Prostowanie pogiętych felg. W jaki sposób należy się za to zabrać?

Data:

Ponieważ w tym roku wyjątkowo zimy u nas nie było, prawdopodobnie czeka nas też mniejsza fala zdarzeń drogowych kończących się uszkodzonymi i pogiętymi felgami. Jednak nie warto w przyszłości polegać jedynie na łaskawości przyrody i lepiej zawczasu przygotować się na ewentualne problemy z felgami. Bo że problemy tego typu będą się zdarzać, to pewne. Nie każdy jednak ma pewność co do tego, jak należy w takim przypadku postąpić.

Kiedy warto prostować pogięte felgi?

Pogięte lub w inny sposób uszkodzone felgi to zjawisko polskiemu kierowcy nie obce. Wprawdzie stan naszych dróg poprawia się z roku na rok – głównie za sprawą tych nowobudowanych – jednak ciągle jest on daleki od bezpiecznego ideału. Szczególnie wiosną, po ciężkiej i długiej zimie, nasze drogi zaczynają przypominać ciasto drożdżowe, z którego ktoś skrzętnie wydłubał wszystkie bakalie. W takiej sytuacji o uszkodzenie czy pogięcie felgi nietrudno. Wystarczy jedna niezauważona w porę dziura, by doszło do przykrej dla każdego kierowcy sytuacji. Równie zdradzieckie dla kół samochodowych są też wysokie krawężniki, ciągle z uporem godnym lepszej sprawy budowane przez naszych drogowców. Zarówno najechanie na dziurę, jak i na krawężnik, może skończyć się uszkodzeniem opony oraz felgi. Jeśli coś podobnego zdarzy się i Wam, musicie w pierwszej kolejności określić, czy naprawa w ogóle wchodzi w grę.

Kiedy więc warto prostować pogięte felgi?

  1. Gdy uszkodzenia okażą się stosunkowo niewielkie – felgi mogą zostać skutecznie wyprostowane, jeśli:
    • obręcze nie zostały zbyt poważnie uszkodzone,
    • nie doszło do popękania ramion, szprych lub do dużego pęknięcia innego elementu felgi,
    • oś felgi nie została skrzywiona.
  2. Gdy uszkodzeniu uległy felgi markowe, dobrej jakości – tanich zamienników lub innego rodzaju felg niskiej jakości z reguły nie opłaca się już prostować, ponieważ mogą tego nie wytrzymać lub ulec uszkodzeniu natychmiast po ponownym założeniu na osie samochodu. Prostowanie felg ma sens jedynie w przypadku produktów, które są w stanie przetrwać naprawę i dalszą eksploatację.
  3. Gdy specjalista z profesjonalnego warsztatu zajmującego się naprawą i prostowaniem felg uzna, po obejrzeniu Waszej felgi, że można ją bezpiecznie naprostować – w podobnych sytuacjach naprawdę warto zaufać ekspertom. Jeśli ktoś taki stwierdza, że naprawa nie ma sensu, to nie należy próbować dokonać jej w innymi miejscu (w innym warsztacie).

Pamiętajcie! Uszkodzonych lub pogiętych felg nie wolno naprawiać za wszelką cenę!

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny opon w naszej ofercie!

Co jest bardziej opłacalne – naprawa oryginalnej felgi, czy kupno nowej?

To pytanie zadaje sobie mnóstwo kierowców, którzy stanęli przed problemem pogiętych felg. Odpowiedź na nie zależy tak naprawdę przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju felgami mamy do czynienia. Jeśli w Waszym aucie zamontowane są oryginalne, założone przez producenta samochodu felgi (tzw. pierwszomontażowe), to o ile nie zostały one uszkodzone w stopniu wykluczającym naprawę (patrz poprzedni akapit), ich prostowanie może być rozwiązaniem opłacalnym. Ale! Będzie to rozwiązanie opłacalne jedynie wówczas, gdy alternatywą dla prostowania oryginalnych felg jest zakup nowych, ale tanich zamienników. Tego typu modele, nawet fabrycznie nowe, są pod każdym względem słabsze od oryginałów.

Jeśli macie do wyboru naprawę oryginałów lub kupno tanich zamienników, zawsze wybierajcie naprawę. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana pogiętych felg na nowe, markowe o jakości części pierwszomontażowych. Jeśli możecie sobie na to pozwolić, nie wahajcie sią ani chwili. Nie rzadko bowiem podczas prostowania felg dochodzi do ich uszkodzenia, nawet w przypadku dobrej jakości felg oryginalnych.

Komu warto zlecić prostowanie felg?

Felgi naprawiajcie wyłącznie u specjalistów. Szerokim łukiem omijajcie wszelkiego rodzaju domowe warsztaty, pokątne zakłady, wulkanizatorów świadczących tego rodzaju usługi itp. Prostowanie felg to niełatwa sztuka, wymagająca sporej wiedzy, doświadczenia, wprawy i odpowiedniego sprzętu. A i nawet wówczas niewielu da Wam 100% gwarancji powodzenia.


Komentarze

prostowanie felg
Ziemowit
,
06.08.2020
Odpowiedz
Bardzo pomocny artykuł. Właśnie zastanawiałem się czy warto prostować moje felgi, ale po przeczytaniu tego artykułu stwierdziłem, że jest to dobry pomysł. Mam oryginalne felgi Audi, a uszkodzenia nie są tak poważne. Wybiorę się do zakładu zajmującego się prostowaniem i się okaże na ile będzie to możliwe

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.