Opony kierunkowe – ich wady i zalety. Jak poprawnie założyć opony kierunkowe i z czym wiąże się ich użytkowanie?
Jak często, wybierając opony samochodowe, zastanawiacie się nie nad ich ceną, nie nad marką, ale nad ich typem? Jak często zadajecie sobie pytanie o powody, dla których warto byłoby postawić na opony kierunkowe? Jeśli niezbyt często, to właśnie teraz przyszedł czas, aby takie pytanie sobie zadać. Zobaczcie sami, kto i dlaczego powinien rozważyć wybór opon kierunkowych.
Najważniejsze informacje Opony kierunkowe posiadają specyficzną konstrukcję bieżnika o określonym kierunku obrotu. Zapewniają doskonałą przyczepność na mokrej nawierzchni, skutecznie odprowadzając wodę i minimalizując ryzyko aquaplaningu. Jak i pozostałe typy opon, posiadają swoje zalety, ale też wady. Wymagają poprawnego montażu zgodnego z oznaczeniami na boku opony, a ich rotowanie również jest ograniczone przez określone zalecenia. |
Czym są opony kierunkowe? Co odróżnia je od pozostałych typów opon samochodowych?
Po czym najłatwiej jest rozpoznać opony kierunkowe? Teoretycznie po bieżniku. Dlaczego? Ponieważ w oponach kierunkowych rysunek bieżnika zawsze nakazuje jeden określony kierunek obrotu. Bieżnik opon kierunkowych – w odróżnieniu od opon symetrycznych i asymetrycznych – zawsze projektowany jest w sposób uwzględniający wyłącznie jeden kierunek toczenia. Jedynie przy odpowiednim założeniu opony będzie on zapewniał pełną sprawność ogumienia, na czele z efektywnym odprowadzaniem wody spod kół. Założenie opon kierunkowych w sposób nieprawidłowy to proszenie się przede wszystkim o zjawisko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności na mokrej nawierzchni.
Opony kierunkowe szczególnie wysoko ceni się tam, gdzie warunki pogodowe zwykle są bardzo zmienne, a opady deszczu częste. Konstrukcja bieżnika opon kierunkowych zapewnia lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, ale ma również swoje ograniczenia. Przed wyborem tego typu ogumienia, dobrze jest poznać zarówno jego mocne, jak i słabe strony.
Jakie są zalety opon kierunkowych? Dlaczego ktoś z Was miałby się na nie zdecydować?
Opony idealne nie istnieją. Motoryzacja stała się zbyt daleko wyspecjalizowana, by jedna opona mogła pokrywać wszelkie potrzeby konkretnego auta, konkretnych warunków i konkretnego kierowcy. Opona kierunkowa również idealną nie jest, posiada jednak kilka bardzo mocnych zalet przemawiających głośno za jej wyborem. Do zalet tych możemy zaliczyć:
- doskonałą przyczepność na mokrej nawierzchni – opony kierunkowe oferują wyjątkową skuteczność w odprowadzaniu wody sprzed swojego czoła. Dzięki głębokim, skierowanym na zewnątrz rowkom, woda z nawierzchni jest szybko usuwana, co pozwala utrzymać odpowiednią przyczepność na mokrej drodze;
- stabilność i kontrolę nad pojazdem – co wynika również z wysokiej efektywności na mokrej nawierzchni, ale nie tylko. Opony kierunkowe doskonale reagują na ruchy kierownicy, co zwiększa precyzję prowadzenia auta, szczególnie w trudnych warunkach, również przy dużych prędkościach.
Nieprzypadkowo bieżnik kierunkowy bardzo często możecie znaleźć na oponach zimowych i całorocznych. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi częsta jazda po mokrej nawierzchni, producenci preferują właśnie ten typ bieżnika. Zawsze jednak dzieje się to kosztem czegoś. Czego dokładnie?
Co warto wiedzieć o wadach opon kierunkowych? Na co muszą być gotowi ich użytkownicy?
Opony kierunkowe mają swoje zalety, ale mają też – niestety – i swoje wady. Do tych słabszych stron, które niekiedy mogą okazać się uciążliwe, należą:
- wymóg prawidłowego montażu – niby żadna to wada, ale jednak wiąże się z tym pewne ograniczenie i konieczność zwrócenia uwagi podczas każdorazowej wymiany opon;
- mniejsza wydajność na suchej nawierzchni – choć opony kierunkowe oferują doskonałe właściwości na nawierzchni mokrej, ich wydajność na suchej drodze może okazać się nieco gorsza. Może, ale nie musi;
- hałas podczas jazdy – ze względu na otwarty układ bieżnika, a konkretnie ze względu na kanały wodne wychodzące na zewnątrz opony, bieżnik kierunkowy zwykle jest nieco głośniejszy niż np. asymetryczny. Sami musicie zdecydować, czy to „nieco” będzie dla Was problemem.
Jeśli więc rozważacie wybór opon kierunkowych, przygotujcie się na związane z ich użytkowaniem wymogi i niedogodności. Czy są to niedogodności na tyle duże, aby z nich zrezygnować? To już każdy z Was sam powinien rozstrzygnąć.
Jak poprawnie założyć opony kierunkowe? Co warto wiedzieć o ich użytkowaniu?
Pisaliśmy wyżej, że oponę kierunkową teoretycznie każdy z Was może rozpoznać po jej bieżniku. Teoretycznie, ponieważ w praktyce bieżnik ten potrafi być tak bogaty i skomplikowany, że ta klasyczna „jodełka” w jego układzie zupełnie ginie. Co więc pozostaje? Zawsze pozostaje Wam odszukać wyraźną, zawsze widoczną strzałkę na boku opony wyznaczającą kierunek jej obrotu. Strzałki te oznaczają właściwy kierunek jazdy, a więc i montażu koła. Zwracajcie na te strzałki uwagę, ponieważ założenie opony kierunkowej odwrotnie, negatywnie wpływa na jej działanie.
Jeśli zakładacie opony kierunkowe wyłącznie na jedną oś, zawsze zakładajcie je na oś napędową. Opony kierunkowe zamontowane na osi napędowej zapewniają lepszą przyczepność i kontrolę nad pojazdem, zwłaszcza w trudnych warunkach. Montaż na osi beznapędowej może prowadzić do zmniejszenia wydajności tego konkretnego ogumienia.
Pamiętajcie również o tym, że opony kierunkowe nie mogą być rotowane w sposób dowolny, jak ma to miejsce w przypadku opon asymetrycznych. W ich przypadku rotacja dopuszczalna jest tylko i wyłącznie po jednej stronie pojazdu. Oznacza to, że nie zamieniamy opon z lewej strony na prawą i odwrotnie, ale wyłącznie przednią z tylną.
FAQ
Czy opon kierunkowych można używać w każdym samochodzie?
Opony kierunkowe mogą być używane w większości pojazdów, ale ważne jest, aby przed ich zakupem sprawdzić, czy producent pojazdu dopuszcza ich stosowanie. W przypadku niektórych samochodów z napędem na cztery koła może być z tym problem, ponieważ nie wszystkie modele opon kierunkowych są kompatybilne z tego typu napędem. Przed zakupem nowego kompletu warto również sprawdzić, czy nie dotyczą Was ograniczenia związane z rozmiarem opony lub innymi wymaganiami producenta.
Jak długo można jeździć na oponach kierunkowych?
Trwałość opon kierunkowych, podobnie jak innych typów opon, zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, warunki pogodowe, rodzaj nawierzchni oraz ich konserwacja. Z reguły opony kierunkowe mogą służyć przez kilka sezonów, ale kluczowe jest regularne sprawdzanie ich stanu. Opony te muszą być wymieniane, gdy bieżnik osiągnie głębokość graniczną, a także w przypadku uszkodzeń mechanicznych.
Czy opony kierunkowe są droższe niż inne typy opon?
Opony kierunkowe mogą być nieco droższe od innych, głównie z powodu ich specjalistycznej konstrukcji. Zwykle jednak ich wyższa cena jest wówczas rekompensowana lepszymi właściwościami jezdnymi w deszczowych warunkach, a więc i zwiększonym bezpieczeństwem jazdy. W dłuższej perspektywie, zwłaszcza dla kierowców podróżujących dużo i często, mogą to być opony bardzo opłacalne.