Rankingi opon samochodowych. Jak powstają i dlaczego są bardziej wiarygodne niż opinie znajomych?

Data:

Przygotowując się do zakupu nowych opon samochodowych, zwykle staramy się zasięgnąć informacji o tym, jaka marka będzie dla nas najlepszym wyborem. W podjęciu decyzji pomagają nam zwykle opinie znajomych i nieznajomych kierowców, rekomendacje samych sprzedawców oraz wszelkiego rodzaju rankingi. Któremu z tych źródeł należy najmocniej ufać i dlaczego właśnie rankingom?

Szukasz opinii na temat opon? Sprawdzaj rankingi!

Doświadczenie pokazuje, że rankingi opon wzbudzają wśród i kierowców mieszane uczucia. Znajdą się w tej grupie osoby, którzy nad rankingi, choćby i najbardziej renomowane, przedkładają opinie znajomych czy zapewnienia sprzedawcy. I nie sposób ich za to winić. W końcu wielu z nas lubi poznać nie tylko czysto obiektywną ocenę możliwości wybranego produktu (w tym przypadku ogumienia samochodowego), ale i całkowicie subiektywną opinię na jego temat. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wiele rankingów właśnie taką subiektywną opinię również w sobie zawiera. I to opinię nie byle kogo, ale prawdziwych specjalistów od jazdy samochodem w każdych warunkach.

Na czym polegają obiektywne próby opon?

Profesjonalny ranking opon, czy to tworzony przez jedną z renomowanych organizacji, czy przez jakiś duży magazyn motoryzacyjny (choć w tym przypadku niewiele jest tytułów mogących sobie pozwolić na naprawdę w pełni profesjonalne przeprowadzenie testów), powstaje w oparciu o dwie główne składowe. Są  nimi tzw. próby obiektywne i subiektywne.

Próby obiektywne powstają w oparciu o niezwykle szczegółowe pomiary każdego parametru testowanej opony, ograniczające do całkowitego minimum wpływ wszelkich zmiennych, w tym i samego człowieka. Oznacza to, że kierowca testowy biorący udział w testach ogranicza się do wykonywania ściśle określonych poleceń i procedur mających zapewnić najwyższą możliwą powtarzalność wyników. W ten sposób podczas prób obiektywnych przeprowadza się pomiar długości drogi hamowania, wykonuje testy przyśpieszenia na różnego rodzaju nawierzchniach, dokonuje się pomiaru poziomu hałasu emitowanego przez opony, mierzy się ich opory toczenia, a także trwałość i odporność na zużycie. Wiele z tych prób wykonuje się z użyciem niezwykle czułej aparatury, jak np. wysoce precyzyjnych czujników GPS.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny opon w naszej ofercie!

Kto odpowiada za próby subiektywne opon?

Dzięki próbom obiektywnym jesteśmy w stanie zmierzyć osiągi opon testowanych na potrzeby rankingu w sposób niezwykle wiarygodny. Aby jednak ich ocena była pełna, niezbędne są również tzw. próby subiektywne. I właśnie tutaj główną rolę przejmuje człowiek. Nie jest to jednak nigdy osoba przypadkowa. Testy opon, zwłaszcza podczas prób subiektywnych, wykonują najwyższej klasy specjaliści, zawodowi kierowcy, najczęściej mający za sobą wiele lat za kierownicą samochodów rajdowych i startujący w zawodach najwyższego szczebla. Aby jednak mogli zostać kierowcami testowymi, muszą dodatkowo przejść przez trwające średnio 3-4 lata szkolenia.

To właśnie tacy ludzi przyczyniają się do tworzenia profesjonalnych rankingów opon. Podczas prób subiektywnych, zwracają uwagę na każdy szczegół związany z zachowaniem się opon i całego samochodu, poczynając od toru jazdy, na komforcie prowadzenia samochodu kończąc. Ich opinia w końcowej ocenie danego modelu opon zawsze jest bardzo ważna.


Komentarze

Nie polecam nalewek
Farciarz
,
13.02.2020
Odpowiedz
Nie polecam nalewek, lepiej kupić opony sprawdzone np na podstawie rankingów. Wtedy mamy pewność, że będą bezpieczne.
rankingi a opinie
Robert
,
20.05.2019
Odpowiedz
Często pytam znajomych o opinię, ale wczesniej raczej patrzę na rankingi i inne opinie w internecie. Kilka punktów widzenia daje większe możliwości weryfikacji

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.