Jednym z kluczowych wskaźników, jakim należy się kierować przy wyborze nowego kompletu felg, jest ich rozmiar. Sam rozmiar nie jest jednak żadnym konkretnym parametrem, a jedynie ogólną wartością sumy dwóch składowych. Na co więc, tak naprawdę, należy zwracać uwagę? Czym się kierować i dlaczego?
Każda felga samochodowa opisywana jest poprzez kilka podstawowych parametrów montażowych. Kupując nowy komplet, musicie więc określić:
- odsadzenie felgi,
- średnicę otworu centralnego,
- profil kołnierza,
- typ profilu przekroju felgi,
- ilość i rozstaw śrub montażowych
- oraz, przede wszystkim, rozmiar felgi.
W tym artykule zajmiemy się samym tylko rozmiarem, który najchętniej i najczęściej bywa modyfikowany. Bo czyż te naprawdę duże felgi aluminiowe o fantazyjnym wzornictwie nie są najlepszą ozdobą każdego samochodu? Pytanie tylko, jak duża może być felga i w którym momencie jej rozmiar zaczyna być problemem?
Jakie parametry składają się na rozmiar felgi i gdzie powinniście szukać informacji o nich?
Rozmiar felgi jest tak naprawdę wartością tworzoną przez dwa podstawowe parametry, którymi są:
- szerokość felgi,
- średnica felgi.
To właśnie te parametry zapisywane według wzoru: szerokość x średnica (np. 7Jx15H2), oznaczają rozmiar felgi, a znaleźć można je wytłoczone na wewnętrznej stronie każdej felgi.
Choć dla większości świata obowiązującym systemem miar jest system metryczny, niemal wszystkie felgi dostępne na rynku motoryzacyjnym oferowane są w rozmiarach opartych na tzw. systemie imperialnym, czyli – krótko mówiąc – w calach. Każdy z tych parametrów (szerokość i średnica) określany jest w calach, co dla podanego wyżej przykładu oznaczałoby, że felga z oznaczeniem 7Jx15H2 posiada szerokość 7 cali oraz średnicę równą 15 calom.
Dobór felg o innym rozmiarze, niż te fabrycznie założone. Jak duże pole do manewru dają nam producenci aut?
Przez wiele lat samochody opuszczające taśmy produkcyjne wyposażone były w koła o felgach optymalnych dla producenta. Optymalizacja ta dotyczyła również jej rozmiaru. Jednak producenci, świadomi zamiłowania kierowców do personalizowania i wszelkiego upiększania posiadanych przez nich aut, przewidywali również i to, że ci zechcą oni zmienić oryginalne felgi na inne, w innym rozmiarze. Zgodnie z obowiązującym obecnie trendem, jest to najczęściej zmiana felg na większe. Właśnie z tego powodu każdy samochód posiada przypisane mu, przewidziane przez producenta rozmiary felg. Mówi się tu więc o felgach homologowanych (posiadających akceptację producenta auta) lub normatywnych (mieszczących się w przedziale przewidzianym przez producenta). Informacje o tym, jakie rozmiary felg dopuszczane są przez producenta do montażu w danym modelu auta, znaleźć możecie w instrukcji obsługi samochodu.
Ostatnio jednak producenci samochodów coraz częściej już fabrycznie zakładają do swoich modeli felgi wyraźnie większe względem tego, co obowiązywało wcześniej. W ten sposób modyfikacja rozmiaru felgi znacznie łatwiejsza jest „w dół” niż w „górę”. Przy tak dużych kołach wymiana felg na jeszcze większe pozwala zwiększyć ich rozmiar jedynie w niewielkim stopniu, oznacza to już jednak dość dalekie odbiegnięcie od tego, co moglibyśmy uznać za rozmiar optymalny.
i sprawdź ceny felg samochodowych w naszej ofercie!
W jaki sposób zmiana rozmiaru felgi wpływa na sposób jazdy oraz eksploatację samochodu?
Kiedyś koło składało się z małej, stalowej felgi i okrywającej go grubej (czy też raczej wysokiej) opony. Takie połączenie stosowane jest do dziś wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim trwałość, odporność na uszkodzenia i dobry komfort jazdy. Felgi o dużym rozmiarze wyparły obecnie ten standard, głównie ze względów czysto wizualnych, ale nie tylko. Co daje nam powiększony rozmiar felgi?
- Lepszą przyczepność – zwłaszcza przy pokonywaniu zakrętów.
- Krótszą drogę hamowania – im szersza opona, tym większą powierzchnią oddziałuje na podłoże,
- I, niestety, mniejszy komfort jazdy – jest to efekt zmniejszenia wysokości opony, a więc zmniejszenia warstwy amortyzującej wszelkie drgania powstające na nierównościach.
Pamiętajcie również o tym, że większe koła to także większe spalanie. I w tym elemencie nawet niewielka modyfikacja rozmiaru felgi może skutkować zaskakująco dużą zmianą. Do tego dochodzi również wyższy koszt zakupu opon odpowiednich dla dużych felg. Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o zwiększeniu rozmiaru felg, zastanówcie się dwa razy, czy chcecie to robić. Nie będzie to bowiem kwestia wyłącznie jednorazowego wydatku, ale wzrostu kosztów całkowitej eksploatacji auta.

Z branżą jestem związany od 12 lat. Motoryzacja to moja pasja, a praca pozwala mi spełniać się zawodowo i popycha mnie w stronę ciągłego rozwoju wraz z nowinkami, które cały czas pojawiają się w motoryzacji. Cieszę się, że mam okazję dzielić się tą pasją i doświadczeniem z innymi ludźmi.