Oleje silnikowe 0W40. Z czego wynika ich jakość i szerokie możliwości zastosowania?

Data:

Czego dowiecie się o oleju silnikowym 0W40 czytając ten artykuł?

W całej gamie olejów w pełni syntetycznych – stworzonych na najbardziej zaawansowanej pod względem technologicznym bazie olejowej – olej 0W40 zdaje się cieszyć największą popularnością zarówno wśród kierowców, jak i mechaników. Głównym tego powodem jest zapewne jego uniwersalność, ponieważ może być stosowany jako zamiennik olejów o kilku różnych klasach lepkości, a przy tym sam jest środkiem smarnym najwyższej jakości. Czego jeszcze dowiecie się o nim czytając dalej ten artykuł?

 • Jaka jest ogólna charakterystyka oleju silnikowego 0W40?
 • Które z cech oleju 0W40 należy uznać za najważniejsze?
 • Jak wygląda aktualny ranking olejów samochodowych 0W40?

Przypominamy w tym miejscu również o możliwości zasięgnięcia rady u ekspertów iParts.pl. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z doborem oleju do Waszego auta, dzwońcie lub piszcie bez wahania. Możecie także skonsultować się z naszymi specjalistami na czacie, dostępnym na stronie głównej sklepu. Pamiętajcie, że lepiej zasięgnąć rady przed zakupem, niż być zmuszonym już po zakupie do ponownego sięgania do portfela!

Jaka jest ogólna charakterystyka oleju silnikowego 0W40?

Olej silnikowy 0W40 zawdzięcza swoją charakterystyką dwóm podstawowym czynnikom, którymi są:

 1. W pełni syntetyczna baza olejowa – to ona w najwyższej mierze odpowiada za jakość i właściwości szczególne oleju, ponieważ ilość i rodzaj użytych w produkcji dodatków zależny jest od samego producenta i może różnić się dość znacząco w przypadku poszczególnych marek.
 2. Klasa lepkości – ten z kolei czynnik czyni z oleju 0W40 jeden z najbardziej uniwersalnych i przez to samo najchętniej używanych przez kierowców środków smarnych. Nadanie mu takiej, a nie innej wartości, sprawiło, iż olej 0W40 może być stosowany zamiennie dla olejów o następujących klasach lepkości:
 • 0W20,
 • 0W30,
 • 5W30,
 • 5W40,
 • 10W40.

Informację o tym, czy w Waszych samochodach możliwe jest stosowanie oleju 0W40, powinniście znaleźć w instrukcji pojazdu. Producent zwykle określa w niej poszczególne środki smarne np. jako:

 • dobre,
 • dopuszczalne,
 • zalecane.

Jeśli w przypadku Waszego auta za dopuszczalne uchodzą oleje 0W40, 5W40 oraz 10W40, to wyborem najlepszym będzie dla Was postawienie właśnie na olej 0W40.

Które z cech oleju 0W40 należy uznać za najważniejsze?

Omawiając szczegółowe cechy oleju 0W40, należałoby przede wszystkim przedstawić jego podstawowe parametry fizyczne, które prezentują się następująco:

 • maksymalna lepkość dynamiczna – 6200 cP w temperaturze -35 st. C.,
 • lepkość kinematyczna w temperaturze 100 st. C. – od 3,8 mm2/s do 12,5 – 16,3 max. mm2/s,
 • maksymalna temperatura pompowalności – 6000 w temp. -40 st.C,
 • lepkość HTHS w 150 st.C. – min. 3,5 cP.

Co mówią one zwykłemu kierowcy? Przede wszystkim to, że mamy tu do czynienia z olejem bardzo odpornym na niskie temperatury, a przy tym doskonale smarującym również w pełni rozgrzany silnik. Jego lepkość należy uznać za zrównoważoną i dostosowana do większości aut osobowych, co podkreśla tylko jego uniwersalność.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olejów silnikowych w naszej ofercie!

Jak wygląda aktualny ranking olejów samochodowych 0W40?

Olej 0W40 jest produktem dość popularnym i niemal każda szanująca się marka posiada w swojej ofercie ten typ środka smarnego. Mimo to spośród dostępnych na rynku szczególnie warto wyróżnić następujące oleje 0W40:

 1. Liqui Moly Energy 0W40 – doskonały olej syntetyczny od renomowanego producenta. Bardzo trwały, ale też nie najtańszy.
 2. Motul 8100 X-max 0W40 – uniwersalny olej najwyższej klasy. Może być stosowany w dieslach lub „benzyniakach”, starych i nowych samochodach.
 3. Castrol Titanium FST C3 0W40 – olej do silników mocnych, wysokoobciążonych, zarówno benzynowych, jak i Diesla.
 4. Shell Helix Ultra 0W40 – dobrej jakości olej syntetyczny o dużej uniwersalności zastosowania. Doskonale dba o czystość silnika.
 5. Mobil 1 FS 0W40 – olej przeznaczony do najnowszych silników aut benzynowych i wysokoprężnych, ale nie posiadających filtra DPF.

Na tej krótkiej liście nie kończy się zestawienie najlepszych olejów 0W40. Jeśli szukasz czegoś więcej, zajrzyj koniecznie na stronę naszego sklepu – iParts.pl.


Komentarze

Prośba o radę
,
04.01.2021
Odpowiedz
Witam Od początku jak posiadam Volvo V50 2.5 T5 rok 2005 mam dylemat z dotyczący doboru oleju. W instrukcji jest napisane żeby stosować 0w30 A3/B4 lub gdy są "niesprzyjające warunki eksploatacji" 0w30 A5/B5 . Ale w instrukcji jest diagram gdzie pikazane są oleje 0w30 5w30 i 0w40. Ten ostatni jest wyraźniej zaznaczony Pytanie- czy w tym silniku mogę stosować 0w40 i jak on się ma do 0w30A5 stosowanego teraz . Silnik B5254T3 Lpg Z góry dziękuję za poradę
Volvo v50
Karol
,
08.10.2021
Odpowiedz
Witam posiadam volvo v50 z 2005 roku leje olej motula 0w40 o jest pięknie, bardzo dobry uniwersalny olej
olej silnikowy
Kostek
,
10.08.2020
Odpowiedz
Zawsze powtarzam, że na oleju silnikowym nie ma co oszczędzać – te kilkadziesiąt złotych w skali roku nie są warte problemów z odpalaniem w zimie czy potencjalnych awarii silnika po stosowaniu najtańszych zamienników. I uważam jak autor wpisu – jeśli tylko jest możliwość, starajmy się korzystać z olejów 0W40 – faktycznie kosztują troszkę więcej, jednak w zamian otrzymujemy naprawdę bezproblemową jazdę.
bardzo dobry olej
Grzegorz
,
30.07.2020
Odpowiedz
Olej syntetyczny 0W-40 to model, który potrafi profesjonalnie zadbać o silnik w różnych warunkach. Jest on zalecany do nowoczesnych samochodów gdyż wpływa on na niższe spalanie, daje utrzymanie na dłużej większej mocy silnika oraz potrafi dostosowywać się do jego zmiennych wymagań, dzięki czemu dobrze chroni elementy silnika przed wzajemnym ocieraniem. Ze swojej strony jak najbardziej polecam. Trzeba tylko pamiętać, by model był zgodny z zaleceniami producenta

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.