DNI DARMOWEJ DOSTAWY OD 99 PLN! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

1
1
4
4
1
1
6
6
2
2
5
5
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Poznajcie 3 proste sposoby na zaparowane szyby. Sprawdźcie, dlaczego naprawdę warto je stosować

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym problem z zaparowanymi szybami staje się codziennością wielu kierowców. Problem ten bywa tak dokuczliwy, że coraz więcej osób sięga po naprawdę przedziwne sposoby, żeby tylko się go pozbyć. Część z nich jest całkowicie absurdalna, część przeceniana i tylko kilka prawdziwie efektywnych. Oto 3 proste i przede wszystkim skuteczne sposoby na zaparowane szyby.

Zaparowane szyby samochdodowe - 3 proste sposoby

Sposób 1. Wymiana filtra kabinowego

Zaczynamy od sposobu, który z jednej strony jest niezwykle popularny, z drugiej zaś wzbudza spore kontrowersje. Dlaczego? Część specjalistów oraz zwykłych kierowców – wyjaśnia ekspert iParts.pl – mocno podważa wymianę filtra kabinowego jako sposobu radzenia sobie z zaparowanymi szybami. Wątpliwości te wynikają przede wszystkim z roli, jaką filtr ten pełni, a także z samego mechanizmu powstawania pary w aucie. Bo i faktycznie, głównym źródłem pary osadzającej się na szybach samochodu jest woda, którą wprowadzamy sami ze sobą do kabiny auta, czy to w postaci mokrych ubrań, butów, czy zwykłych oddechów. Filtr kabinowy odpowiada zaś głównie za czystość powietrza wpadającego do kabiny przez nawietrzniki. A jednak jego wymiana nadal może mieć wpływ na problem z zaparowanymi szybami. W jaki sposób?

Jednym czynników przyśpieszających naturalne odparowywanie szyb samochodowych jest czyste i suche powietrze trafiające z zewnątrz do kabiny. Jeśli filtr kabinowy na skutek eksploatacji utraci swoją sprawność, do kabiny będzie dostawało się znacznie mniej powietrza mogącego przyśpieszyć proces naturalnego osuszania wnętrza auta. Choćby przez samo to warto dbać o wymianę filtra kabinowego co najmniej 1 w roku, a nawet 2 razy w roku w przypadku:

  • kierowców lub pasażerów cierpiących na alergię lub inne problemu z drogami oddechowymi;
  • takich modeli aut, których konstrukcja bardzo sprzyja ciągłemu zaparowywaniu szyb.

Sposób 2. Wymiana dywaników materiałowych na gumowe

Sposób banalny i być może przez to ciągle lekceważony przez bardzo wielu kierowców. Doroczna wymiana letnich, materiałowych dywaników na dywaniki gumowe ma na celu nie tylko względy estetyczne czy łatwość zachowania czystości we wnętrz samochodu. Dywaniki materiałowe (tekstylne), choć doskonale sprawdzają się podczas ciepłych miesięcy, miewają wprost niebywałe zdolności do absorbcji ogromnych ilości wody. Woda ta następnie po podgrzaniu powietrza we wnętrzu auta zaczyna odparowywać i osiadać m. in. na szybach. W ten sposób sami możecie stworzyć własną, prywatną łaźnię parową w swoim aucie i zapewnić sobie permanentne problemy z zaparowanymi szybami. Jak tego uniknąć?

Wystarczy, że już wczesną jesienią materiałowe dywaniki zastąpicie gumowymi, a zbierającą się na nich wodę będziecie regularnie usuwać. Ot, i cały sekret.

Sposób 3. Użycie tzw. antypary, czyli preparatu zapobiegającego zaparowywaniu szyb

Ten sposób jest gorąco zalecany przez wielu kierowców i raczej rzadko można spotkać się z próbami podważenia jego skuteczności. Popularna antypara, czyli specjalny preparat zapobiegający osadzaniu się na szybach pary wodnej, to rozwiązanie szybkie, proste i tanie. Wystarczy wybrać w dobrym sklepie motoryzacyjnym odpowiedni preparat – my polecamy m. in. Preparat przeciw parowaniu szyb anti-fog K2 Fox 200 ml – i zastosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Zalecenia te zwykle sprowadzają się do prostej instrukcji:

  • umyć dokładnie powierzchnię szyby,
  • nanieść niewielką warstwę preparatu przeciw parowaniu szyb,
  • rozprowadzić preparat i wypolerować szybę.

Czas działania antypary bywa różny, w zależności od wilgotności powietrza w kabinie oraz jakości preparatu. Można jednak szacować, że po użyciu tego środka problemy z zaparowanymi szybami powinny zniknąć na co najmniej 2-3 tygodnie. Po tym czasie wystarczy całą procedurę powtarzać aż do wiosny lub nawet przez cały rok.

Oczywiście, oprócz profesjonalnych preparatów, część kierowców zaleca również stosowanie typowo domowych metod, przewidujących użycie cebuli, ziemniaka (surowego!), pasty do zębów, pianki do golenia czy wosku. Ich skuteczność często bywa jednak co najmniej wątpliwa, a sposób nakładania mocno kłopotliwy. Ciągłe wożenie ze sobą cebuli czy ziemniaków w schowku podręcznym może być nie tylko powodem do żarów, ale też przyczyną niezbyt przyjemnego zapachu rozchodzącego się w samochodzie.

No i kto w ogóle wpadł na pomysł nacierania szyby w samochodzie surową cebulą?

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
3 komentarze
1. Filtr kabinowy: wymieniony 2. Dywaniki: od początku gumowe. 3. Antypara: nie pomaga. Na szybach dalej rano mgła (co ciekawe tylko przednia i tylna, na bocznych zero). Ta (teoretycznie)anty-para ściągnięta, szyby wyszorowane do zera, wrzucone pochłaniacze wilgoci. Dalej nic. Zaczynam podejrzewać, że coś z nagrzewnicą...
Preparat nie zadziałał, tzn zadziałał, ale efekt odwrotny, nie moge sie uporać z fog, jest 10x gorzej, nie wiem czym to usunać z szyb..prosze o porade
Stosowanie się do tych zaleceń naprawdę pomaga z zaparowanymi szybami. Ja niestety nie mam klimy która szybko potrafi ściągnąć parę. Panie Danielu proszę o jak najwięcej takich porad bardzo fajnie się to czyta, i bardzo ułatwia życie z autem

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze