Opony Dunlop Sport Bluresponse, czyli klasa premium na lato. Czy to dobry pomysł na polskie drogi?

Data:
W kategorii Opony

Opony letnie Dunlop Sport BlueResponse cieszą się sporą popularnością w Europie. Kierowcy cenią je przede wszystkim za te cechy, nad którymi marka Dunlop pracowała najmocniej. A do czego najczęściej mają zastrzeżenia?

Brytyjska marka Dunlop klasyfikowana jest w segmencie premium wśród producentów ogumienia samochodowego. Jako taka stara się każdym kolejnym modelem swoich opon spełnić wiązane z nią i jej pozycją oczekiwania. Chyba najlepiej idzie jej to w przypadku opon letnich, co pokazuje przykład modelu Dunlop SP Sport FastResponse, czyli bezpośredniego poprzednika opon Dunlop Sport BlueResponse (w niektórych materiałach opony te występują również pod nazwą Dunlop SP Sport BlueResponse). Opony Dunlop SP Sport FastResponse były oponami dobrymi, a może nawet bardzo dobrymi, jednak skupionymi na nieco innych wartościach. Niektórzy kierowcy powiedzieliby, że opony Dunlop SP Sport FastResponse oferowały wszystko to, co opona letnia do samochodu sportowego lub usportowionego powinna zapewniać, bez „rozdrabiania” się na cechy z punktu widzenia samej techniki i efektywności jazdy nie tak już istotne. Musicie jednak pamiętać, że nowe opony letnie od Dunlopa, a więc SP Sport BlueResponse, nie straciły niczego z właściwości swoich poprzedniczek, za to zyskały nowe, dla wielu przydatne cechy. Co to za cechy?

Opona letnia DUNLOP Sport FastResponse 225/45 R17 91W

Podstawowa charakterystyka opon Dunlop Sport BlueResponse. Czym ich producent chciał zawojować rynek?

Przy tak dużej konkurencji wykorzystującej wszelkie możliwe innowacje, nie łatwo jest w branży oponiarskiej wybić się ponad resztę i zaproponować kierowcom coś nowego. Inżynierowie opracowujący opony Dunlop Sport BlueResponse za punkt wyjścia przyjęli model Dunlop SP Sport FastResponse, wykorzystując własne doświadczenia w tworzeniu opony letniej przeznaczonej do samochodów dynamicznych, usportowionych lub wręcz sportowych, prowadzonych przez kierowców ceniących sobie nieraz wręcz agresywną jazdę i potrafiących wykorzystać sporą moc silnika. W ten sposób opony Dunlop Sport BlueResponse stały się przede wszystkim jeszcze lepsze pod względem radzenia sobie podczas szybkiej jazdy na suchej nawierzchni, ale najwięcej zyskały w dwóch kluczowych dla marki aspektach, czyli:

  • na nawierzchni mokrej – polimerowa mieszanka gumowa wykorzystana do produkcji opon Dunlop Sport BlueResponse to rozwiązanie innowacyjne i naprawdę zadziwiające. Mieszanka jest na tyle miękka i elastyczna, że podczas jazdy wypełnia sobą porowatości nawet w pozornie idealnym, gładkim asfalcie, przylegając do niego w sposób nieosiągalny dla konkurencji. Mieszanka ta dostosowuje się do warunków atmosferycznych. Jej cząsteczki w czasie deszczu nie pęcznieją, kanały rynnowe nie ulegają zwężeniu, a woda odprowadzana jest bez żadnych przeszkód przy każdej prędkości;
  • w zakresie zwiększenia komfortu jazdy – polimerowa mieszanka i odpowiednia struktura opony sprawiają, że drgania powstające podczas jazdy zostały zredukowane, opory toczenia zmniejszone, a hałas bardzo znacząco wyciszony. Dzięki stosunkowo miękkiej oponie, nawet sportowe samochody stają się wyraźnie bardziej komfortowe.

Dunlop Sport BlueResponse jest więc oponą letnią nastawioną na łączenie niełatwych do połączenia cech, którymi są efektywność i komfort podczas jazdy w różnych warunkach i przy różnych przeciążeniach. Czy informacje na etykiecie opony potwierdzają, że cel ten udało się osiągnąć?

Opona letnia DUNLOP Sport BlueResponse 225/45 R17 94W

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny opon do samochodów osobowych w naszej ofercie!

Informacje zawarte w etykiecie unijnej opon Dunlop Sport BlueResponse. Czego dowiemy się z zamieszczonych tam ocen?

Każda opona dopuszczona do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej musi być opisana za pomocą unijnej etykiety produktowej. Na etykiecie tej producent ma obowiązek zamieścić kluczowe informacje dla użytkownika, którymi w przypadku opony samochodowej są:

  • efektywność paliwowa,
  • przyczepność na mokrej nawierzchni,
  • głośność generowanych podczas jazdy dźwięków.

W przypadku opony Dunlop Sport BlueResponse informacje dla modelu o rozmiarze 205/55 R16 przedstawiają się następująco:

  • efektywność paliwowa – zużycie paliwa w samochodzie z założonymi oponami Dunlop Sport BlueResponse dla tego rozmiaru oszacowane zostało na ocenę „B”, czyli niemal najwyższą. Możemy śmiało przyjąć, że ten model opon jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska i dla naszego portfela;
  • przyczepność na mokrej nawierzchni – od opon klasy premium i to opon letnich, zaprojektowanych z myślą o radzeniu sobie z gwałtownymi opadami, nie mogliśmy oczekiwać oceny niższej niż przyznana oponom Dunlop Sport BlueResponse ocena „A”;
  • poziom generowanego hałasu – opony Dunlop Sport BlueResponse to jedne z najcichszych na rynku letnich opon samochodowych przeznaczonych do aut osobowych. W tym konkretnym rozmiarze generują podczas jazdy hałas na poziomie 68 dB.

A czego dowiemy się z opinii kierowców na temat opon letnich Dunlop Sport BlueResponse. Czy są to opony odpowiednie na polskie drogi? Tu sprawa nie wygląda już tak jednoznacznie. Większość opinii, jakie można znaleźć na portalach i forach branżowych, jest dobra lub bardzo dobra. Podobnie oponę tę oceniają eksperci. Nie brak jednak opinii mówiących o tym, że opona Dunlop Sport BlueResponse posiada zbyt miękkie jak na polskie warunki barki, co przy dziurawych drogach i nieostrożnej jeździe nazbyt często może prowadzić do jej uszkodzenia.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.