Spore zmiany w prawach i obowiązkach kierowców. Od grudnia koniec z tradycyjnym dokumentem prawa jazdy i kilkoma przepisami

Data:

Rewolucja informatyczna postępuje, a nasze Ministerstwo Cyfryzacji stara się dotrzymywać jej kroku. Wprowadzenie aplikacji mobilnej mObywatel dało nam możliwość do korzystania z całego szeregu usług online, spośród których samych kierowców najbardziej z pewnością zainteresuje dostępna już usługa mPojazd oraz zapowiadana na koniec roku usługa mPrawo Jazdy. Na co pozwalają oba te rozwiązania? Co zmieni wprowadzenie prawa jazdy w wersji elektronicznej, dostępnej na każdym smartfonie?

Usługi dostępne w aplikacji mObywatel. Które z nich szczególnie zainteresują kierowców?

mObywatel jest oficjalną i całkowicie bezpłatną aplikacją mobilną o charakterze publicznym. Jej twórcą jest polski rząd, a nad rozwojem tego nowatorskiego narzędzia czuwa Ministerstwo Cyfryzacji. Każdy posiadacz aplikacji mObywatel ma obecnie dostęp do 6 różnych usług elektronicznych, to jest do:

 • mTożsamości – do stosowania praktycznie wszędzie tam, gdzie nie jest niezbędne posiadanie dowodu osobistego w wersji tradycyjnej (np. do podczas odbioru przesyłek lub w połączeniu z biletem imiennym);
 • mLegitymacja szkolna – jest to nic innego, jak cyfrowy i pełnoprawny odpowiednik legitymacji szkolnej uprawniającej m. in. do korzystania z odpowiednich ulg i zniżek;
 • mLegitymacja studencka – cyfrowy odpowiednik standardowej legitymacji studenckiej;
 • eRecepta – usługa dająca dostęp do listy niezrealizowanych recept;
 • Polak za granicą – wsparcie dla wszystkich obywateli Polski przebywających za granicą kraju;
 • mPojazd – dokument w formie elektronicznej stworzony z myślą o właścicielach oraz współwłaścicielach pojazdów.

Z wymienionych wyżej usług, dostępnych już teraz w aplikacji mObywatel, największym zainteresowaniem wśród kierowców z wiadomych względów cieszy się mPojazd. Dokument ten zawiera dane typowe dla:

 • klasycznego dowodu rejestracyjnego,
 • polisy OC,
 • a także karty pojazdu.

Warunkiem korzystania z mPojazdu jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, co oznacza również zarejestrowanie w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Warunek ten oznacza również, iż usługa mPojazd pozostaje (jak na razie) bezużyteczna w przypadku poruszania sią samochodami wypożyczonymi, firmowymi lub leasingowanymi.

Źródło: https://www.gov.pl/

Jednak przydatność aplikacji mObywatel dla kierowców nie kończy się na usłudze mPojazd. Dziś wiemy już, że wkrótce każdy posiadacz prawa jazdy nie będzie musiał już pamiętać o wożeniu go ze sobą. Od grudnia rolę tradycyjnego dokumentu przejmie usługa mPrawo Jazdy. Co jeszcze zmieni to w naszych obowiązkach i przyzwyczajeniach?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

mPrawo Jazdy od 5 grudnia 2020 roku. Co zmieni wprowadzenie tej usługi w naszym kraju?

Dokładnie 5 grudnia tego roku (2020) znika obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w formie dokumentu, jaki znaliśmy do tej pory. Od tego dnia prawo jazdy dostępne będzie w ramach usługi mPrawo Jazdy, wchodzącej w skład aplikacji mObywatel. Jednak na tym lista zmian i korzyści dla polskich kierowców się nie kończy. Jak zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski – Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu znajdzie się też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy w telefonie, ile zarobiliśmy za drogowe przewinienia.

Co jeszcze dla każdego kierowcy oznacza rezygnacja z obowiązku posiadania tradycyjnego dokumentu prawa jazdy? Przede wszystkim brak konieczności okazywania prawa jazdy podczas kontroli drogowej – wszystkie służby mogą sprawdzić dane i uprawnienia kierowcy w CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców). A wszystko to za sprawą długo wyczekiwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców, czyli Ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Jednak elektroniczne prawo jazdy to nie jedyna zmiana, która wejdzie w życie w grudniu tego roku. Od 4 grudnia 2020 roku czeka nas również:

 • koniec z obowiązkiem wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki badania technicznego,
 • rezygnacja z wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej,
 • możliwość rejestracji nowego pojazdu w autoryzowanym salonie sprzedaży,
 • rejestracja pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania,
 • możliwość czasowego wycofania z eksploatacji pojazdu osobowego na okres od 3 do 12 miesięcy.

Jak widać, 4 i 5 grudnia tego roku naprawdę sporo się u nas zmieni. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że zapowiedziane terminy zostaną dotrzymane, a wszystkie usługi będą działać bez zarzutu.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.