Opony dla samochodów elektrycznych i z napędem hybrydowym. Czym różnią się od standardowych opon do aut z silnikami spalinowymi?
Zwrot branży motoryzacyjnej w kierunku napędu elektrycznego to zapowiedź wielu poważnych zmian. Jedną z nich jest przestawianie się producentów części na wytwarzanie elementów dostosowanych do potrzeb typowych dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Czy to samo dotyczy także producentów opon?
Na pierwszy rzut oka opony stworzone z myślą o samochodach z napędem elektrycznym lub hybrydowym niczym nie różnią się od tych, jakie stosowane są w autach z klasycznym napędem na silnik spalinowy. W rzeczywistości technologia ich produkcji znana jest od dość dawna, a opony, jakie zakłada się obecnie „hybrydom” czy „elektrykom”, wcześniej testowane były na „dieslach” czy „benzyniakach”. Czy więc w ogóle jest coś, co je wyróżnia? Czym opona do samochodu elektrycznego różni się od zwykłego ogumienia samochodowego?
Opony ekologiczne dla samochodów elektrycznych i nie tylko
To, co obecnie znamy, jako opony przeznaczone do aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym, jeszcze parę lat temu występowało w katalogach poszczególnych producentów jedynie pod nazwą „opon eco” lub „opon ekologicznych”. To odwoływanie się do ekologii nie oznaczało bynajmniej, że jest to produkt z odzysku, czyli że opona została wyprodukowana z mieszanki gumowej powstałej na skutek przemiału opon zużytych. Tu chodzi o coś zupełnie innego. O co dokładnie?
Opony eco wyróżniają się spośród innych rodzajów ogumienia samochodowego następującymi cechami:
- Wagą – opony ekologiczne to z reguły najlżejsze opony samochodowe dostępne w ofercie poszczególnych marek. Ich niska waga sprawia, że samochód do przejechania tej samej odległości potrzebuje mniej energii, a więc mniej spali paliwa. A skoro mniej spali, wyemituje również do atmosfery mnie dwutlenku węgla, tlenków azotu i całej reszty szkodliwych substancji. Ekologia w najlepszym wydaniu.
- Twardością – opony eco to opony wyprodukowane z mieszanek o bardzo dużej twardości. Tak duża twardość opony przekłada się bezpośrednio na jej zużycie. Zakładając, że będzie opony ekologiczne eksploatowane będą w sposób dla siebie optymalny, ich trwałość może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. A im trwalsza opona, tym dłużej nam posłuży, co przekłada się na mniejszą liczbę wyprodukowanych sztuk, mniej zużytej na to energii oraz mniej odpadów. I tu widać ekologię.
Opony eco zaczęły być stosowane w samochodach z napędem spalinowym, zanim jeszcze stało się oczywiste, że przyszłość należeć będzie do aut hybrydowych, a następnie elektrycznych. Swój chrzest przeszły na starych, dobrych dieslach oraz mocnych autach benzynowych, udowadniając swoją wartość i efektywność. Kiedy jednak poszczególne koncerny zaczęły produkować i wprowadzać na rynek coraz więcej samochodów hybrydowych oraz elektrycznych, stało się oczywiste, że będą potrzebować opon dostosowanych do swoich dość szczególnych wymogów. Właśnie w tym momencie opony ekologiczne powróciły z hukiem i po drobnych modyfikacjach stały się idealnym typem ogumienia samochodowego pojazdów przyszłości.
Najważniejsze cechy opony przeznaczonych dla aut hybrydowych oraz elektrycznych
Kiedy producenci samochodów hybrydowych oraz elektrycznych zaczęli poszukiwania opon idealnych dla swoich nowych modeli, wybór musiał paść na opony ekologiczne. Stało się to przede wszystkim z uwagi na fakt, iż opony te potrafiły znacząco wydłużyć zasięg samochodu, a to w przypadku aut napędzanych akumulatorem ma ogromne znaczenie. Ich trwałość nie była może już tak istotna, ale pozwoliła podkreślić wizerunek auta elektrycznego, jako pojazdu ekologicznego. Aby jednak opona eco mogła stać się podstawową oponą dla aut z napędem elektrycznym, należało jeszcze:
- Zwiększyć jej indeks nośności – samochody hybrydowe i elektryczne z uwagi na obecność potężnych akumulatorów są autami cięższymi, niż pojazdy spalinowe o podobnych gabarytach. Oznacza to, że opony do nich muszą wytrzymywać swobodnie większy nacisk i takie też właściwości mają obecnie opony do tego typu aut.
- Zwiększyć odporność na przeciążenia – auta z napędem elektrycznym generują nieco inne przeciążenia na kołach i nieco inne siły działają na ich opony. Pracując nad idealnie dopasowanym do nich ogumieniem, producenci musieli wzmocnić dodatkowo swoje opony i zapewnić im odpowiednią żywotność.
Musicie jednak pamiętać, że najpierw opony ekologiczne, a następnie opony dedykowane samochodom elektrycznym czy hybrydowym, mają też swoje wady, wśród których na czoło wysuwają się: nieco wydłużona droga hamowania oraz większa podatność na aquaplaning, co jest przede wszystkim efektem użycia twardych mieszanek gumowych. Dlatego wybierając opony do aut elektrycznych czy hybrydowych, starajcie się sięgać po gumy naprawdę wysokiej jakości. W razie problemów z dopasowaniem ich do Waszego auta, w każdej chwili możecie zasięgnąć rady naszych ekspertów iParts.pl. Pamiętajcie, że nawet jeśli za taką oponę przyjdzie Wam zapłacić 2 razy więcej niż za zwykłą, w ostatecznym rozrachunku zyskacie na niej co najmniej 4 raz bardziej. To się po prostu opłaci.