Jeśli wybieracie się w dłuższą, wakacyjną podróż z całą rodziną, będziecie potrzebowali sporo miejsca w swoim bagażniku. A co, jeśli pojemność bagażnika okaże się niewystarczająca? Zawsze możecie zdecydować się na zwiększenie jej za pomocą bagażnika dachowego typu „box”. Czy na pewno zawsze?

Jeszcze do niedawna tzw. boxy kojarzone były niemal wyłącznie z zimowymi lub świątecznymi feriami i obowiązkowymi wówczas wyjazdami na narty – nie ważne, czy w kierunku polskich Tatr, czy gdzieś za granicę. Pokazywały to nawet statystyki sprzedaży, w których sezon na bagażniki dachowe typu „box” rozpoczynał się w listopadzie. Ostatni rok zmienił jednak wszystko, w tym również nasze spojrzenie na boxy. Z wiadomych względów zainteresowanie nimi przed minioną zimą było minimalne lub praktycznie żadne, za to teraz, przed nadchodzącymi wakacjami, eksperci spodziewają się istnego bagażnikowego szaleństwa. Boxy mają w nim odegrać jedną z kluczowych ról.

Boxy, kufry lub popularne „trumny”. Kiedy i do czego możecie wykorzystać bagażniki dachowe typu „box”?

Boksy dachowe

Różnie określa się ten tym bagażników. W oficjalnym nazewnictwie są go bagażniki dachowe typu „box”, mniej oficjalnie mówi się na nie po prostu kufry lub nawet „trumny”. Jakkolwiek by ich nie nazywać, warto pamiętać, iż boxy to rozwiązanie uniwersalne i oferujące spore możliwości nie tylko zimą. Narty, deski snowboardowe, dowolny inny sprzęt związany z zimowym wypoczynkiem – wszystko to możecie swobodnie przewozić w tego typu bagażnikach. Ale przecież nie stoi nic na przeszkodzie ku temu, aby zamiast nart, umieścić tam namiot, a zamiast deski snowboardowej, deskę windsurfingową. Do tego możecie dorzucić całą masę akcesoriów przydatnych na plaży, podczas wyprawy w góry czy dni spędzonych na łonie natury. Rozkładany grill? Proszę bardzo. Ubrania? Całe torby. Jedynym ograniczeniem są tu gabaryty oraz waga przewożonych pakunków. Reszta zależy wyłącznie od Waszych potrzeb i Waszej fantazji.

Wypełniając taki kufer pakunkami, pamiętajcie tylko, aby rozłożyć je równomiernie na całej jego długości. Nie na początku (w dziobie), nie na samym tyle, ale równomiernie lub przynajmniej na środku.

Najważniejsze pytania dotyczące boxów dachowych. O czym koniecznie musicie wiedzieć, zanim sięgniecie po to rozwiązanie?

Bagażniki dachowe

Wybór, montaż i używanie bagażników dachowych typu „box” jest bardzo proste, ale wymaga pewnego przygotowania merytorycznego i kilku informacji, które pozwolą Wam uniknąć nie zawsze miłych niespodzianek. Nasi klienci, którzy zastanawiają się nad kupnem takiego boxu, najczęściej zadają nam następujące pytania:

  • Z jaką prędkością można jeździć, mając zamontowany na dachu taki box?

W tej kwestii obowiązują Was dwa ograniczenia: pierwszym są przepisy ruchu drogowego (obowiązujące ograniczenia prędkości), drugim są warunki drogowe. Choć testy pokazują, że z tego typu bagażnikiem można spokojnie rozwijać prędkość do 160 km/h, musicie pamiętać, że nagły podmuch wiatru lub minięcie dużej ciężarówki zwiększy uderzenie powietrza na powierzchnię boxu i przy tej prędkości może doprowadzi do zerwania mocowań.

  • Czy boxy dachowe zwiększają zużycie paliwa?

Tak. Wszystko, co dodacie do oryginalnej sylwetki samochodu, wpłynie na zwiększenie oporu powietrza i przez to również na zużycie paliwa. Montaż bagażnika dachowego typu „box” to poważne zwiększenie ładowności auta kosztem zwiększenia zużycia paliwa o 10-15%.

  • Ile kilogramów mogę załadować do boxu dachowego?

Dokładnie tyle, ile przewiduje instrukcja obsługi danego modelu bagażnika. W zależności od marki i rozmiarów boxu będzie to zazwyczaj pomiędzy 50 a 70 kg dodatkowych pakunków. Możecie więc zdecydować się np. na box MENABO Mania 320 PS o udźwigu 50 kg lub większy i pojemniejszy box MENABO Mania 400 AB mogący pomieścić nawet 75 kg dodatkowego bagażu.

Przy okazji wyboru kufra, warto również pomyśleć o pokrowcu ochronnym na box dachowy w rozmiarze odpowiednim dla gabarytów bagażnika, a więc M, L lub XL (wszystkie te rozmiary znajdziecie obecnie w naszej ofercie). Taki pokrowiec chroni box podczas jazdy, ale także podczas przechowywania go w garażu, więc korzyść z jego posiadanie jest całoroczna.

Montaż bagażników dachowych typu „box”. Na co musicie zwrócić uwagę w tym właśnie elemencie?

Sam montaż bagażnika dachowego jest niezwykle prosty i w zależności od modelu oraz producenta różni się jedynie szczegółami. Jednak już na etapie wyboru swojego boxu, musicie pamiętać o tym, iż do montażu będzie on wymagał tzw. bagażnika dachowego bazowego, czyli popularnych belek do montażu boxów dachowych. To one stanowią swoiste rusztowanie i miejsce mocowania bagażników tego typu.

Ale uwag! Nie każdy samochód jest przystosowany do montażu bagażnika dachowego typu „box”. Nie każdy ma otwory montażowe na belki (tzw. fix-pointy) i nie w każdym konstrukcja dachu umożliwia przewożenie na nim czegokolwiek (posiada zerowy udźwig). Przed wyborem boxu, sprawdźcie koniecznie, jak wygląda to w przypadku Waszego samochodu.

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.thule.com