Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Przyszłość elektromobilności. Dlaczego branża chce rozwijać produkcję części do aut elektrycznych?

Sądząc po samej tylko sprzedaży samochodów z napędem elektrycznym, można by sądzić, że części do nich stanowić będą zaledwie niechciany margines produkcji zakładów motoryzacyjnych. Tymczasem już rok temu co trzecia fabryka motoryzacyjna w Polsce produkowała części do aut elektrycznych. Skąd tak wielkie zainteresowanie elektromobilnością w branży automotiv? Czy ten trend ma szansę się utrzymać?

Części do aut / samochodów elektrycznych

Polscy producenci części do aut elektrycznych w europejskiej czołówce

Choć dla niektórych może to być sporym zaskoczeniem, to tak naprawdę znajdujące się w Polsce zakłady motoryzacyjne należą do grona najbardziej zaawansowanych technologicznie w całej Europie. Widać to choćby po ich nakładach na rozwój i poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych. Obecnie aż w 39 proc. zakładów operujących w naszym kraju funkcjonują specjalne działy badań i rozwoju nowych technologii, co plasuje nas w ścisłej czołówce i w gronie takich państw jak:

  1. Węgry – 57 proc.
  2. Rumunia – 47 proc.
  3. Rosja 32 proc.

W oczywisty sposób może dziwić brak Niemiec w ścisłej czołówce państw, w których zakłady motoryzacyjne najmocniej postawiły na rozwój technologii. Tymczasem, jak się okazuje, zaledwie 22 proc. tamtejszych firm z branży automotiv posiada własny dział badań i rozwoju nowych technologii.

Stawianie na nowoczesne rozwiązanie technologiczne przez zakłady motoryzacyjne w poszczególnych krajach bardzo dobrze pokrywa się z ich nastawieniem do elektromibilności (idei mającej na celu rozwój i popularyzację samochodów elektrycznych) oraz z produkcją części do aut elektrycznych. Nieprzypadkowo aż 30 proc. zakładów motoryzacyjnych w Polsce już teraz produkuje części do samochodów elektrycznych, co czyni nas jednym z czołowych wytwórców autoczęści tego typu w Europie, tuż za wspomnianymi już Węgrami (43 proc. węgierskich zakładów motoryzacyjnych produkuje części do aut elektrycznych)

Przyszłość elektromobilności widziana oczami polskiej branży automotiv

Jak wynika z badania „MotoBarometr 2018. Nastroje w automotive”, przeprowadzonego przez firmę Exact Systems w kilku krajach Europy, w tym również w Polsce (badania przeprowadzano wśród producentów samochodów oraz poddostawców części i komponentów samochodowych), połowa naszych rodzimych przedstawicieli sektora motoryzacyjnego jest przekonanych o czekającym nas rozwoju zarówno technologicznym, jak i produkcyjnym. Słynna już „motoryzacja 4.0” – oparta na technologii przyszłości, w tym na produkcji samochodów elektrycznych – ma być szansą na wybudowanie w Polsce nowej fabryki części samochodowych (w tym głównie części do aut elektrycznych), a także doprowadzić do zwiększenia produkcji w fabrykach już istniejących.

Opinie i szacunki polskich przedstawicieli są tak optymistyczne, że niemal połowa z nich widzi możliwość w ciągu 5 lat doścignięcia najbardziej zaawansowanych graczy z dziedziny elektromobilności, czyli USA oraz Chiny. Jak wyjaśnia ekspert iParts.pl – To właśnie elektromobilność uważana jest za najważniejszy obecnie trend w światowej motoryzacji, a produkcja części do samochodów elektrycznych może zapewnić polskim zakładom bardzo dobre miejsce na rynku. Gdyby powiodły się plany ściągnięcia do naszego kraju takich potentatów, jak np. LG Chem – największego dostawcy ogniw do samochodów elektrycznych – pozycja lidera elektromobilności znalazłaby się w naszym zasięgu.

Jak wygląda obecnie popularność samochodów elektrycznych w Polsce?

Plany i wizje polskich producentów części do samochodów elektrycznych wydają się brzmieć fantastycznie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę faktyczną popularność elektromobilności, przekładającą się na ilość jeżdżących po naszych drogach elektrycznych aut. W obecnym, 2019 roku, pierwsza dziesiątka najczęściej rejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych przedstawiała się następująco:

  1. BMW i3 – 603 szt.
  2. Nissan Leaf – 106 szt.
  3. Renault Zoe – 50 szt.
  4. Jaguar I-Pace – 43 szt.
  5. Audi e-tron – 42 szt.
  6. Volkswagen e-Golf – 27 szt.
  7. Hyundai Kona – 23 szt.
  8. Tesla Model 3 – 16 szt.
  9. Tesla Model S – 10 szt.
  10. Tesla Model X – 8 szt.

Jak widać, ich liczba nie może napawać optymizmem fanów elektromobilności. Być może jednak Polska stanie się czołowym dostawczą części do aut elektrycznych na inne rynki? Takiej ewentualności nie można teraz wykluczyć.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
1 komentarz
Chciał bym strasznie własny samochód elektryczny, kiedyś miałem przyjemność pojeździć troszeczkę elektrycznym BMW i3 i zakochałem się w tym silniku. Niestety na dzień dzisiejszy jest to marzenie zaciętej głowy. Ceny takich aut są szalenie wysokie i dostępność stacji elektrycznych tez nie powala. Ale możne niedługo:D

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze