DNI DARMOWEJ DOSTAWY OD 99 PLN! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

2
2
2
2
4
4
4
4
1
1
4
4
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Przygotowania do zimowych podróży. Wskazówki dla kobiet wybierających się samochodem na długie, świąteczne ferie

Mężczyzna przygotowujący się do długiej zimowej podróży sprawdza stan techniczny auta i w najlepszym razie zabezpiecza go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. A kobiet? Kobieta oprócz tego myśli o całej reszcie. O czym dokładnie?

Przygotowania do zimowych podróży. Wskazówki dla kobiet wybierających się samochodem na długie, świąteczne ferie

Kontrola techniczna pojazdu oraz zabezpieczenie go przed typowo zimowymi warunkami to bez wątpienia bardzo ważne etapy przygotowań do wyjazdu na świąteczne ferie gdzieś na drugi koniec Polski (a coraz częściej i Europy), jednak z całą pewnością nie jedyne. Jeśli mężczyzna o tym nie pomyśli – bo przecież nie jest w stanie myśleć o wszystkim – to na nas, kobiety, spada odpowiedzialność za ogarnięcie całej reszty. Jeszcze większa odpowiedzialność spada na nas wówczas, gdy całą tę trasę przyjdzie nam pokonać samodzielnie. O czym powinnyśmy pamiętać? Na co i w jaki sposób się przygotować?

Wyposażenie samochodu na zimę. Co zabieramy ze sobą w podróż na ferie lub Święta?

Odmrażacz do szyb IPARTS 500 ml (niebieski)
Odmrażacz do szyb IPARTS 500 ml (niebieski)

Każda z nas wie, że zima wymaga specjalnego wyposażenia, które jest pomocne w podróży, szczególnie w przypadku nieoczekiwanych sytuacji. W ramach tego wyposażenia, przygotowując się do długiej, zimowej podróży, powinnyśmy zadbać o to, by w bagażniku naszego auta znalazły się:

  • łopata do śniegu – nie ta wielka, przemysłowa łopata, jaką odgarniamy śnieg sprzed domu, ale mała, składana łopatka, nieoceniona, gdy samochód utknie w śniegu;
  • rękawice i ciepłe ubrania – to kolejna pozycja na liście zestawu awaryjnego dla kierowcy wybierającego się zimą zwłaszcza gdzieś z dala od „cywilizacji”. Para grubych rękawic, ciepła czapka i dodatkowy koc mogą zapewnić komfort i ciepło podczas oczekiwania na ewentualną pomoc;
  • mocna latarka samochodowa – taka latarka nie tylko świeci światłem białym, ale i czerwonym lub pomarańczowym, mogąc stanowić odpowiednik świateł awaryjnych. Najlepiej mieć taką latarkę z dodatkowymi bateriami lub akumulatorami;
  • zestaw podstawowych narzędzi – w grę wchodzi tu śrubokręt, klucz płaski i inne podstawowe narzędzia mogące się przydać w różnych drobnych naprawach.
  • preparat do odmrażania szyb i zamków – małe opakowania takiego preparatu do odmrażania zamków zapobiegnie problemom z otwieraniem drzwi i okien w mroźne dni;
  • skrobaczka do szyb – zamiast lub obok odmrażacza do szyb. Taka skrobaczka to podstawa.

Kompleksowe wyposażenie samochodu na zimę to klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Pamiętajcie, że lepiej jest być przygotowanym na różne sytuacje, szczególnie podczas dłuższych podróży w okresie zimowym, niż liczyć wyłącznie na to, że się uda. Bo może się jednak nie udać.

Jazda i nawigacja w warunkach zimowych. Jak zaplanować podróż, gdy ta zajmie więcej niż jeden dzień?

Torba termiczna 14 litrów MOBICOOL Sail14
Torba termiczna 14 litrów MOBICOOL Sail14

Jazda samochodem w zimowych warunkach wymaga szczególnej uwagi i umiejętności. Właściwe przygotowanie się do takich warunków może znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze, a już na pewno uprzyjemnić czekającą nas podróż. Jak bezpiecznie prowadzić i nawigować samochodem w drodze na ferie lub Święta? Zacznijmy od kilku wskazówek dotyczących techniki jazdy, zwłaszcza tych obejmujących:

  • prędkość – tę zawsze należy dostosować do warunków na drodze. Jazda na śliskiej nawierzchni wymaga większej ostrożności i zdecydowanie wolniejszego tempa;
  • hamowanie – uczmy się korzystać z dobrodziejstw ABS-u (systemu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania) w swoim samochodzie. W sytuacji hamowania awaryjnego, naciskamy pedał hamulca z całą mocą i nie puszczamy aż do końca. I nie prowadzimy w butach na obcasie! A już na pewno nie w długich trasach;
  • zachowanie dystansu – starajmy się zachowywać odpowiednio duży odstęp od innych pojazdów. Da nam to więcej czasu na reakcję w razie niespodziewanych sytuacji;
  • ruchy kierownicą – gwałtowne manewrowanie kierownicą to prosty sposób na utratę kontroli nad pojazdem. Zwłaszcza zimą i zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Jedynie płynne i delikatne ruchy pomogą nam uniknąć poślizgu.

Do tego wszystkiego dochodzi również planowanie trasy i wszystko, co jest z tym związane. Nie ważne, czy jedziemy same czy z partnerem, logistyka zapewne i tak to nam przypadnie w udziale. I bardzo dobrze, gdyż logistyką powinny zajmować się osoby najbardziej logiczne. A więc:

  • sprawdzamy warunki pogodowe – obowiązkowo przeglądamy aktualną prognozę pogody przed samym wyjazdem;
  • zapewniamy sobie właściwą nawigację – używajmy aplikacji nawigacyjnych oferujących aktualne informacje o warunkach drogowych i ruchu na wybranej przez nas trasie;
  • uwzględniamy alternatywne trasy – planowanie alternatywnych tras to przejaw zapobiegliwości. Pozwoli nam to unikać drogowych utrudnień spowodowanych przez złą pogodę, kraksy czy poważniejsze zdarzenia.

No i na koniec coś, czym i tak z pewnością nikt od nas samych lepiej się nie zajmie. Organizacja postojów i noclegów to rzecz ważna, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Ich obecność nakazuje przywiązywanie szczególne wagi do:

  • wyboru bezpiecznego, odpowiednio częstego postoju – w przypadku złych warunków pogodowych warto rozważyć dodatkowy postój w bezpiecznym miejscu, aż do momentu, gdy warunki te ulegną poprawie;
  • wygodnego noclegu – jeśli planujemy dłuższą podróż, zwłaszcza zagraniczną, wybierzmy noclegi w miejscach, które są znane z dobrej dostępności również zimą, a przy tym z odpowiednio komfortowych warunków. Tanie przydrożne motele niekoniecznie będą dobrym wyborem;
  • zapasów żywności i napojów – te w podobnej podróży każda z nas powinna mieć przygotowane w ilości odpowiedniej do liczby podróżujących z nami osób. Zawsze miejmy przy sobie zapasy jedzenia i picia również na wypadek, gdybyśmy musiały zatrzymać się w jednym miejscu na dłużej, niż było to planowane.

Pamiętajcie, że każda zimowa podróż wymaga dodatkowej uwagi i przygotowania, ale przestrzegając tych wskazówek, możecie znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo i komfort podczas trwania wyjazdu. Zapobiegliwość, ostrożność i unikanie niepotrzebnego ryzyka są kluczem do tego, aby wszyscy w te Święta i na te ferie dotarli szczęśliwi oraz w komplecie.

Kobieta w motoryzacji to raczej oksymoron. Branża samochodowa niewątpliwie kojarzona jest z mężczyznami, jednak coraz więcej kobiet, w tym również ja, coraz lepiej odnajduje się w tym typowo męskim świecie. Jako kobieta staram się często pokazać nieco inny punkt widzenia a tematy, które na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane przedstawić w prosty i przystępny, nawet dla laika sposób.
0 komentarzy

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze