Samochody Brabus, czyli luksusowo stuningowane auta marki Mercedes. Czego mogą się spodziewać ich posiadacze?

Data:

Tuning samochodowy ma stałe miejsce we współczesnej motoryzacji, na które to miejsce zasłużył m. in. za sprawą marek sięgających ładnych kilkadziesiąt lat wstecz. Jedną z takich właśnie marek jest Brabus – prawdziwy ekspert od tuningu wszelkich modeli spod znaku Mercedesa.

Jaki sens ma obecnie tuningowanie samochodów? Dokładnie taki sam, jak miało to miejsce na przełomie lat 80. i 90. kiedy to powstawał prawdziwy, w pełni profesjonalny tuning samochodów seryjnych – tak dzisiaj, jak i wówczas chodziło przede wszystkim o nadanie poszczególnym modelom wyjątkowego charakteru. Charakter ten uzyskuje się za pomocą tuningu optycznego (ingerującego przede wszystkim w wygląd samochodu i zapewniany przez niego komfort), jak i tuningu mechanicznego (tu w grę wchodzą już poważne ingerencje w układ napędowy, zawieszenie, hamulce itp.) Auta produkowane seryjnie, nawet te najlepsze, mają zawszę tę samą wadę – są autami produkowanymi seryjnie, a więc nie wyróżniającymi się praktycznie niczym od swoich bliźniaków, z którymi razem opuściły taśmę produkcyjną. To pragnienie nadania autu wyjątkowości, tak typowe dla tuningu, stało właśnie za powstaniem jednej z najbardziej znanych i najstarszych marek tunerskich na świecie, czyli za marką Brabus. Jej historię, styl i osiągnięcia powinien znać każdy fan motoryzacji.

Co warto wiedzieć o marce Brabus? Niezwykła historia najsłynniejszych, stuningowanych wersji Mercedesa

Historię zawsze warto znać, choćby dlatego, że często to właśnie z historii wynikają wszystkie najważniejsze elementy decydująco o tym, jak dana rzecz wygląda. Dokładnie tak jest w przypadku historii marki Brabus, która w prosty sposób doprowadzi Was do stylu, jaki posiadają auta z tym właśnie logo.

A zaczęło się wszystko od człowieka imieniem Bodo Buschmann – syna zamożnego małżeństwa prawników prowadzących własny salon Mercedesa. Młody Bodo uwielbiał auta, ale wcale nie Mercedesy. Pociągały go auta sportowe, zwłaszcza Porsche. Jego zamiłowanie nie bardzo jednak odpowiadało rodzicom, którzy zwracali mu uwagę na to, że nie wypada, aby pod ich salonem Mercedesa parkował jego krzykliwy (jak na owe czasy) model 911. Bodo musiał więc pozbyć się swojego Porsche i zamienić na Mercedesa. Problem w tym, że klasyczne limuzyny zupełnie do nie go nie przemawiały. Postanowił więc przerobić jedną z nich tak, aby nadać jej jak najwięcej sportowego charakteru. I tu powstał kolejny problem, okazało się bowiem bardzo szybko, że w całych Niemczech nie ma nikogo, kto profesjonalnie zajmuje się tego typu przeróbkami. A że potrzeba od zawsze była i jest matką wynalazków, młody Bodo Buschmann postanowił sam stworzyć firmę zajmującą się podobnymi przeróbkami, które dopiero z czasem zyskały miano tuningu. Tak powstała firma Brabus. Wprawdzie początkowo prowadził ją wraz ze swoim kolegą, szybko jednak stał się jedynym jej właścicielem.

Od tamtej pory Brabus stał się synonimem dość charakterystycznego tuningu aut marki Mercedes oraz wszystkiego, co miało z Mercedesem jakikolwiek związek. A na czym polega charakterystyka tuningu wykonywanego przez markę Brabus? Czym wyróżniają się te samochody?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny nowych auto części w naszej ofercie!

Co koniecznie musicie wiedzieć o marce Brabus? Dla kogo przeznaczone są samochody z logo „Brabus”?

Żeby przybliżyć Wam specyfikę marki Brabus oraz tuningowanych przez nią aut, poprosiłam o opinię dwóch naszych ekspertów iParts.pl, którzy na tuning patrzą z dwóch zupełnie różnych perspektyw.

Auta marki Brabus – wyjaśnia Piotr Żaczek, długoletni ekspert iParts.pl – to szpan na czterech kołach. Ten typ tuningu to z całą pewnością nie jest propozycja dla każdego, a już szczególnie nie dla osób ceniących sobie dyskretną elegancję. Marka Brabus nie robi aut dla dżentelmenów, ale bardziej dla osób o duszy zakapiora. Ich modele znajdą zapewne zainteresowanie wśród bywalców nocnych klubów, ale niekoniecznie wśród poważnych ludzi biznesu.

Weź klasyczną limuzynę Mercedesa – mówi Daniel Bień, ekspert iParts.pl – wsadź do niej silnik od myśliwca i dodaj całą masę bajerów, a otrzymasz właśnie typowy model Brabusa. Chcesz się poczuć w swoim aucie, jakby do Twojego fotela lub wygodnej kanapy doczepiono silnik odrzutowy? Jeśli tak, to Brabus powinien być Twoim pierwszym wyborem. Te auta to czysta agresja stworzona najczęściej na bazie eleganckiej limuzyny. Nie każdemu się spodoba, ale jak dla mnie to prawdziwa bomba.

Jakie modele marki Brabus naprawdę warto poznać? Auta, które wpisały się w księgę rekordów Guinnessa

Z całą pewnością marka Brabus to jedna z najważniejszych marek zajmujących się tuningiem. Marka ta zapisała się w historii motoryzacji kilkoma naprawdę niezwykłymi modelami, które do dzisiaj są obiektem pożądania wielu miłośników aut o kosmicznej mocy i równie kosmicznych osiągach. Do tych najważniejszych modeli należy zaliczyć:

  • Brabus Bullit – powstały na bazie C-klasy W204, z silnikiem V12, dwoma turbinami i generujący 730 KM;
  • Brabus E-klasa – z silnikiem V12 specjalnej edycji SL, 7,3 l pojemności, rozwijający prędkość 332 km/h (pierwszy wpis w księdze rekordów Guinnessa dla najszybszego sedana na świecie);
  • Brabus Rocket – z podwójnie doładowanym V12, 730 KM i osiągający prędkość 362 km/h.

W ostatnim czasie seria Brabus Rocket wzbogaciła się o model 900, generujący 900 KM. Marka nie kontynuowała już jednak prób bicia kolejnych rekordów Guinnessa z tym modelem. Zapewne z obawy przed oderwaniem się od ziemi.


Komentarze

Fajny tekst
Mareczek
,
17.02.2022
Odpowiedz
Lubię czytać takie właśnie ciekawostki, poznawać historię motoryzacji itd. Nie wiedziałem zbyt wiele o marce Brabus, a teraz mogę sypać ciekawostkami jak z rękawa przy piwku z kumplami ;) haha :D

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.