Oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Żarówki LED czy tradycyjne - co na to przepisy?

Data:
W kategorii Oświetlenie tablicy rejestracyjnej

Oświetlenie w tablicy rejestracyjnej

Każdy samochód, który dopuszczony jest do ruchu drogowego, musi posiadać komplet sprawnych (kilkunastu) świateł zewnętrznych. Przepalona żarówka musi zawsze jak najszybciej zostać wymieniona na sprawną. Po pierwsze dlatego, że niejednokrotnie decyduje to o bezpieczeństwie jazdy. Po drugie zaś, bo w czasie kontroli policyjnej brak oświetlenia, na przykład tablicy rejestracyjnej, może mieć nieprzyjemne (wymienione wcześniej) następstwa.

Polskie prawo określa, że oświetlenie tablicy rejestracyjnej (tylnej) powinno mieć białą barwę i zapewniać dobre światło. W praktyce oznacza to, że wybrane oświetlenie musi pozwalać w porze nocnej na bezproblemowy odczyt wszystkich znaków znajdujących się na tablicy. Zasada ta dotyczy sytuacji, kiedy jest dobra przejrzystość powietrza - wtedy tablica powinna być widoczna z odległości przynajmniej 20 metrów. Oświetlenie musi być jednak na tyle delikatne, by nie było bezpośrednio widoczne z odległości większej od 25 m. W związku z takimi przepisami, nieodpowiednie będą np. mocno świecące listwy LED.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak oświetlać tablice rejestracyjną?

Obecnie może być ona oświetlona na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest łatwo dostępne rozwiązanie, czyli wykorzystanie tradycyjnych żarówek (np. typu C5W). Takie żarówki umieszcza się plastikowej obudowie i podpina pod zasilanie (o napięciu 12 V). Takie zwykłe żarówki są tanie a skuteczne i niezwykle łatwo się je instaluje. Drugim rozwiązaniem jest natomiast wykorzystanie technologii LED, która także ma wiele zalet. Zaliczyć można do nich to, że tego typu żarówki dają więcej światła, a pobierają mniej energii (w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi). Żarówki LED dają też pożądaną przez wiele osób barwę zimnej bieli, która nie jest przytłumiona, ale nadal spełnia warunki polskich przepisów. Technologia LED zapewnia też trwałość, a diody mogą służyć przez bardzo długi czas. Oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe, ale często przepalenia znajdujących się tam żarówek nie da się tak szybko zauważyć. Warto więc pamiętać o tym, by regularnie sprawdzać wszystkie światła zewnętrzne i naprawiać wszelkie awarie, by uniknąć problemów w razie policyjnej kontroli.


Komentarze

Też wymieniam na led
damianek
,
21.02.2020
Odpowiedz
W swoim golfie również planuje wymienić na ledowe, zobaczymy jak z trwałością.
głupoty
merkes
,
07.12.2019
Odpowiedz
I ile zyskasz na mniejszej energii? Nic. Jedynie pobór prądu mniejszy ale tego na e odczuje alternator. Wiesniackie podejście masz
ledy
Likos
,
26.02.2019
Odpowiedz
nie no, zdecydowanie ledy, mniej energii i jasniejsze światło. Chyba, że ktoś nie chce aby dobrze było widać rejstrację :P
zgodnie z prawem
Oliver
,
29.01.2019
Odpowiedz
Ledy są moim zdaniem lepsze. Przy oświetleniu warto pamiętać o przepisach, czyli liczba świateł taka, aby zapewniała dobre oświetlenie tablicy rejestracyjnej i musi to być biała barwa światła.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.