnętrznych, opony w sposób zupełnie naturalny z czasem zaczynają tracić swoje pierwotne właściwości.

Na tempo utraty tych właściwości wpływ mają wspomniane już czynniki zewnętrzne w rodzaju temperatury, promieni słonecznych czy wilgotności, oraz czynniki czysto mechaniczne. Wpływ samych tylko czynników zewnętrznych widoczny jest przede wszystkim na przykładzie opon przechowywanych w magazynach. W branży oponiarskiej utarła się zasada przechowywania nowych opon samochodowych nie dłużej niż przez 3 lata. Wielu ekspertów motoryzacyjny zaleca, aby nie kupować i nie używać opon starszych niż 3-letnie. Tego typu zalecenia mogą jednak wzbudzać pewne wątpliwości wśród właścicieli aut. Bo skoro opona przechowywana na magazynie przez więcej niż 3 lata nie jest zalecana, to czy na pewno bezpiecznym jest kupowanie opony mającej 2-3 lata?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny opon w naszej ofercie!

Jakie są różnic między oponą nową a 3-letnią?

W rzeczywistości wszystko zależy od sposobu przechowywania opon samochodowych. Zakładając, iż mamy do czynienia z oryginalnym ogumieniem renomowanego producenta, który daje nam gwarancję na nową oponę, jedynym, co może jej faktycznie zaszkodzić, jest niewłaściwe składowanie i przechowywanie. W warunkach odpowiednich, panujących w profesjonalnych magazynach oponiarskich, opona może czekać na swojego właściciela spokojnie przez pełne 3 lata, nie tracąc nic ze swoich właściwości. Potwierdzają to badania przeprowadzane przez niemiecką organizację ADAC. Wyniki tych badań pokazały, że osiągi opon, które przed momentem opuściły fabrykę oraz tych, które spędziły na magazynie 3 lata, są niemal identyczne. Wszelkie różnice pomiędzy nimi wahają się w granicach błędu pomiarowego.

Warto podkreślić, że badania dotyczyły zachowania się opon na różnych typach nawierzchni i w różnych warunkach atmosferycznych, od suchej i rozgrzanej drogi, poprzez mokrą, aż po całkowicie zaśnieżoną. Pamiętajmy jednak, że bardzo wiele zależy od jakości opon. O ile możemy mieć pewność, że oryginalna opona samochodowa pochodząca od renomowanego producenta i oferowana przez sprawdzonego, wiarygodnego dostawcę będzie zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami, o tyle trudno jest mieć zaufanie do opon pochodzących z niepewnego źródła, których największą zaletą jest nadspodziewanie niska cena.


Komentarze

3 letnie opony
Gandalf
,
14.02.2020
Odpowiedz
Wydaje mi się, że większość opon w Polsce ma powyżej 3 lat, kluczowe jest odpowiednie przechowywanie opon zarówno samych jak i całych kół.
Zależy od sytuacji
Piotr
,
23.10.2019
Odpowiedz
Jak nie jeździsz jakoś mega dużo i intensywnie jak mój tata, który jeżdzi tylko do kościoła i pracy kilokmetr daletj to po 3 latach masz właściwie nówki! Ja śmigam dużo i szybko więc po 3 latach czy chce czy nie, musze zmienić!
opony
Grzesiek
,
06.05.2019
Odpowiedz
Moim zdaniem to zalezy wszystko jakie opony się kupi. Można jakiegoś chińczyka za 100 zł a można tez porządną oponę kupić za 300+. Wiadomo, że jedna wytrzyma 3 latka bez problemu, a druga może mieć duże ślady użytkowania. Do każdego indywidualnie nalezy wybór. Ja zawsze kupowałem nówki a nie jakieś używane. Ale jak kto woli.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.