Pranie tapicerki samochodowej. Jakie kosmetyki warto do tego wybrać? Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie samodzielnie?

Data:

Czyszczenie tapicerki w samochodzie bywa naprawdę sporym wyzwaniem. Wybierając metody czyszczenia jej, jedni stawiają na maksymalną dokładność, inni na jak najkrótszy czas prania. A który sposób Wam najbardziej przypadnie do gustu?

Na temat prania i czyszczenia tapicerki samochodowej powstały już setki, jeśli nie tysiące poradników, a i tak zapewne można by o tym napisać jeszcze niejedną książkę. Problem w tym, że szczegółowa wiedza na ten temat przydaje się głównie autodetailerom lub absolutnym fanom nie tyle motoryzacji, co swoich własnych samochodów. Na ogół kierowców interesuje po prostu to, jak wyprać taką tapicerkę samochodową, doprowadzając ją do stanu zbliżonego do oryginalnego i jak zrobić to w miarę szybko. Problem w tym, że tak tu, jak i w wielu innych przypadkach, pogodzenie ze sobą maksymalnego skrócenia czasu oraz doskonałego efektu nie będzie wcale proste. Dodatkową komplikację stanowi rozmaitość preparatów czyszczących tapicerkę (oraz akcesoriów do ich obsługi), z których każdy ma nieco inny sposób użycia i nieco innego skutku możemy się spodziewać. W tym momencie wkracza jednak iParts.pl ze swoimi niezawodnymi poradnikami, które trudne rzeczy przedstawiają w prosty sposób. A tym razem przedstawimy Wam 3 sprawdzone sposoby na czyszczenie tapicerki samochodowej. Zapoznajcie się z nimi i sami zdecydujcie, który bardziej odpowiada Waszym możliwościom i oczekiwaniom.

Sposób 1: Bonetowanie, czyli ręczne czyszczenie tapicerki samochodowej bez użycia jakichkolwiek odkurzaczy lub innych urządzeń piorących

Zestaw 4 ściereczek z mikrofibry K2

Bonetowanie to fachowa, stosowana w autodetailingu nazwa procesu czyszczenia tapicerki samochodowej całkowicie ręcznie, bez używania jakichkolwiek urządzeń mechanicznych czy elektrycznych. Bonetowanie jest częstym wyborem tam, gdzie potrzebna jest precyzja, najwyższa dokładność, ale i ostrożność i delikatność. Nie każda tapicerka dobrze zniesie użycie odkurzacza piorącego, o pistolecie piorącym już nie wspominając. Gdy mamy do czynienia z wrażliwym, szlachetnym materiałem, bonetowanie powinno być pierwszym, domyślnym wyborem.

Do ręcznego czyszczenia tapicerki w swoim aucie będziecie potrzebowali co najmniej:

  • środka piorącego – tych na rynku jest tak wiele, że w polecaniu ich nie sposób ograniczyć się do zaledwie kilku;
  • czystej, ciepłej wody – przyda się również i miedniczka na wodę;
  • ściereczek z mikrofibry – koniecznie z mikrofibry, a przy czyszczeniu większej powierzchni tapicerki samochodowej ściereczek tych powinno być co najmniej kilka;
  • środka do konserwacji/zabezpieczenia tapicerki samochodowej – przy ich wyborze warto poradzić się naszych konsultantów, którzy najlepiej wiedzą, co i do czego warto użyć.

Odplamiacz ze szczotką STP 400ml

Czyszczenie ręczne tapicerki samochodowej odbywać się powinno według paru obowiązkowych zasad mówiący o tym, iż:

  • przed zastosowanie jakiegokolwiek środka piorącego niewielką jego ilość należy wypróbować na niewyeksponowanej części tapicerki;
  • pianę powstającą podczas prania tapicerki należy zbierać regularnie ściereczką z mikrofibry, nie dopuszczać do tego, aby wchłonęła ją gąbka fotela;
  • używajcie środków czyszczących i konserwujących przeznaczonych do konkretnego materiału stosowanego w samochodach, uniwersalne środki piorące są tu zbyt ryzykowne.

A dlaczego pianę powstającą podczas ręcznego prania tapicerki foteli samochodowych należy zbierać, a nie pozwalać, aby wsiąkała w gąbkę? Ponieważ w pianie tej jest bród, który będzie następnie z tej gąbki wyciskany i zacznie z powrotem przebijać się do tapicerki. W ten sposób cała Wasza praca szybko pójdzie na marne.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny kosmetyków samochodowych w naszej ofercie!

Sposób 2: Czyszczenie tapicerki samochodowej metodą mieszaną, czyli ręcznie i z użyciem odkurzacza piorącego

Preparat do tapicerki skórzanej 250 ml BRUMM

Kto nie ma cierpliwości do ręcznego prania tapicerki lub nie widzi potrzeby, aby zajmować się tym z podobną dokładnością, ten może skorzystać z pomocy odkurzacza piorącego w wersji samochodowej lub zwykłej – domowej. Odkurzacz piorący jest to takie sprytne urządzenie, które potrafi zasysać nie tylko bród, ale również wodę czy brudną pianę. Już z tego wynika, w jaki sposób taki odkurzacz piorący znajduje zastosowanie podczas czyszczenia tapicerki samochodowej. Część pracy wprawdzie i tak przyjdzie Wam wykonać ręcznie, jednak nie musicie się już bawić ze zbieraniem piany ściereczką z mikrofibry. Wystarczy wyczyścić dokładnie tapicerkę fotela samochodowego, a następnie odkurzaczem odessać wodę, pianę i rozpuszczony w niej brud. Pamiętajcie jednak, aby odkurzacz ten dysponował odpowiednio sporą mocą i by nie czekać zbyt długo z jego użyciem, by wilgoć z tapicerki nie zdążyła odparować.

Sposób 3: Czyszczenie tapicerki samochodowej z użyciem specjalnego pistoletu piorącego, w wersji z odkurzaczem lub bez

Proszek do czyszczenia tapicerki K2 Tornado 1 kg

Jeśli przyjdzie Wam się zmierzyć z naprawdę mocnym i rozległym zabrudzeniem tapicerki samochodowej, a bród ten będzie głęboko wbity w materiał, czyszczenie ręczne może okazać się ponad Wasze siły i możliwości. Co wówczas? Wówczas pozostaje metoda najbardziej „agresywna” z 3 proponowanych, ale też zdecydowanie najszybsza – przynajmniej biorąc pod uwagę stosunek czasu do efektu. Metodą tą jest użycie specjalnego, choć już dość popularnego urządzenia zwanego pistoletem piorącym. Pistolet taki zasilany jest powietrzem ze sprężarki i posiada zintegrowany zbiorniczek na środek czyszczący (proszek lub płyn). Podczas czyszczenia, wtryskuje detergent w materiał tapicerki, wybijając z niej cały bród. Bród ten można następnie zebrać ręcznie ściereczką, ale jeszcze lepiej jest użyć do tego odkurzacza piorącego, który również może zostać połączony z pistoletem. Takie piorące „combo” nie jest być może zbyt delikatne, ale na naprawdę duże zabrudzenia trudno w tej chwili o lepszy, możliwy do stosowania przez każdego kierowcę sposób.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.