Rozmiar felgi samochodowej. Czym jest, jak należy go rozumieć i w jaki sposób wpływa on na sposób jazdy oraz eksploatację auta?

Data:

Jednym z kluczowych wskaźników, jakim należy się kierować przy wyborze nowego kompletu felg, jest ich rozmiar. Sam rozmiar nie jest jednak żadnym konkretnym parametrem, a jedynie ogólną wartością sumy dwóch składowych. Na co więc, tak naprawdę, należy zwracać uwagę? Czym się kierować i dlaczego?

Każda felga samochodowa opisywana jest poprzez kilka podstawowych parametrów montażowych. Kupując nowy komplet, musicie więc określić:

 • odsadzenie felgi,
 • średnicę otworu centralnego,
 • profil kołnierza,
 • typ profilu przekroju felgi,
 • ilość i rozstaw śrub montażowych
 • oraz, przede wszystkim, rozmiar felgi.

W tym artykule zajmiemy się samym tylko rozmiarem, który najchętniej i najczęściej bywa modyfikowany. Bo czyż te naprawdę duże felgi aluminiowe o fantazyjnym wzornictwie nie są najlepszą ozdobą każdego samochodu? Pytanie tylko, jak duża może być felga i w którym momencie jej rozmiar zaczyna być problemem?

Jakie parametry składają się na rozmiar felgi i gdzie powinniście szukać informacji o nich?

Rozmiar felgi jest tak naprawdę wartością tworzoną przez dwa podstawowe parametry, którymi są:

 • szerokość felgi,
 • średnica felgi.

To właśnie te parametry zapisywane według wzoru: szerokość x średnica (np. 7Jx15H2), oznaczają rozmiar felgi, a znaleźć można je wytłoczone na wewnętrznej stronie każdej felgi.

Choć dla większości świata obowiązującym systemem miar jest system metryczny, niemal wszystkie felgi dostępne na rynku motoryzacyjnym oferowane są w rozmiarach opartych na tzw. systemie imperialnym, czyli – krótko mówiąc – w calach. Każdy z tych parametrów (szerokość i średnica) określany jest w calach, co dla podanego wyżej przykładu oznaczałoby, że felga z oznaczeniem 7Jx15H2 posiada szerokość 7 cali oraz średnicę równą 15 calom.

Dobór felg o innym rozmiarze, niż te fabrycznie założone. Jak duże pole do manewru dają nam producenci aut?

Przez wiele lat samochody opuszczające taśmy produkcyjne wyposażone były w koła o felgach optymalnych dla producenta. Optymalizacja ta dotyczyła również jej rozmiaru. Jednak producenci, świadomi zamiłowania kierowców do personalizowania i wszelkiego upiększania posiadanych przez nich aut, przewidywali również i to, że ci zechcą oni zmienić oryginalne felgi na inne, w innym rozmiarze. Zgodnie z obowiązującym obecnie trendem, jest to najczęściej zmiana felg na większe. Właśnie z tego powodu każdy samochód posiada przypisane mu, przewidziane przez producenta rozmiary felg. Mówi się tu więc o felgach homologowanych (posiadających akceptację producenta auta) lub normatywnych (mieszczących się w przedziale przewidzianym przez producenta). Informacje o tym, jakie rozmiary felg dopuszczane są przez producenta do montażu w danym modelu auta, znaleźć możecie w instrukcji obsługi samochodu.

Ostatnio jednak producenci samochodów coraz częściej już fabrycznie zakładają do swoich modeli felgi wyraźnie większe względem tego, co obowiązywało wcześniej. W ten sposób modyfikacja rozmiaru felgi znacznie łatwiejsza jest „w dół” niż w „górę”. Przy tak dużych kołach wymiana felg na jeszcze większe pozwala zwiększyć ich rozmiar jedynie w niewielkim stopniu, oznacza to już jednak dość dalekie odbiegnięcie od tego, co moglibyśmy uznać za rozmiar optymalny.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny felg samochodowych w naszej ofercie!

W jaki sposób zmiana rozmiaru felgi wpływa na sposób jazdy oraz eksploatację samochodu?

Kiedyś koło składało się z małej, stalowej felgi i okrywającej go grubej (czy też raczej wysokiej) opony. Takie połączenie stosowane jest do dziś wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim trwałość, odporność na uszkodzenia i dobry komfort jazdy. Felgi o dużym rozmiarze wyparły obecnie ten standard, głównie ze względów czysto wizualnych, ale nie tylko. Co daje nam powiększony rozmiar felgi?

 • Lepszą przyczepność – zwłaszcza przy pokonywaniu zakrętów.
 • Krótszą drogę hamowania – im szersza opona, tym większą powierzchnią oddziałuje na podłoże,
 • I, niestety, mniejszy komfort jazdy – jest to efekt zmniejszenia wysokości opony, a więc zmniejszenia warstwy amortyzującej wszelkie drgania powstające na nierównościach.

Pamiętajcie również o tym, że większe koła to także większe spalanie. I w tym elemencie nawet niewielka modyfikacja rozmiaru felgi może skutkować zaskakująco dużą zmianą. Do tego dochodzi również wyższy koszt zakupu opon odpowiednich dla dużych felg. Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o zwiększeniu rozmiaru felg, zastanówcie się dwa razy, czy chcecie to robić. Nie będzie to bowiem kwestia wyłącznie jednorazowego wydatku, ale wzrostu kosztów całkowitej eksploatacji auta.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.