Oleje silnikowe 20W50. Mineralny klasyk dla jednostek wyeksploatowanych lub sportowych
Czego dowiecie się o oleju 20W50 z tego artykułu?
Dramatyczny spadek popularności oleju silnikowego 20W50 sprawił, iż w ostatnich latach pojawiło się bardzo niewiele publikacji przybliżających specyfikę tego środka smarnego kierowcom aut osobowych. Te niedostatki wiarygodnych źródeł widać najlepiej na przykładzie motoryzacyjnych for internetowych, na których pytania o olej 20W50 rzadko doczekują się merytorycznych odpowiedzi. Czytając do końca ten artykuł, dowiecie się więcej o leju 20W50, a w szczególności o tym:
- Jaka jest ogólna charakterystyka oleju silnikowego 20W50?
- Na które cechy oleju 20W50 warto zwrócić uwagę?
- Jak wygląda aktualny ranking olejów samochodowych 20W50?
Gdyby jednak tekst ten nie był w stanie odpowiedzieć w pełni na Wasze pytania, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami iParts.pl. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z olejem 20W50 czy innym środkiem smarnym, możecie w dowolnej chwili skierować się do nich z prośbą o poradę lub wyjaśnienia. Dzwońcie, piszcie maile lub korzystajcie z czatu dostępnego na stronie sklepu.
Jaka jest ogólna charakterystyka oleju silnikowego 20W50?
Korzystając z wypróbowanego już wielokrotnie wzorca, ogólną charakterystykę oleju samochodowego 20W50 możemy określić za pomocą jego dwóch kluczowych czynników:
- Rodzaju zastosowanej bazy olejowej – w tym przypadku jest to baza w pełni mineralna, co nie znaczy wcale, że jest bazą słabej jakości. Producenci markowych olejów klasy premium dbają o to, aby olej 20W50 powstawał z czystego, wysoko przetworzonego oleju mineralnego, wzbogaconego przez cały pakiet dobrej jakości dodatków.
- Klasa lepkości – na tę wpływa już sama baza olejowa, która decyduje o tym, iż każdy olej wyprodukowany z jej użyciem będzie olejem o sporej gęstości. Olej 20W50 nawet wśród olejów mineralnych wyróżnia się sporą lepkością i gęstością.
Właśnie owa lepkość i gęstość sprawiły, iż olej 20W50 tak mocno stracił na swojej popularności. Ze względu na klasę lepkości nie jest to środek smarny dobrze spisujący się w niskich temperaturach, a jego „letnia” lepkość oznacza, iż zachowa on znaczną gęstość również w temperaturach wysokich.
Na które cechy oleju 20W50 warto szczególną zwrócić uwagę?
W teorii kluczową cechą oleju 20W50 jest jego mineralna baza olejowa, jednak w praktyce o wszystkim i tak decyduje klasa lepkości (wynikająca bezpośrednio z użycia takiej, a nie innej bazy). W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z „zimową” klasą lepkości na poziomie 20W, co znaczy, że de facto już w temperaturze -10℃ może zacząć sprawiać problemy, przy -15℃ gęstnieć, a po przekroczeniu -20℃ powinno się pozostawić samochód w garażu. Między innymi z tego to powodu oleje 20W50 tak chętnie używane są w motocyklach i pojazdach rolniczych, dla których zima to zwykle czas odpoczynku.
Letnia klasa lepkości na poziomie 50 oznacza z kolei, iż olej 20W50 zachowuje swoją oryginalną gęstość nawet przy wysokich temperaturach. Będzie on stawiał większy opór i zapewniał większą „szczelność” nawet w przypadku rozgrzanego silnika. Z tego też powodu olej 20W50 zalecany jest głównie do aut starszych lub napędzanych bardzo mocno wyeksploatowanymi jednostkami, w których dochodzi do zjawiska „brania oleju”. Dobrej jakości oleje 20W50 mogą być również stosowane w autach sportowych, zwłaszcza w ich starszych modelach.
Jak wygląda aktualny ranking olejów samochodowych 20W50?
Oleje 20W50 do samochodów osobowych nie są produktem zbyt popularnym i przez to niewiele marek zajmuje się ich produkcją, jednak spośród tych obecnych na polskim rynku szczególnie warto wyróżnić:
- Olej Motul Classic 20W50 – prawdziwy olej w stylu retro, opracowany z myślą o pojazdach wyprodukowanych przed 1970 rokiem, jednak może być też stosowany w nowocześniejszych konstrukcjach.
- Olej Valvoline All Climate 20W50 – jeden z najchętniej stosowanych olejów 20W50. Za jego jakością przemawia nie tylko renoma producenta, ale też tysiące zadowolonych użytkowników.
- Olej Orlen Platinum Classic Life+ 20W50 – ten produkt polecić można kierowcom, którzy szukają oleju dla mocno zużytych silników, o przebiegu co najmniej 150 tys. km.
Te oraz inne oleje 20W50 znajdziecie w ofercie naszego sklepu iParts.pl. Pamiętajcie jednak, aby przed wyborem konkretnego oleju, upewnić się najpierw, czy dany środek smarny może być stosowany w określonym modelu auta.
Seba
Danny
Rafał