Rozkodowane radio w samochodzie, brak kodu do uruchomienia odbiornika. Co zrobić w takiej sytuacji?

Data:

Zdarzyło Wam się kiedyś natrafić na rozwiązanie, które powstało w dobrym celu, ale w praktyce okazało się jednym wielkim utrapieniem? Jeśli mieliście kiedykolwiek do czynienia z rozkodowanym radiem, to doskonale wiecie, o czym mówimy. Bo kod do radia to właśnie takie rozwiązanie, które miało chronić, a w rzeczywistości jedynie przeszkadza. Dlaczego?

Cel produkowania samochodowych odbiorników radiowych uruchamianych za pomocą specjalnego kodu był tylko jeden – chodziło o maksymalne utrudnienie zadania złodziejom, a wręcz o zniechęcenie ich do dokonywania kradzieży takiego zakodowanego radia. W rzeczywistości rozwiązanie to jednak okazało się jednym wielkim niewypałem. Wykwalifikowany złodziej jest w stanie rozkodować każde ukradzione radio w ciągu kilkunastu minut, natomiast sam właściciel, w przypadku utraty kodu, staje się momentami bezradny. Nie tylko musi się martwić, jak taki kod odzyskać, ale też czasem z własnej kieszeni zapłacić za ponowne uruchomienie rozkodowanego radia. Na szczęście ten czarny scenariusz nie zawsze wchodzi w grę. Jak możecie sami poradzić sobie z rozkodowanym radiem? Jak odzyskać utracony kod do radia samochodowego?

Jakie są możliwe rozwiązania problemu z rozkodowanym radiem? Co możemy zrobić, gdy utracimy kod do radia samochodowego?

Problemy z kodem do radia najczęściej pojawiają się w sytuacjach, gdy:

  • kupiliście samochód używany, a poprzedni jego właściciel nie przekazał Wam kodu do radia;
  • podczas prac serwisowych odłączyliście akumulator od samochodu (wymienialiście akumulator lub używana bateria uległa skrajnemu rozładowaniu);
  • straciliście (zgubili) dokumentację radia wraz ze znajdującym się w niej kodem.

Jak radzić sobie w takich sytuacjach. Do wyboru macie jedną z trzech podstawowych możliwości, czyli:

  1. Udać się do ASO i poprosić o odzyskanie kodu do radia – może to, niestety, wymagać od Was niemałej opłaty, konieczne też będzie podanie numeru VIN samochodu i/lub numeru seryjnego radia.
  2. Poprosić o pomoc elektromechanika samochodowego – ta usługa również będzie płatna, choć z reguły i tak jest to opcja tańsza, niż wizyta w ASO. Elektromechanik jest w stanie podpiąć się do radia i odczytać kod ze sterującego nim procesora. Niestety, oznaczać to może konieczność częściowego rozebrania odbiornika i złożenia na go powrót, co tylko podnosi poziom komplikacji oraz cenę podobnej naprawy.
  3. Spróbować samodzielnie odzyskać kod do radia – na to jest również kilka sposobów, choć nie z każdego warto korzystać.

Wizyta w ASO czy u elektromechanika ma tę jedną ważną zaletę, że możecie przy tej okazji zażyczyć sobie zablokowanie funkcji żądania kodu przez odbiornik radiowy. Dzięki temu ponowne odłączenie od akumulatora czy inna tego typu sytuacja nie będzie wiązała się z koniecznością wpisywania kodu. Radio działać będzie normalnie, bez względu na to, czy będziecie ten kod posiadać, czy też nie.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

W jaki sposób można samodzielnie odnaleźć kod do radia? Gdzie szukać pomocy z rozkodowanym radiem samochodowym?

Zanim zdecydujecie się na pomoc autoryzowanego serwisu obsługi lub wykwalifikowanego elektromechanika, warto czasem poświęcić chwilę na próbę samodzielnego rozwiązania problemu z rozkodowanym radiem w samochodzie. Zacznijcie od dokładnego przejrzenia dokumentacji samochodu oraz radia (jeśli taką posiadacie). Kod do radia często bywa zapisywany na karteczce formatu karty kredytowej i dołączany do dokumentów. Jeśli Wasz samochód został sprowadzony z zagranicy, kod do radia (o ile radio przyjechało z nim w komplecie), powinien być zapisany w briefie. Ten właśnie brief znajdziecie w odpowiednim wydziale komunikacji i na Waszą prośbę pracujący tam urzędnicy udostępnią Wam do niego wgląd.

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie wchodzi w grę, możecie spróbować wykorzystać:

  • specjalne kalkulatory generujące kody do radia po wpisaniu w nie numeru seryjnego samochodu – tu jednak warto zachować ostrożność, gdyż programy te nie zawsze się sprawdzają, a zwykle po 10 nieudanych próbach wpisania kodu, procesor radia zablokuje kompletnie dostęp do odbiornika;
  • strony internetowe zawierające kody do samochodowych odbiorników radiowych – jedną z polecanych przez polskich kierowców jest strona http://radio-code.lt/.

Wprawdzie generatory kodów oraz strony z kodami nie pokrywają 100% modeli odbiorników, jednak zawsze warto spróbować. Być może obejdzie się dzięki temu bez wizyty u specjalisty i zupełnie niepotrzebnych wydatków.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.