Oleje silnikowe 5W50. Co sprawia, że tak dobrze radzą sobie z utrzymywaniem silnika w czystości?

Data:

Co ciekawego znajdziecie w tym artykule?

O tym, że oleje w pełni syntetyczne – jak choćby omawiany tu olej silnikowy 5W50 – są uznawane za najlepsze, wie chyba każdy kierowca. Jednak skąd bierze się tak mocne przekonanie o ich jakości? Na przykładzie oleju 5W50 postaramy się Wam pokazać, dlaczego oleje syntetyczne cieszą się tak dobrą opinią, a przy okazji dowiecie się o tym:

 • Jaka jest ogólna charakterystyka oleju 5W50?
 • Na jakie cechy oleju samochodowego 5W50 należy zwrócić uwagę?
 • Jak wygląda aktualny ranking olejów 5W50?

Jednocześnie pragniemy wszystkich Was, którzy macie problemy z doborem oleju do swojego auta, zaprosić do skorzystania z porad ekspertów iParts.pl. Możecie skontaktować się z nimi w dowolnej chwili, czy to telefonicznie, mailowo, czy za pośrednictwem czatu dostępnego na stronie sklepu. Ta chwila na rozmowę nic Was nie kosztuje, a może zaoszczędzić wielu kłopotów i zbędnych wydatków.

Jaka jest ogólna charakterystyka oleju 5W50?

Ogólną charakterystykę oleju 5W50 można rozpatrywać w oparciu o dwa główne czynniki o niej decydujące, którymi są:

 1. Rodzaj zastosowanej bazy olejowej – w pełni syntetyczna baza oznacza m. in. doskonałą trwałość oleju i świetne właściwości smarujące.
 2. Klasa lepkości – lepkość „zimowa” na poziomie 5W oznacza, że olej ten bardzo dobrze radzi sobie w niskich temperaturach, a „letnia” sprawia, że należy uznać go za środek o lepkości ponadprzeciętnej w temperaturach wysokich.

Zwłaszcza klasa lepkości oleju 5W50 wpływa na to, iż jest to olej przeznaczony przede wszystkim do tych silników, które wymagają mocnego i stabilnego filmu olejowego, odpornego na zerwania pod wpływem dużych obciążeń, a jednocześnie sprawdzającego się w jednostkach napędowych noszących już ślady sporego wyeksploatowania.

Na jakie cechy oleju samochodowego 5W50 należy zwrócić uwagę?

Jak każdy olej syntetyczny, olej 5W50 odznacza się całym zestawem ważnych i korzystnych dla właściciela samochodu cech, wśród których są m. in.:

 • wysoki stopień ochrony silnika przed zużyciem,
 • zapobieganie dużemu poborowi oleju przez jednostkę napędową,
 • skuteczne chłodzenie,
 • wspominana już trwałość, którą zawdzięczamy specjalnym dodatkom chroniącym przed utlenianiem się oleju.

Jednak w przypadku tej konkretnie grupy olejów bardzo często podnoszony jest również wpływ, jaki olej 5W50 ma na usuwanie osadów i sadzu z silnika. Używanie go – co wynika zarówno z rodzaju bazy olejowej, jak i całej gamy dodatków – pozwala doskonale dbać o czystość silnika, a tym samym usprawniać jego pracę i wydłużać żywotność.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olejów silnikowych w naszej ofercie!

Jak wygląda aktualny ranking olejów 5W50?

Wśród wszystkich, dostępnych na rynku olejów silnikowych 5W50, na szczególną uwagę kierowców z całą pewnością zasługują:

 1. Olej Mobil 1 FS X1 5W50 – jeden z tych olejów, które powstały wskutek wieloletnich testów w bolidach Formuły 1. Nowoczesny, trwały i świetnie chroniący silnik nawet w najtrudniejszych warunkach.
 2. Olej silnikowy Liqui Moly 5W50 – doskonałej jakości olej od bardzo renomowanego producenta. Nie należy do tanich, ale daje gwarancję prawdziwej skuteczności.
 3. Olej Valvoline VR1 Racing 5W50 – bardzo wydajny olej zarówno do samochodów nowoczesnych aut, jak i do samochodów ze sporym przebiegiem. Jego formuła również jest efektem ścisłej współpracy z zespołami rajdowymi i kierowcami wyścigowymi.
 4. Olej Elf Evolution 900 5W50 – produkt znacznie bardziej przyjazny dla domowego budżetu, ale nie mniej skutecznie chroniący silnik każdego pojazdu. Dość mocno uniwersalny i zapobiegający spalaniu dużych ilości oleju przez niektóre typy jednostek napędowych.
 5. Olej syntetyczny Mobil 1 Peak Life 5W50 – kolejny produkt Mobil 1 na naszej liście. Dobrze chroni silnik, bardzo trwały i skuteczny zarówno w bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach.

Pragnących dokonać wyboru spośród większej liczy olejów silnikowych 5W50, zapraszamy na stronę naszego sklepu iParts.pl. Znajdziecie tam oleje syntetyczne dla aut różnych marek i modeli, w tym również dla Waszych samochodów.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.